W wydarzeniu uczestniczyli także dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych, Arkadiusz Olko oraz kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego, Mariusz Tereszkiewicz.
Inwestycje w bezpieczeństwo i infrastrukturę
Starosta nie trzymał długo dziennikarzy w niepewności i już na samym początku spotkania zapowiedział realizację dwóch kompleksowych programów poprawy bezpieczeństwa na drogach Powiatu Rzeszowskiego.
-Pierwszy z nich dotyczy doświetlenia przejść dla pieszych, a drugi uzupełnienia sieci chodników i budowy sygnalizacji świetlnej – tłumaczył Jarosz.
W latach 2025-2028 planowane jest doświetlenie 11 przejść dla pieszych oraz budowa 15 kilometrów chodników, co ma znacząco poprawić komfort i bezpieczeństwo mieszkańców.
-Dlaczego te inwestycje są kluczowe? Statystyki. Zawsze taki przypadek to jest tragedia najbliższych i impuls do działania dla Zarządu Powiatu, dla jednostek odległych, Zarządu Dróg Powiatowych. Mamy tutaj pana dyrektora Arkadiusza Olko i widząc te statystyki, chcemy podjąć konkretne działania zmierzające do tego, żeby to bezpieczeństwo poprawić - zapewniał starosta rzeszowski.
Jarosz zaznaczył, że odpowiednia sygnalizacja jest w stanie znaczącą zmniejszyć liczbę wypadków i umożliwić pieszym oraz kierowcom bezpieczne poruszanie się.
-Z licznych badań i analiz wynika, że sygnalizacja ma bardzo duże znaczenie w poprawianiu bezpieczeństwa na drogach. Zmniejsza ryzyko wypadków, wymuszając zatrzymanie się pojazdów, gdy piesi przechodzą przez jezdnię. Jest szczególnie ważna na ruchliwych drogach i w miejscach o ograniczonej widoczności. Pomaga też w organizacji ruchu drogowego, umożliwiając pieszym i pojazdom bezpieczne korzystanie z drogi w określonych odstępach czasu. Dlatego podjęliśmy szereg działań na naszym terenie, by zwiększyć liczbę przejść dla pieszych z sygnalizacją świetlną - podkreślał.
Tylko w 2024 r. Powiat Rzeszowski przeprowadził przebudowy nowoczesnych przejść dla pieszych o wartości ponad 5 mln zł. Jak podały władze Powiatu, sygnalizacja świetlna pojawiła się wówczas na przejściach w: Malawie, Siedliskach, Zgłobniu, Woli Zgłobieńskiej i Rudnej Wielkiej. Doświetlono także przejścia dla pieszych w obrębie Szkoły Podstawowej w Trzebosi i Zespołu Szkół w Łące.
Priorytet: efektywne wykorzystanie środków
Podobnych inwestycji, jak podkreślali przedstawiciele Powiatu, ma być coraz więcej. Starostwo chce bowiem poprawić bezpieczeństwo pieszych na drogach, inwestując w przebudowy i modernizacje aż 30 mln zł do końca 2028 r.
Jak zaznaczył starosta, inwestycje są oparte na analizie potrzeb mieszkańców oraz doświadczeniu specjalistów.
-Chcemy, żeby każda złotówka wydawana z budżetu powiatu była najbardziej efektywna, dlatego w oparciu o głosy mieszkańców, w oparciu o doświadczenie pracowników powiatu rzeszowskiego, zarządu dróg powiatowych, ale również instytucji, które się specjalizują, badają jakie elementy są najbardziej efektywne. – powiedział.
Oprócz nowych przejść i chodników, zapowiedziano także wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań, takich jak sygnalizacja świetlna uruchamiana czujnikami czy dedykowane oświetlenie LED. To działania, które mają dostosować infrastrukturę do potrzeb wszystkich użytkowników dróg – od pieszych po rowerzystów i użytkowników hulajnóg.
Napisz komentarz
Komentarze