O włamaniu policjanci zostali powiadomieni w czwartek, o godz. 21. Jak ustalono, sąsiad właścicielki usłyszał odgłosy tłuczonego szkła, które dobiegały ze sklepu, poinformował ją o tym i razem z kobietą i jej synem, poszli na miejsce. Nakryli sprawcę na gorącym uczynku. Wspólnie założyli wyrwaną w oknie kratę, udaremniając włamywaczowi ucieczkę.
Okazało się, że sprawcą jest nietrzeźwy 15-latek. Badanie alkomatem wykazało blisko 2 promile w jego organizmie. Nastolatek zdążył już wynieść część skradzionego towaru. Ukrył je w krzakach za sklepem. W pudełku znajdowały się petardy, papierosy i zapalniczki.
Grozi mu od 3 miesięcy do 10 lat więzienia
Kradzieżą z włamaniem (art. 279 § 1 kk) – zabór rzeczy ruchomej celem jej przywłaszczenia dokonany po uprzednim pokonaniu zabezpieczenia.W dawnym orzecznictwie i literaturze prawa karnego przyjmowano, że zabezpieczenie musi mieć fizyczny charakter. Obecnie coraz częściej spotykany jest pogląd, że włamaniem jest także pokonanie niematerialnego zabezpieczenia (np. złamanie kodu zamka szyfrowego).
Nie jest istotne na ile zabezpieczenie jest w stanie spełnić swoją rolę. Włamanie ma miejsce zawsze, gdy sprawca usuwa sprawną przeszkodę (drzwi zamknięte na klucz, skobel, zamknięte okno, zasunięty zamek błyskawiczny w namiocie) umieszczoną przez właściciela i z której wynika jego wola zabezpieczenia rzeczy przed osobami postronnymi. Sposób pokonania zabezpieczenia jest nieistotny. Sprawca może posłużyć się także oryginalnym kluczem.
Przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat. W przypadkach mniejszej wagi sąd może orzec karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jeśli kradzież z włamaniem popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie przestępstwa następuje na jej wniosek.
Napisz komentarz
Komentarze