Rozmowa dotyczyła wyzwań, jakie stoją przed Rzeszowem na najbliższe lata i kierunku, w jakim miasto powinno się rozwijać, aby każdy mieszkaniec czuł się w nim dobrze.
W rozmowach brał również udział Janusz Sepioł, architekt i historyk sztuki, w latach 2002-2006 Marszałek Województwa Małopolskiego, autorytet w dziedzinie urbanistyki przestrzeni, który podkreślał ważny moment i strategiczną rolę Rzeszowa.
- To jest, wydaje mi się, czas, żeby się troszeczkę zastanowić, czy ten pędzący Rzeszów zawsze pędzi w najlepszą stronę, czy czegoś nie zaniedbuje, a czy może są jakieś szanse i możliwości, po które trzeba sięgnąć. Bo model rozwoju miasta jest niesłychanie ważny - mówił Janusz Sepioł.
Zauważył, że miasto przyszłości powinno być:
- miastem smart
- miastem głębokiej ekologii
- miastem zdolnym do włączania mieszkańców do działania
- Rzeszów jest jednym z nielicznych miast, które nie musi się troszczyć o to, że traci liczbę mieszkańców, a to jest troska większości polskich miast. Ale ten Rzeszów stoi przed problemem przejrzenia i zbudowania na nowo swojej strategii rozwoju i spiętego z nim studium rozwoju miasta - powiedział Janusz Sepioł.
Konrad Fijołek: Przestrzeń ma decydujący wpływ na jakość życia mieszkańców
Konrad Fijołek, kandydat na prezydenta Rzeszowa, tak podsumował dzisiejsze konsultacje: -Wszyscy zgadzamy się z tym, że przestrzeń ma decydujący wpływ na jakość życia. Ona decyduje także o tym, gdzie i jaką mamy pracę, decyduje o tym, gdzie i jak nam się mieszka, żyje i spędza wolny czas. Decyduje też o sprawach zdrowotnych -mówił Konrad Fijołek.Podczas dyskusji ustalono najważniejsze zasady przyszłej współpracy miasta, ze środowiskiem rzeszowskich architektów, urbanistów i z mieszkańcami:
- rozmowy i konsultacje ze środowiskiem rzeszowskich architektów i urbanistów
- istotna rola studium rozwoju miasta i małych interwencji urbanistycznych, gdzie pieniądze publiczne, dobrze zainwestowane, wywołają dobre inwestycje prywatne i zmienią środowisko zamieszkania
- spójna wizja roli architekta miejskiego
- konkursy na projektowanie budynków publicznych
- równowaga pomiędzy rozwojem i ekologią, zielenią i zabudową
- regularne konsultacje z Radami Osiedli i mieszkańcami, szersza polityka informacyjna miasta
Napisz komentarz
Komentarze