Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

XVII Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Co trzeba wiedzieć?

Podziel się
Oceń

W dniach 20-30 stycznia 2025 roku na Podkarpaciu odbędą się XVII Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. To wydarzenie organizowane jest corocznie przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie we współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim, a jego celem jest pielęgnowanie pamięci o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej oraz uczczenie ofiar Zagłady.
Zdjęcie z obchodów w 2023 r. fot. Zbiory Krystiana Propoli/Halo Rzeszów

Pierwsze odbyły się w roku 2009, a ich organizatorami byli wtedy m.in. przedstawiciele Uniwersytetu Rzeszowskiego, na czele z kierownikiem Zakładu Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii UR, prof. Wacławem Wierzbieńcem. W 2012 r. w organizację i promocję inicjatywy aktywnie włączył się również rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Bogaty program obchodów

W ramach obchodów, które odbędą się w kilkunastu miastach regionu, w tym w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu, Jarosławiu czy Sanoku, zaplanowano liczne wydarzenia edukacyjne i upamiętniające.

Program obejmuje modlitwy, prelekcje, sesje naukowe, projekcje filmów oraz wystawy historyczne. Szczególnie ważnym punktem obchodów będzie modlitwa ekumeniczna z udziałem rabina Shalom Ber Stamblera na Nowym Cmentarzu Żydowskim w Rzeszowie, zaplanowana na 27 stycznia o godzinie 10:00. 

Zobacz też: 

-Wszystkie podejmowane w tym czasie inicjatywy to wyraz głęboko zakorzenionego w naszej kulturze szacunku dla drugiego człowieka. Podczas obchodów do Polski przyjeżdżają goście z różnych stron świata, zazwyczaj ocaleni, którzy przeżyli eksterminację lub ich potomkowie i członkowie rodziny, którzy dzielą się swoją historią - podkreślają organizatorzy.

Symbolika

Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu mają szczególny wymiar międzynarodowy. Co roku przyjeżdżają na nie ocalali z Holocaustu oraz ich potomkowie z różnych części świata. Dzielą się oni swoimi przeżyciami i historiami, co sprawia, że wydarzenie nabiera osobistego charakteru, a pamięć o ofiarach pozostaje żywa wśród kolejnych pokoleń.

Data obchodów – 27 stycznia – jest nieprzypadkowa. Tego dnia przypada rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, symbolu tragedii milionów Żydów, Polaków i innych narodowości, które padły ofiarą hitlerowskiego reżimu. 

W tym roku, w 80. rocznicę tego wydarzenia, szczególny nacisk zostanie położony na edukację młodych ludzi oraz promocję dialogu polsko-żydowskiego.

Patronaty

Obchody odbywają się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla oraz Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka. 

Organizatorzy podkreślają znaczenie współpracy między instytucjami, takimi jak Uniwersytet Rzeszowski, oraz lokalnymi samorządami, które każdego roku aktywnie angażują się w przygotowanie obchodów.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AATreść komentarza: A dlaczego zainteresowani nie postawią sobie ogrodzenia na koszt swojej wspólnoty? Będą mieli bezpiecznie i bezproblemowo. Czy miasto musi rozwiązywać wszystkie problemy, a mieszkańcy juz nic od siebie?Data dodania komentarza: 9.01.2025, 04:08Źródło komentarza: Inwazja dzików na rzeszowskim osiedlu Hiszpańskie Ogrody. Radny interweniuje [WIDEO]Autor komentarza: wtajemniczonyTreść komentarza: Skuteczność !!! Co wy piszecie w tych swoich artykułach?! Sytuacja w Policji jest tragiczna, gdy ma się tam znajomych wszystko się wie, obraz nędzy i rozpaczy, celowe działania mediów chcą upiększyć sytuację! Obraz Polskiej Policji wygląda post apokaliptycznie, jak mówi znajomy Policjant z Leżajska!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 16:10Źródło komentarza: "Łowcy głów" z Rzeszowa zatrzymują kolejnych groźnych przestępcówAutor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Niby że Polska Policja to takie fajne chłopaki strzegący prawa i porządku??! Banda wyrzutków i pijaków!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 16:06Źródło komentarza: Weekendowa ostra jazda kierowców bmwAutor komentarza: KrzywoustyTreść komentarza: "Biedni uchodźcy z Upadliny", napadają na Polskie domy, powodują pod wpływem wypadki drogowe, manifestują swoje przywiązanie do Bandery neonazisty i Zbrodniarza... itd. itp. Czy "polski rząd marionetek" reaguje? Nie, nie ma problemu, to przecież """nasi bracia i przyjaciele""" swojaki! :(:(:(:( Problem nie istnieje!!! "Trza pomagać""" Pisownia pod pretekstem!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 09:15Źródło komentarza: Brutalny napad w Łańcucie. Tortury, groźby nożem i kradzież na dużą skalęAutor komentarza: XYZTreść komentarza: Ale co ty bredzisz? Właśnie, że Rzeszów mówi TAK dla tej inwestycji! Jak będzie trzeba, to trzeba dokładać. Ten stadion to bezapelacyjnie priorytet inwestycyjny!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 08:14Źródło komentarza: Co z finansowaniem PCLA przez samorząd województwa? Miasto liczy na większe wsparcie finansoweAutor komentarza: RzeszowianinTreść komentarza: Nie ma zgody mieszkańców na marnotrawstwo pieniędzy w postaci Megalomani Prezydenta. Dość kolesiostwa i działania pod przymusem kolegów kiboli. Dość przesuwania pieniędzy z poprawy dróg i komunikacji na stadion dla garstki kiboli i posadę dla siostry prezydenta. Rzeszów mówi NIE!Data dodania komentarza: 7.01.2025, 15:53Źródło komentarza: Co z finansowaniem PCLA przez samorząd województwa? Miasto liczy na większe wsparcie finansowe
Reklama
Reklama
Reklama