Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

WSIiZ: Młodzi Białorusini zakończyli kurs języka polskiego

Podziel się
Oceń

Białoruska młodzież zakończyła kurs języka polskiego prowadzony przez wykładowców Centrum Kultury i Języka Polskiego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
  • Źródło: informacja prasowa
WSIiZ: Młodzi Białorusini

Autor: WSIiZ

30 osób prześladowanych politycznie przez władze Białorusi ma teraz możliwość podjęcia studiów na polskich uczelniach wyższych. Kurs był częścią rządowego Programu Stypendialnego im. K. Kalinowskiego, oferującego wsparcie dla osób represjonowanych za udział w demokratycznych protestach przeciwko prezydentowi Łukaszence.

Od połowy stycznia 2021 r. uczniowie z Białorusi brali udział w intensywnym kursie języka polskiego (po 6-7 godzin dziennie, łącznie 760 godzin) w ramach Programu Stypendialnego im. K. Kalinowskiego. Większość wykładów, ze względu na sytuację pandemiczną, a także specyficzną sytuację niektórych studentów, odbywała się on-line. Część zajęć udało się jednak poprowadzić w formie tradycyjnej. Osoby przystępujące do programu to młodzi ludzie, którym ze względu na represje w ojczystym kraju rząd polski postanowił udzielić pomocy. Części z nich udało się dostać do Polski, ale w grupach były też osoby, które z różnych względów musiały pozostać na Białorusi – informuje Iwona Myśliwiec, wykładowca akademicki i filolog z Centrum Języków Obcych WSIiZ.

Większość uczestników kursu w momencie jego rozpoczęcia nie znała języka polskiego w ogóle. Intensywne zajęcia przygotowały słuchaczy do certyfikowanego egzaminu oraz do podjęcia studiów na polskich uczelniach wyższych. Na Białorusi studiowałam komunikację społeczną, ale nie mogę kontynuować tych studiów, ponieważ z powodów politycznych zostałam zwolniona z uczelni. Zdecydowanie mogę powiedzieć, że w trakcie kursu językowego w Polsce wiele się nauczyłam. Spotkałam wielu interesujących i inspirujących ludzi. W trakcie zajęć spotkałam się z kulturą polską oraz zrozumiałam, że kultura polska jest bardzo bliska tej naszej, białoruskiej – opowiada dwudziestoletnia Karolina.

Kurs języka polskiego był prowadzony dzięki współpracy z Uniwersytetem Warszawskim w ramach Programu Stypendialnego im. K. Kalinowskiego. Jest to największy w Europie program pomocowy dla młodych Białorusinów nie mogących studiować w swoim kraju ze względu na sytuację polityczną. Centrum Kultury i Języka Polskiego działa we WSIiZ jako część Centrum Języków Obcych. Jego celem jest pomoc obcokrajowcom nie tylko w zakresie nauczania języka polskiego i przeprowadzanie licencjonowanych i certyfikowanych egzaminów, lecz także propagowanie kultury polskiej. W ciągu minionych lat w organizowanych w WSIiZ kursach uczestniczyło wielu obcokrajowców, a ministerialne certyfikaty poświadczające znajomość języka angielskiego uzyskało już kilkaset osób.

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AATreść komentarza: A dlaczego zainteresowani nie postawią sobie ogrodzenia na koszt swojej wspólnoty? Będą mieli bezpiecznie i bezproblemowo. Czy miasto musi rozwiązywać wszystkie problemy, a mieszkańcy juz nic od siebie?Data dodania komentarza: 9.01.2025, 04:08Źródło komentarza: Inwazja dzików na rzeszowskim osiedlu Hiszpańskie Ogrody. Radny interweniuje [WIDEO]Autor komentarza: wtajemniczonyTreść komentarza: Skuteczność !!! Co wy piszecie w tych swoich artykułach?! Sytuacja w Policji jest tragiczna, gdy ma się tam znajomych wszystko się wie, obraz nędzy i rozpaczy, celowe działania mediów chcą upiększyć sytuację! Obraz Polskiej Policji wygląda post apokaliptycznie, jak mówi znajomy Policjant z Leżajska!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 16:10Źródło komentarza: "Łowcy głów" z Rzeszowa zatrzymują kolejnych groźnych przestępcówAutor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Niby że Polska Policja to takie fajne chłopaki strzegący prawa i porządku??! Banda wyrzutków i pijaków!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 16:06Źródło komentarza: Weekendowa ostra jazda kierowców bmwAutor komentarza: KrzywoustyTreść komentarza: "Biedni uchodźcy z Upadliny", napadają na Polskie domy, powodują pod wpływem wypadki drogowe, manifestują swoje przywiązanie do Bandery neonazisty i Zbrodniarza... itd. itp. Czy "polski rząd marionetek" reaguje? Nie, nie ma problemu, to przecież """nasi bracia i przyjaciele""" swojaki! :(:(:(:( Problem nie istnieje!!! "Trza pomagać""" Pisownia pod pretekstem!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 09:15Źródło komentarza: Brutalny napad w Łańcucie. Tortury, groźby nożem i kradzież na dużą skalęAutor komentarza: XYZTreść komentarza: Ale co ty bredzisz? Właśnie, że Rzeszów mówi TAK dla tej inwestycji! Jak będzie trzeba, to trzeba dokładać. Ten stadion to bezapelacyjnie priorytet inwestycyjny!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 08:14Źródło komentarza: Co z finansowaniem PCLA przez samorząd województwa? Miasto liczy na większe wsparcie finansoweAutor komentarza: RzeszowianinTreść komentarza: Nie ma zgody mieszkańców na marnotrawstwo pieniędzy w postaci Megalomani Prezydenta. Dość kolesiostwa i działania pod przymusem kolegów kiboli. Dość przesuwania pieniędzy z poprawy dróg i komunikacji na stadion dla garstki kiboli i posadę dla siostry prezydenta. Rzeszów mówi NIE!Data dodania komentarza: 7.01.2025, 15:53Źródło komentarza: Co z finansowaniem PCLA przez samorząd województwa? Miasto liczy na większe wsparcie finansowe
Reklama
Reklama
Reklama