Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

"Układ nerwowy" pomidorów

Podziel się
Oceń

Zjadane przez owady pomidory wykorzystują sygnały elektryczne, aby wysłać ostrzeżenie do reszty rośliny, podobnie jak reagujący na uraz ludzki układ nerwowy – informuje pismo “Frontiers in Sustainable Food Systems”.
  • Źródło: PAP Lokalnie
"Układ nerwowy" pomidorów
pomidory

Autor: PAP

Układ nerwowy człowieka wykorzystuje wyspecjalizowane komórki - neurony - do przesyłania sygnałów elektrycznych pomiędzy poszczególnymi częściami ciała. W przypadku roślin przesyłanie sygnałów mogą umożliwiać długie, cienkie rurki – drewno (ksylem) transportujące wodę wraz z rozpuszczonymi solami mineralnymi oraz łyko (floem), które transportuje związki organiczne.

Naładowane jony wpływające i wypływające z tych rurek mogą rozprzestrzeniać sygnały elektryczne w różnych częściach rośliny w podobny sposób jak neurony, chociaż znacznie mniej wiadomo o tym procesie u roślin niż u zwierząt.

Poprzednie prace wykazały, że fizycznie uszkodzone liście wysyłają sygnały elektryczne do innych liści. W nowym badaniu Gabriela Niemeyer Reissig z Federalnego Uniwersytetu Pelotas w Brazylii i jej koledzy badali, czy może się to zdarzyć również w przypadku owoców.

Naukowcy badali małe sadzonki pomidora koktajlowego umieszczone w klatkach Faradaya, które blokują zewnętrzne pola elektryczne. Na powierzchni owoców pomidora umieszczali gąsienice ćmy Helicoverpa armigera, unieruchomione w plastikowych torebkach.

Elektrody umieszczone w szypułkach owoców rejestrowały zmiany aktywności elektrycznej w trakcie żerowania gąsienic. Wzorce te różniły się także w zależności od tego, czy owoce były dojrzałe czy zielone. „Aktywność elektryczna owocu stale się zmienia w każdej sekundzie - wyjaśniła Niemeyer Reissig. - Możemy znaleźć [wyraźny] wzór w aktywności elektrycznej, gdy atakuje owad”.

Na całej zaatakowanej roślinie nastąpił wzrost poziomu nadtlenku wodoru wytwarzanego przez nietknięte owoce i liście. „Prawdopodobnie ma to na celu uniknięcie infekcji bakteryjnych uszkodzonej tkanki roślinnej lub spowodowanie śmierci komórek w dotkniętym regionie, by zapobiec rozprzestrzenianiu się patogenów” - mówi Niemeyer Reissig. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: rudniokTreść komentarza: kibole to dopiero śmieszni ludzieData dodania komentarza: 30.09.2024, 09:44Źródło komentarza: Resovia – Lech Poznań: Emocje na stadionie i niedozwolone wybryki. Policja ustala sprawców [ZDJĘCIA]Autor komentarza: Paulina NogajTreść komentarza: Chciałabym złożyć serdeczne podziękowania dla pani która obsługiwała w barze Rybka w Rzeszowie na ulicy Stefana Żeromskiego. ❤️😃. Niejednokrotnie z koleżanką przechodziliśmy tam i jadaliśmy różnego rodzaju dobre potrawy i pyszne ryby i będzie na pewno tego miejsca brakowało 😥.Data dodania komentarza: 28.09.2024, 15:59Źródło komentarza: Zamknięcie się kultowego ,,Baru Rybka'' w RzeszowieAutor komentarza: AnypisTreść komentarza: Za kota 3 lata a za człowieka 3 lata w zawiasach albo złota wiza w DubajuData dodania komentarza: 28.09.2024, 15:45Źródło komentarza: Nawet do 3 lat więzienia grozi seniorowi za zabicie kotaAutor komentarza: A.Treść komentarza: Panie Miłoszu, trzeba czytac to co ciekaweData dodania komentarza: 27.09.2024, 13:19Źródło komentarza: Spadochroniarz skoczył z najwyższego budynku mieszkalnego w Polsce - Olszynki Park w Rzeszowie! [FILM]Autor komentarza: rzeszowianinTreść komentarza: Blackout!!!Data dodania komentarza: 27.09.2024, 12:11Źródło komentarza: PGE zapowiada wyłączenia prądu w Rzeszowie i okolicy. Sprawdź gdzie i kiedy [27.09. - 2.10.]Autor komentarza: kibolTreść komentarza: Policja, śmieszna formacja śmiesznych ludzi!Data dodania komentarza: 27.09.2024, 12:10Źródło komentarza: Resovia – Lech Poznań: Emocje na stadionie i niedozwolone wybryki. Policja ustala sprawców [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama
Reklama