Pierwsze odbyły się w roku 2009, a ich organizatorami byli wtedy m.in. przedstawiciele Uniwersytetu Rzeszowskiego, na czele z kierownikiem Zakładu Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii UR, prof. Wacławem Wierzbieńcem. W 2012 r. w organizację i promocję inicjatywy aktywnie włączył się również rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Bogaty program obchodów
W ramach obchodów, które odbędą się w kilkunastu miastach regionu, w tym w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu, Jarosławiu czy Sanoku, zaplanowano liczne wydarzenia edukacyjne i upamiętniające.
Program obejmuje modlitwy, prelekcje, sesje naukowe, projekcje filmów oraz wystawy historyczne. Szczególnie ważnym punktem obchodów będzie modlitwa ekumeniczna z udziałem rabina Shalom Ber Stamblera na Nowym Cmentarzu Żydowskim w Rzeszowie, zaplanowana na 27 stycznia o godzinie 10:00.
Zobacz też:
-Wszystkie podejmowane w tym czasie inicjatywy to wyraz głęboko zakorzenionego w naszej kulturze szacunku dla drugiego człowieka. Podczas obchodów do Polski przyjeżdżają goście z różnych stron świata, zazwyczaj ocaleni, którzy przeżyli eksterminację lub ich potomkowie i członkowie rodziny, którzy dzielą się swoją historią - podkreślają organizatorzy.
Symbolika
Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu mają szczególny wymiar międzynarodowy. Co roku przyjeżdżają na nie ocalali z Holocaustu oraz ich potomkowie z różnych części świata. Dzielą się oni swoimi przeżyciami i historiami, co sprawia, że wydarzenie nabiera osobistego charakteru, a pamięć o ofiarach pozostaje żywa wśród kolejnych pokoleń.
Data obchodów – 27 stycznia – jest nieprzypadkowa. Tego dnia przypada rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, symbolu tragedii milionów Żydów, Polaków i innych narodowości, które padły ofiarą hitlerowskiego reżimu.
W tym roku, w 80. rocznicę tego wydarzenia, szczególny nacisk zostanie położony na edukację młodych ludzi oraz promocję dialogu polsko-żydowskiego.
Patronaty
Obchody odbywają się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla oraz Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka.
Organizatorzy podkreślają znaczenie współpracy między instytucjami, takimi jak Uniwersytet Rzeszowski, oraz lokalnymi samorządami, które każdego roku aktywnie angażują się w przygotowanie obchodów.
Napisz komentarz
Komentarze