Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Park Naukowo - Technologiczny "Rzeszów - Dworzysko" - 10 lat gospodarczego rozwoju

Podziel się
Oceń

Jedną ze sztandarowych inwestycji realizowanych przez samorząd powiatu rzeszowskiego w okresie jego funkcjonowania była, zakończona w 2015 r., budowa Parku Naukowo - Technologicznego "Rzeszów - Dworzysko".

Autor: Materiały prasowe

We wrześniu tego roku władze powiatu obchodziły 10-lecie od momentu podpisania umowy na realizację tego przedsięwzięcia, co czyni okazję do przyjrzenia się jak z konceptu narodziła się jedna z największych i najprężniej rozwijających się stref gospodarczych naszego regionu.

Jedyna taka strefa w regionie


Wyjątkowość tej inwestycji polega na tym, iż była ona realizowana przez powiat na terenach będących jego własnością. Pod tym względem jest to jedyna taka inwestycja w kraju. Przedsięwzięcie to w istotny sposób wpłynęło i nadal wpływa na ożywienie gospodarcze oraz społeczne regionu. Realizacja tego kilkuletniego projektu zamknęła się w kwocie 78 mln zł. Dofinansowanie w kwocie 53 mln zł. pozyskano z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, Osi Priorytetowej I - Nowoczesna Gospodarka, Działania I.3 - Wspieranie Innowacji.

Koordynatorem przedsięwzięcia, które zmieniło gospodarcze postrzeganie powiatu rzeszowskiego, był Waldemar Pijar Sekretarz Powiatu Rzeszowskiego. Dzięki kompleksowo uzbrojonym terenom inwestycyjnym, położonym w centralnej części Podkarpacia, powiat rzeszowski tworzy dobry klimat do społeczno-gospodarczego rozwoju i sam staje się jego inicjatorem.

To co 10 lat temu było koncepcją i wdawało się jedynie mrzonką dziś przekształciło się w gospodarcze serce naszego regionu. Park Naukowo- Technologiczny "Rzeszów- Dworzysko" przekroczył nasze oczekiwania, stając się powodem do dumy, będąc jednocześnie inspiracją dla innych samorządów w jaki sposób realizować podobne inwestycje. Mówił Waldemar Pijar Sekretarz Powiatu Rzeszowskiego.

W tym roku, we wrześniu, mija 10 lat od podpisania umowy na realizację projektu z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Nieco ponad dwa lata po tym wydarzeniu, bo 16.10.2014 r. oddano uroczyście 55,46 ha terenu otwierając uroczyście działalność nowo powstałej strefy gospodarczej. Park Naukowo -Technologiczny "Rzeszów - Dworzysko" otrzymał imię śp. Grażyny Gęsickiej minister rozwoju regionalnego w latach 2005-2007 oraz posłanki z Podkarpacia w latach 2007-2010. Fakt ten upamiętnia tablica pamiątkowa umieszczona na okolicznościowym obelisku na terenie Parku.

Dziś Dworzysko to kompleksowo uzbrojony teren inwestycyjny położony w granicach administracyjnych Rzeszowa o powierzchni 83 hektarów, co sprawia, iż jest to jeden z największych i najatrakcyjniejszych terenów na Podkarpaciu. Został uzbrojony w sieć dróg, chodniki, ścieżki rowerowe, kanalizację deszczową, sanitarną, sieć wodociągową, energetyczną, a także w ciepło systemowe, monitoring oraz sieć odgromową. Inwestorzy mogą korzystać z ulg podatkowych oferowanych przez Specjalną Strefę Ekonomiczną Euro-Park Mielec. Umowa z Agencją Rozwoju Przemysłu zawarta w dniu 26.02.2015 r. otworzyła drogę do przetargów na działalność w strefie oraz na sprzedaż gruntów pod inwestycje. Warunkiem, by znaleźć się w parku, jest innowacyjność.

Nieustanny rozwój


W ramach II etapu budowy Parku Naukowo-Technologicznego "Rzeszów - Dworzysko" wykonana została farma ogniw fotowoltaicznych na obszarze 0,95 ha o łącznej mocy 0,58 MW. Wyprodukowana energia jest dostarczana do sieci energetycznej PGE, a kwota z jej sprzedaży przeznaczana jest na bieżące utrzymanie terenu parku.
Warto przypomnieć, że na "Dworzysku" pojawiły się firmy m.in. z branży chemicznej, handlowej, lotniczej, kosmetycznej i odzieżowej.

Do końca sierpnia 2022 roku sprzedanych zostało 57 działek (34 inwestorów) o powierzchni w sumie 50, 9868 ha. Wartość inwestycji wynosi 607 661 400 netto (747 423 522 brutto). Firmy, które zakupiły działki na terenie Parku docelowo zatrudnią ok. 2000 osób.

