Dariusz Dutkiewicz, dyrektor Instytutu Branży Pogrzebowej i Cmentarnej w rozmowie z PAP wyjaśnił, że obecnie w Polsce wedle szacunkowych danych kremacje stanowią ok. 40 proc. pochówków. "Ten odsetek będzie rósł dalej. Wyraźny wzrost liczby kremacji został odnotowany w okresie pandemii COVID-19" - podał Dutkiewicz.
Dodał, że dynamiczny wzrost liczby krematoriów rozpoczął się w roku 2010. "Było to skutkiem zliberalizowania przepisów dotyczących ich budowy. Zdjęto z inwestorów szereg obowiązków dotyczących m.in. audytów środowiskowych" - wyjaśnił Dutkiewicz.
Dyrektor IBPiC podkreślił też, że w naszym kraju funkcjonuje prawie 80 krematoriów, a kilka następnych jest w budowie. "Nie ma oficjalnych danych na temat kremacji, niemniej uważam, że na Śląsku prawdopodobnie odbywa się ich najwięcej. Im bardziej na wschód, tym jest ich mniej" - powiedział PAP Dutkiewicz.
Podkreślił, że najmniej kremacji, w stosunku do liczby mieszkańców występuje obecnie na Podlasiu. "Jednak tu też dynamicznie rośnie ich liczba" - zaznaczył.
Wprawdzie w Polsce nadal większość osób decyduje się na tradycyjne urny, ale coraz częściej Polacy sięgają również po te spersonalizowane np. w kształcie serca, kasku motocyklowego czy piłki nożnej.
Dodała, że wiele urn jest ściąganych z zagranicy z Chin, Indii, czy z Azji. "One są wszystkie do siebie bardzo podobne i nasi polscy przedsiębiorcy też w wielu przypadkach kopiują siebie nawzajem" - mówi Chlewicka.
Jak przekonuje Chlewicka jej firma notuje jednak coraz więcej zamówień dotyczących urn, które mają odnosić się do stylu życia zmarłej osoby, czy wykonywanego przez nią zawodu.
Dodaje, że najbardziej popularnymi surowcami, z których są wykonywane urny to metal, mosiądz i kamień.
Na zachodzie Europy wykonuje się kremacje związane z pochówkami od dawna. Dużo więcej osób zamawia też nietypowe urny i decyduje się na mniej tradycyjny pochówek.
Polskie prawo zabrania przechowywania urny z prochami w domu, pochówku na prywatnej działce czy rozsypania prochów w dowolnym miejscu. Prochy po kremacji muszą być pochowane w grobie murowanym, katakumbach lub przechowywane w kolumbariach, czyli specjalnych niszach na urny w ścianie pamięci. (PAP)
autor: Aleksandra Kuźniar
akuz/ akub/
Napisz komentarz
Komentarze