Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Cognito Rzeszów prezentuje film na rzecz przeciwdziałania wypadkom rolniczym

Podziel się
Oceń

Tylko w samym 2020 roku odnotowano 10 947 wypadków. Niezgłoszonych jest zapewne o wiele, wiele więcej. Firma Cognito Rzeszów przygotowała film na rzecz przeciwdziałania wypadkom rolniczym. Zobacz jak powinny wyglądać prace polowe?
  • Źródło: Cognito Rzeszów/Ewelina Czenczek
Cognito Rzeszów prezentuje film na rzecz przeciwdziałania wypadkom rolniczym
kombajn

Autor: Screenshot/I TY URATUJ KOMUŚ ŻYCIE - Kampania na rzecz przeciwdziałania wypadkom rolniczym. COGNITO RESCUE

Co roku na podkarpaciu i w całej Polsce obserwujemy znaczną ilość wypadków z udziałem sprzętu rolniczego. Goni nas czas, gubi rutyna.

Tylko w samym 2020 roku odnotowano 10 947 wypadków. Niezgłoszonych jest zapewne o wiele, wiele więcej. Najczęstszą przyczyną wypadków w gospodarstwach rolnych są upadki osób, inne to: przygniecenia, pogryzienia przez zwierzęta oraz uderzenia przez maszyny rolnicze.

Niepokojąco dużo jest zdarzeń z udziałem dzieci, które niestety giną lub bardzo często pozostają na całe życie z trwałymi uszkodzeniami ciała. A przecież zaoszczędzonych kilka minut nie jest warte czyjegoś cierpienia, zwłaszcza dziecka.

Biorąc pod uwagę powyższe, grupa Ratowników z Podkarpacia stworzyła spot ku przestrodze i dla przypomnienia o bezpieczeństwie. W filmie widzimy zestawienie jak często realnie wygląda i jak powinno wyglądać bezpieczne rolnictwo.

Na koniec mały instruktaż udzielania pierwszej pomocy w przypadku osoby nieprzytomnej oddychającej i nieoddychającej z wykorzystaniem defibrylatora AED.

https://youtu.be/wHCkV3C0tFs

Dlatego pamiętajmy o kilku kluczowych zasadach użytkowania sprzętów gospodarskich.

Pamiętaj:
- Maszyny powinny być zabezpieczone w kompletne oraz nieuszkodzone osłony i obudowy. Jeśli kupiłeś zdekompletowany sprzęt, uzupełnij go. Ktoś się narażał, Ty nie musisz.

- Jeżeli maszyna wymaga wymiany podzespołów lub elementów roboczych, naprawy czy wyczyszczenia, praca przy niej może być wykonywana wyłącznie po jej ustabilizowaniu za pomocą odpowiedniej podpory i wyłączeniu silnika. Wiadomo, na włączonym jest często szybciej, ale na pewno nie bezpieczniej.

- Osłonięte powinny być wszystkie wystające poza obrys maszyny mechanizmy napędowe, silniki, wały przegubowo – teleskopowe, końcówki wałów oraz inne wystające elementy. Wiemy, że na pewno jesteś ostrożny i robiłeś to milion razy, ale ten milion pierwszy może okazać się pechowy i stracisz rękę.

- Jeśli rozpoczynasz pracę z wykorzystaniem kosiarki rotacyjnej, rozrzutnika obornika, rozsiewacza nawozów mineralnych itp., upewnij się, że wszystkie osoby, w SZCZEGÓLNOŚCI DZIECI, znajdują się z bezpiecznej (nie mniejszej niż 50m) odległości.

- Pracując w lesie przy zrywce drewna wykorzystuj wyłącznie ciągniki z kabiną. Tylna szyba powinna być zabezpieczona siatką chroniącą w przypadku uderzenia zerwanej liny. Uważaj na stromiznach i zjazdach, na pewno znasz co najmniej jeden przypadek, gdzie kierowca ciągnika został przez niego „przykryty”. Ucz się na cudzych błędach a nie na swoich.

- Nie przewoź dzieci ani innych pasażerów na ładunku, na błotnikach, na zaczepach ani burtach. Być może Ty w dzieciństwie wielokrotnie jechałeś na błotniku Waszego domowego traktorka lub na wozie ze słomą i było to normalne, ale czasy się zmieniły a i sprawność fizyczna ludzi zrobiła się o wiele słabsza.

- Unikaj angażowania w poważne prace na roli dzieci. Wiemy, że pomaganie w polu od zawsze było elementem wychowania w domu, ale dobierz prace do wieku dziecka. Niech pomoże plewić grządki zamiast pracować przy uzupełnianiu ziemniaków w mechanizmie wysadzającym sadzarki, gdzie w najlepszym przypadku może stracić palce. Nie pozwalaj dziecku prowadzić również ciągnika rolniczego, nawet jeśli jest to częsta praktyka.

- Pamiętając o tych zasadach, nie gwarantujemy, że wypadków nie będzie, one nadal będą. Ale jeżeli uda się uniknąć choćby jednego z nich to już będzie sukces

Więcej informacji na profilu Cognito Rzeszów

COGNITO RZESZÓW
I TY URATUJ KOMUŚ ŻYCIE - Kampania na rzecz przeciwdziałania wypadkom rolniczym. COGNITO RESCUE

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Kobiety się boisz? taki z ciebie twardziel?Data dodania komentarza: 18.09.2024, 09:53Źródło komentarza: Parlament Europejski. Elżbieta Łukacijewska wicekoordynatorką Komisji Praw Kobiet i RównouprawnieniaAutor komentarza: Janek z JasłaTreść komentarza: No chyba ktoś sobie jaja!!! Ten babol wredny?! Nie wierzę~!Data dodania komentarza: 18.09.2024, 09:30Źródło komentarza: Parlament Europejski. Elżbieta Łukacijewska wicekoordynatorką Komisji Praw Kobiet i RównouprawnieniaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: A. Dziedzic, niespełniony "polityk" z Trzciany pomaga powodzianom! :):):) PSL i wszystko jasne!Data dodania komentarza: 17.09.2024, 17:00Źródło komentarza: Trwają zbiórki darów dla powodzian w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim [AKTUALIZACJA]Autor komentarza: KomaTreść komentarza: Każda ludzka tragedia jest pożywką dla polityków, na tym budują swoje pseudo-kariery!!! Skończy się jak w 1997 roku, ludzi objęci tą straszną powodzią zostaną sami ze swoimi problemami a nędzni politycy będą się obnosić jak to bardzo pomogli !!! Politycy to najgorszy sort społeczny, nie wart zaufania!Data dodania komentarza: 17.09.2024, 16:57Źródło komentarza: Czy Razem dla Rzeszowa wykorzystuje katastrofalną powódź do zagrywek politycznych? [MOIM ZDANIEM]Autor komentarza: KrisTreść komentarza: Warszawka Południa :)! Nikt nie kontroluje tego co robi pato-ukro-deweloperka! To jest nienormalne!!!Data dodania komentarza: 17.09.2024, 16:54Źródło komentarza: Przerażające dane! Ponad 600 tys. zł za mieszkanie w RzeszowieAutor komentarza: bratTreść komentarza: u nas djenieg mnoga, my dajem rady a wy poljaczki mieszajcie w norachData dodania komentarza: 17.09.2024, 14:12Źródło komentarza: Przerażające dane! Ponad 600 tys. zł za mieszkanie w Rzeszowie
Reklama
Reklama
Reklama