Inwestycja ta jest częścią większego zadania, jakim jest rozbudowa układu komunikacyjnego ulic w śródmieściu Rzeszowa. Minister Andrzej Adamczyk wręczając czek mówił o działaniach rządu poprawiających bezpieczeństwo na drogach:
- Budowa, przebudowa nowych dróg, działania legislacyjne, edukacja, uświadamianie czym są bezpieczne zachowania na drodze. To wszystko jest bardzo ważne, ale za tym wszystkim musi iść przede wszystkim bezpieczna infrastruktura - mówił minister Andrzej Adamczyk.
Odbierając symboliczny czek prezydent Marek Bajdak zapewnił, że każde dodatkowe pieniądze w budżecie miasta są niezwykle ważne i potrzebne: - Każde wsparcie jest cenne. Te pieniądze pozwolą zmniejszyć wkład własny miasta w to przedsięwzięcie. A ja zadbam o to, aby ta kwota znalazła się w wykazie zadań inwestycyjnych na przykład na uliczki osiedlowe,
których tak w mieście brakuje - powiedział prezydent Marek Bajdak.
Trwająca od kilku miesięcy przebudowa kilkunastu ulic m.in. Głowackiego, Fredry, Śniadeckich, Orzeszkowej, Styki, Batorego, Żółkiewskiego oraz Siemieńskiego jest jedną z największych inwestycji drogowych Rzeszowa ostatnich lat. W ramach tego zadania oprócz rozbudowy i przebudowy ulic powstaną także nowe ścieżki rowerowe i ciągi pieszo-rowerowe o łącznej długości 950 metrów, a także nowe chodniki (ponad 2 kilometry). Wartość inwestycji to prawie 50 mln zł, z czego połowa to dofinansowana przez Fundusz Rozwoju Unii Europejskiej. Inwestycja zakończyć się ma pod koniec 2022 roku.
Minister Adamczyk chwali postępy budowy Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej
Wręczenie czeku odbyło się podczas konferencji poświęconej Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, a w szczególności budowie nowej linii z Rzeszowa do Jasionki. Oprócz prezydenta Marka Bajdaka wzięli w niej także udział: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa Władysław Ortyl, prezes lotniska Rzeszów-Jasionka Adam Hamryszczak oraz Mieczysław Borowiec dyrektor zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie.
Minister Adamczyk mówił, że Podkarpacie jest jednym wielkim placem budowy, a przez to walczy skutecznie z wykluczeniem komunikacyjnym:
- Te pięć kilometrów linii kolejowej udostępnia możliwości szybkiej komunikacji nie tylko pasażerom lotniska czy pracownikom strefy ekonomicznej, ale - poprzez nowe przystanki - także mieszkańcom szeroko pojętej aglomeracji Rzeszowa - podkreślał minister Adamczyk.
Nowa, pięciokilometrowa linia kolejowa będzie się zaczynała w Zaczerniu odgałęziając się od linii nr 71 prowadzącej z Rzeszowa do Ocic. Kończyć będzie się przy porcie lotniczym stacją Rzeszów-Lotnisko. Na linii będzie jeden przystanek - Park Technologiczny. Cała linia od Rzeszowa do Jasionki będzie mieć długość 12 km. Zakończenie wszystkich robót w ramach PKA - planowane jest na wrzesień 2023 roku.
- Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna jest wielkim ułatwieniem dla mieszkańców Rzeszowa i regionu. Tylko w pierwszym kwartale tego roku 70 tys. osób zdecydowało się przesiąść z samochodów czy autobusów właśnie na PKA - mówiła obecna na konferencji wojewoda Ewa Leniart.
Więcej na temat inwestycji w Rzeszowie oraz w regionie pisaliśmy tutaj: Biznes i finanse
Napisz komentarz
Komentarze