Projekt ma na celu stworzenie tzw. społeczności energetycznych, a jego początek jego realizacji był niewątpliwie wyczekiwany przez część okolicznych mieszkańców.
Zakres projektu
W ramach wprowadzanego projektu powstanie szczegółowa koncepcja rozwoju społeczności energetycznych. Ma ona objąć następujące jej elementy:
- diagnozę obecnego stanu;
- model funkcjonowania Społeczności Energetycznych;
- ogólny plan inwestycyjny (OPI);
- szczegółowy plan działań przedinwestycyjnych (SPDP).
Kluczowe działania mają więc w tym momencie koncentrować się na stworzeniu podstaw do dalszego rozwoju oraz współpracy mieszkańców w zakresie energetyki lokalnej.
Spotkania dla mieszkańców
Z tego też względu w najbliższym czasie mają odbyć się specjalne spotkania i szkolenia tematyczne, organizowane dla wszystkich mieszkańców Gminy Błażowa. W każdej z jej dziesięciu miejscowości przedstawiciele lokalnej społeczności dowiedzą się więcej nt. organizacji, zakładania i funkcjonowania wspólnot energetycznych oraz zasad rozliczeń energetycznych i ekonomicznych w ramach nich.
Jak podkreślają błażowscy urzędnicy, spotkania będą prowadzone przez ekspertów z odpowiednich dziedzin.
Każde potrwa ok. 2 godz., a ich celem ma być nie tylko edukacja, ale również wsparcie w identyfikacji interesariuszy oraz osób zainteresowanych aktywnym uczestnictwem w społecznościach energetycznych.
Informację o rozpoczęciu prac nad projektem udostępnił w mediach społecznościowych m.in. burmistrz Błażowej, Jerzy Kocój.
Projekt jest realizowany przez Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza, działający przy Politechnice Rzeszowskiej. Planowane zakończenie projektu ustalono na 31 marca 2025 r.
Napisz komentarz
Komentarze