W 2021 roku Agnieszka Itner napisała projekt, w ramach którego otrzymała grant z FemFundu. Grant pozwolił na sfinansowanie 25 skrzyneczek, które zostały umieszczone przede wszystkim w MOPS-ach na terenie miasta Rzeszowa. W tym samym roku podczas trwania kampanii wyborczej Konrada Fiołka, Agnieszka Itner wniosła postulat o umieszczenie różowych skrzyneczek w każdej szkole podstawowej oraz ponadpodstawowej.
Jak dużym problemem jest brak środków higieny dla kobiet pokazują dane opublikowane w raporcie opracowanym dla Kulczyk Foundation. Z raportu wynika, że blisko pół miliona kobiet w Polsce nie stać na zakup podpasek, tamponów, 21 proc. uczennic jest zmuszonych wyjść z zajęć szkolnych z powodu braku podpaski, a 10 proc. w ogóle nie wychodzi z tego powodu domu.
- Dlatego też zdecydowałem o tym, aby w Rzeszowie wprowadzić różowe skrzyneczki, w których będą znajdować się darmowe środki higieny dla kobiet - mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
W szkołach obawiano się najbardziej, że nie będzie środków na uzupełnianie skrzyneczki. Jednak samorząd zadbał o potrzeby szkół i urząd miasta postanowił, że będzie finansował uzupełnienia różowych skrzyneczek.
- Dzięki znakomitej współpracy z Urzędem Miasta aktualnie praktycznie wszystkie szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe w Rzeszowie posiadają własne różowe skrzyneczki. - Mówi nam Agnieszka Itner.
Skrzyneczki znajdują się w 43 rzeszowskich szkołach. W każdej z nich są: dwa rodzaje wkładek, trzy rodzaje tamponów, rodzaje podpasek, chusteczki higieniczne. Koszt wprowadzenia tej inicjatywy w życie to nieco ponad 2,7 tys. zł.
Projekt różowa skrzyneczka to ogólnodostępne darmowe środki do higieny osobistej. Pomysłodawcą akcji jest fundacja Różowa skrzyneczka, która walczy z ubóstwem menstruacyjnym w Polsce. W różowych skrzyneczkach można znaleźć m. in. podpaski oraz tampony.
Napisz komentarz
Komentarze