Utworzenie PNT "Rzeszów -Dworzysko" było strzałem w dziesiątkę i pobudziło gospodarczo nasz region. Jako pierwszy powiat w Polsce zdecydowaliśmy się na taki krok, od początku naszą misją tworzenia Parku było wsparcie przedsiębiorczości, a dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa przyczynia się do zmniejszania stopy bezrobocia w naszym regionie. - Mówi Józef Jodłowski Starosta Rzeszowski.

Park przyciąga kolejne firmy, bo jest w pełni uzbrojony, całkowicie przygotowany pod natychmiastowe rozpoczęcie budowy. Atutem parku jest przede wszystkim jego doskonała lokalizacja na skrzyżowaniu głównych szlaków komunikacyjnych. Niedaleko przebiega autostrada A4 i droga ekspresowa S19. Cały teren sąsiaduje z magistralą kolejową E30 Niemcy-Polska-Ukraina. W Jasionce, z którą Park jest doskonale skomunikowany, funkcjonuje międzynarodowe lotnisko. Działki posiadają uregulowany stan prawny, bo ich właścicielem jest powiat. Dla całego terenu obowiązuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, w którym obszar ten przeznaczony został pod działalność przemysłowo-usługową. Ponadto, o czym warto wspomnieć, powiat oferuje pomoc na każdym etapie inwestycji oraz zaopatrzenie w energię elektryczną według indywidualnych potrzeb.

Przez 10 lat Park Naukowo-Technologiczny stał się prawdziwą "lokomotywą rozwoju" dla całego Podkarpacia - "gospodarczym sercem" miasta i całego regionu. Nieustannie powstają w nim zaawansowane technologicznie przedsiębiorstwa z nowymi miejscami pracy.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AATreść komentarza: A dlaczego zainteresowani nie postawią sobie ogrodzenia na koszt swojej wspólnoty? Będą mieli bezpiecznie i bezproblemowo. Czy miasto musi rozwiązywać wszystkie problemy, a mieszkańcy juz nic od siebie?Data dodania komentarza: 9.01.2025, 04:08Źródło komentarza: Inwazja dzików na rzeszowskim osiedlu Hiszpańskie Ogrody. Radny interweniuje [WIDEO]Autor komentarza: wtajemniczonyTreść komentarza: Skuteczność !!! Co wy piszecie w tych swoich artykułach?! Sytuacja w Policji jest tragiczna, gdy ma się tam znajomych wszystko się wie, obraz nędzy i rozpaczy, celowe działania mediów chcą upiększyć sytuację! Obraz Polskiej Policji wygląda post apokaliptycznie, jak mówi znajomy Policjant z Leżajska!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 16:10Źródło komentarza: "Łowcy głów" z Rzeszowa zatrzymują kolejnych groźnych przestępcówAutor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Niby że Polska Policja to takie fajne chłopaki strzegący prawa i porządku??! Banda wyrzutków i pijaków!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 16:06Źródło komentarza: Weekendowa ostra jazda kierowców bmwAutor komentarza: KrzywoustyTreść komentarza: "Biedni uchodźcy z Upadliny", napadają na Polskie domy, powodują pod wpływem wypadki drogowe, manifestują swoje przywiązanie do Bandery neonazisty i Zbrodniarza... itd. itp. Czy "polski rząd marionetek" reaguje? Nie, nie ma problemu, to przecież """nasi bracia i przyjaciele""" swojaki! :(:(:(:( Problem nie istnieje!!! "Trza pomagać""" Pisownia pod pretekstem!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 09:15Źródło komentarza: Brutalny napad w Łańcucie. Tortury, groźby nożem i kradzież na dużą skalęAutor komentarza: XYZTreść komentarza: Ale co ty bredzisz? Właśnie, że Rzeszów mówi TAK dla tej inwestycji! Jak będzie trzeba, to trzeba dokładać. Ten stadion to bezapelacyjnie priorytet inwestycyjny!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 08:14Źródło komentarza: Co z finansowaniem PCLA przez samorząd województwa? Miasto liczy na większe wsparcie finansoweAutor komentarza: RzeszowianinTreść komentarza: Nie ma zgody mieszkańców na marnotrawstwo pieniędzy w postaci Megalomani Prezydenta. Dość kolesiostwa i działania pod przymusem kolegów kiboli. Dość przesuwania pieniędzy z poprawy dróg i komunikacji na stadion dla garstki kiboli i posadę dla siostry prezydenta. Rzeszów mówi NIE!Data dodania komentarza: 7.01.2025, 15:53Źródło komentarza: Co z finansowaniem PCLA przez samorząd województwa? Miasto liczy na większe wsparcie finansowe
Reklama
Reklama
Reklama