Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Projekt LIFE-Urban Wind.PL: recykling energii jest opłacalny i niezbędny dla środowiska

Podziel się
Oceń

Pomimo wzrostu świadomości proekologicznej wciąż pomija się recykling energii i nie prowadzi działań, które miałyby na celu odzyskiwanie energii tam, gdzie jest to uzasadnione ekonomicznie i korzystne dla środowiska naturalnego i klimatu - uważa Jerzy Czaplejewicz, kierownik zespołu budowy prototypów Instytutu Badań Nauk Stosowanych i Nowych Technologii (INSiNT).

Autor: LIFE-Urban Wind.PL

Projekt LIFE-UrbanWind, realizowany przez Fundację Wspierania Ekologii ECO FOR LIFE, we współpracy z INSiNT, w ramach unijnego programu LIFE, współfinansowanego przez Komisję Europejską oraz NFOŚiGW, skupia się na odzysku energii ze strumieni powietrza wymuszonych działalnością człowieka.

"Przez wiele lat obserwowaliśmy zjawiska zachodzące w tzw. przestrzeni zurbanizowanej w zakresie przepływów strumieni powietrza, szczególnie pomijane dotąd w kategoriach energii wiatrowej ciągi powietrza występujące pomiędzy budynkami, na dachach wieżowców, obiektów przemysłowych, a także wewnątrz budynków w tunelach czy ciągach wentylacyjnych" - wyjaśnia Jerzy Czaplejewicz.

Owocem projektu LIFE-UrbanWind.PL jest zaprojektowany przez Instytut Badań Nauk Stosowanych i Nowych Technologii system Urban Wind Power Station (UWPS) - urządzenie prądotwórcze, które przetwarza mechaniczną energię ze strumieni powietrza w czystą, zieloną energię.

"Skoro takie strumienie istnieją, powinno znaleźć się urządzenie, które potrafi je wykorzystać. I tak powstała koncepcja budowy UWPS - uniwersalnego urządzenia prądotwórczego o cylindrycznym kształcie, bezpiecznego dla otoczenia, które odbiera energię mechaniczną miejskich strumieni powietrza, przerabiając je na energię elektryczną" - podkreśla ekspert.

W jego opinii metropolie zmieniają się w wyspy ciepła. Brak wykorzystania wymuszonych strumieni powietrza do ponownej produkcji czystej energii to zbyt wysoki koszt zaniechania w czasach charakteryzujących się koniecznością tworzenia i optymalizacji systemów energii rozproszonej, odpadowej i szczątkowej.

"UWPS jako urządzenie wiatrowe, dopuszczone do montowania w terenach miejskich, może stać się rewolucyjnym rozwiązaniem problemu emisji CO2 w przestrzeni zurbanizowanej i znakomicie wpisać się w dyrektywy EU oraz w główny cel pakietu klimatyczno-energetycznego Europa Zeroemisyjna do 2050 roku" - zaznacza Jerzy Czaplejewicz.

W projekcie LIFE-UrbanWind.PL zostały zbudowane prototypy bezkolizyjnych, cylindrycznych silników wiatrowych o wysokości do 4 m, które wykorzystują strumienie powietrza o nieregularnej charakterystyce do napędzania generatora z magazynem buforowym energii elektrycznej. W ramach testów sprawdzono w różnych lokalizacjach 12 urządzeń prototypowych o mocy nominalnej 5kW; 10kW oraz 20 kW.

"Każda lokalizacja wymagała indywidualnego dopracowania. Ale udało się udowodnić, że UWPS to uniwersalne urządzenie prądotwórcze, które nie wymaga dodatkowych konstrukcji i wykorzystuje istniejącą już infrastrukturę" - podkreśla ekspert.

W projekcie zastosowano również rozwiązanie modułowe w zakresie pędników, pozwalające na ich grupowanie na wale obrotowym z przesunięciem kątowym. Rozwiązanie wspomaga wyłapywanie energii wiatru przy małych prędkościach strumieni.

Szczegółowe informacje na temat projektu można znaleźć na stronie www.urbanwind.pl

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AATreść komentarza: A dlaczego zainteresowani nie postawią sobie ogrodzenia na koszt swojej wspólnoty? Będą mieli bezpiecznie i bezproblemowo. Czy miasto musi rozwiązywać wszystkie problemy, a mieszkańcy juz nic od siebie?Data dodania komentarza: 9.01.2025, 04:08Źródło komentarza: Inwazja dzików na rzeszowskim osiedlu Hiszpańskie Ogrody. Radny interweniuje [WIDEO]Autor komentarza: wtajemniczonyTreść komentarza: Skuteczność !!! Co wy piszecie w tych swoich artykułach?! Sytuacja w Policji jest tragiczna, gdy ma się tam znajomych wszystko się wie, obraz nędzy i rozpaczy, celowe działania mediów chcą upiększyć sytuację! Obraz Polskiej Policji wygląda post apokaliptycznie, jak mówi znajomy Policjant z Leżajska!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 16:10Źródło komentarza: "Łowcy głów" z Rzeszowa zatrzymują kolejnych groźnych przestępcówAutor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Niby że Polska Policja to takie fajne chłopaki strzegący prawa i porządku??! Banda wyrzutków i pijaków!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 16:06Źródło komentarza: Weekendowa ostra jazda kierowców bmwAutor komentarza: KrzywoustyTreść komentarza: "Biedni uchodźcy z Upadliny", napadają na Polskie domy, powodują pod wpływem wypadki drogowe, manifestują swoje przywiązanie do Bandery neonazisty i Zbrodniarza... itd. itp. Czy "polski rząd marionetek" reaguje? Nie, nie ma problemu, to przecież """nasi bracia i przyjaciele""" swojaki! :(:(:(:( Problem nie istnieje!!! "Trza pomagać""" Pisownia pod pretekstem!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 09:15Źródło komentarza: Brutalny napad w Łańcucie. Tortury, groźby nożem i kradzież na dużą skalęAutor komentarza: XYZTreść komentarza: Ale co ty bredzisz? Właśnie, że Rzeszów mówi TAK dla tej inwestycji! Jak będzie trzeba, to trzeba dokładać. Ten stadion to bezapelacyjnie priorytet inwestycyjny!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 08:14Źródło komentarza: Co z finansowaniem PCLA przez samorząd województwa? Miasto liczy na większe wsparcie finansoweAutor komentarza: RzeszowianinTreść komentarza: Nie ma zgody mieszkańców na marnotrawstwo pieniędzy w postaci Megalomani Prezydenta. Dość kolesiostwa i działania pod przymusem kolegów kiboli. Dość przesuwania pieniędzy z poprawy dróg i komunikacji na stadion dla garstki kiboli i posadę dla siostry prezydenta. Rzeszów mówi NIE!Data dodania komentarza: 7.01.2025, 15:53Źródło komentarza: Co z finansowaniem PCLA przez samorząd województwa? Miasto liczy na większe wsparcie finansowe
Reklama
Reklama
Reklama