Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Rzeszów jako Miasto - Ratownik po raz kolejny okaże wsparcie walczącej o niepodległość Ukrainie, wzniecając symboliczny “Płomień solidarności”

Podziel się
Oceń

W dniach 22 - 24 lutego w przestrzeni naszego miasta zagości cykl wydarzeń, który ma na celu wyrażenie solidarności z zaatakowanym przez Rosjan narodem ukraińskim.

Podobne wydarzenia odbywają się w stolicy Podkarpacia od lutego 2023 roku, a ich pomysłodawcą jest Maciej Staszewski, prezes stowarzyszenia ArtCity. Dwa lata temu stworzył on akcję o nazwie "Płomień Solidarności", która polega na rozpaleniu ognia będącego symbolicznym wyrazem wsparcia, a następnie "przekazaniu go" w inne miejsca za pomocą streamingu online.

Obecnie "Płomień Solidarności" jest osią wielu wydarzeń tematycznych, które w najbliższy weekend i przypadający po nim poniedziałek odbędą się w Rzeszowie. W organizację, oprócz stowarzyszenia ArtCity, włączonych jest wiele innych organizacji: Ukraiński Dim w Rzeszowie, KOD Podkarpackie, Fundacja Centrum Współpracy Międzynarodowej Germanitas, Spółdzielnia Socjalna Polifonia Project, Fundacja Welcome Rzeszów, Fundacja Folkowisko, portal Mapuj Pomoc, Fundacja Orzesz, Akcja Demokracja oraz Polsko-Ukraińska Fundacja imienia Ignacego Jana Paderewskiego. Tworzenie “Płomienia Solidarności” wsparte zostało również przez następujące instytucje: Urząd Miasta Rzeszowa, Uniwersytet Rzeszowski i Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa. Oto, co organizatorzy piszą o genezie inicjatyw:

“W poniedziałek, 24 lutego, miną już 3 lata od rozpoczęcia przez Rosję pełnoskalowej wojny przeciwko Ukrainie. Wojny, w której napastnik nie przestrzega żadnych zasad. Wojny, w której Ukraina traci tysiące obywateli, krytyczną infrastrukturę, dorobek pokoleń. Coraz więcej miast obraca się w ruinę, coraz więcej ludzi staje się fizycznymi lub psychicznymi kalekami. A my, w bezpiecznej części Europy, coraz szybciej i coraz chętniej pozwalamy sobie na niepamięć. Dwudziesty czwarty lutego to dzień, w którym o tym przypomnimy!

Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w akcjach zorganizowanych, aby w trzecią rocznicę rozpoczęcia przez agresora napaści pokazać swoje poparcie dla ukraińskiego narodu. Wyraz solidarności jest - zwłaszcza w bieżących dniach - bardzo ważny dla naszych przyjaciół z Ukrainy".

“Dni Solidarności” - spotkajmy się w murach Uniwersytetu Rzeszowskiego

Wydarzeniem otwierającym cykl będą “Dni Solidarności”, które w całości odbędą się w budynkach Uniwersytetu Rzeszowskiego. Rozpoczną się one 22 lutego o godzinie 11:00 w budynku A1 i będą się składać z panelu debat tematycznych, którego druga część jest planowana na dzień następny.

W Instytucie Muzyki UR, w sobotę o 18:00 odbędzie się koncert fortepianowy organizowany przez Polsko-Ukraińską Fundację im. Ignacego Jana Paderewskiego, podczas którego wystąpi Denys Burdejny. Jest to pochodzący z Winnicy pianista, laureat I nagrody IV Międzynarodowego Instrumentalnego Konkursu imienia I. J. Paderewskiego, mający na koncie wiele nagród i wyróżnień w konkursach międzynarodowych i ogólnoukraińskich. W niedzielę o 17:00 organizatorzy zapraszają do auli Uniwersytetu na pokaz filmu „Przechwycone” (tytuł odnosi się do warstwy dialogowej, którą stanowią wyłącznie przechwycone przez ukraiński wywiad rozmowy żołnierzy rosyjskich z rodzinami). Ten obraz to najgłośniejszy ukraiński dokument roku, nagrodzony m.in. na Berlinale, Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Festiwalu Watch Dogs.

W pomieszczeniach, gdzie odbywać się będą debaty, zaprezentowane zostaną również zdjęcia ukraińskich fotografów Vlady i Konstantyna Liberov, którzy przez rok, towarzysząc żołnierzom, dokumentowali wydarzenia przy froncie i skutki wojny. Część zdjęć będzie prezentowana na wystawie plenerowej na Rynku.

Wykaz debat i innych zajęć prezentuje poniższy plakat:

Bądźmy tego dnia wszyscy razem!

Punktem kulminacyjnym ciągu wydarzeń będzie rozpalenie ogniska - Płomienia Solidarności. Zapłonie ono, jak co roku od 2023, na rzeszowskiej Żwirowni, w poniedziałek 24 lutego o godzinie 4:00 (5:00 czasu wschodnioeuropejskiego, czyli w dokładną godzinę rozpoczęcia rosyjskiego ataku). Płomień rozbłyśnie w licznych miejscach w Polsce, Europie, jak i na innych kontynentach. Transmisja online z tego wydarzenia obiegnie wszystkie włączone w akcję miejsca, także te w Ukrainie.

O godzinie 17:00 tego samego dnia, przy Fontannie Multimedialnej w Rzeszowie uformuje się Łańcuch Solidarności. Uczestnicy staną w szeregu ze świecami i zniczami, tworząc łańcuch poświęcony pamięci poległych i zaginionych na wojnie. Po odśpiewaniu hymnu Ukrainy oraz ukraińskich pieśni pamięć wszystkich ofiar agresji Putina zostanie uczczona minutą ciszy. 

Cały trzydniowy cykl zostanie zamknięty Manifestacją Solidarności, która rozpocznie się o godzinie 18:00 na Rynku Miejskim. Po części oficjalnej, zawierającej wypowiedzi organizatorów, władz samorządowych oraz partnerów wydarzenia, nastąpią występy artystów. Będą to: zespół Berehynie - ukraińska grupa żeńska śpiewająca a`capella, która działa w Rzeszowie od roku 2023, zespół dziecięcy "Winoczki", a także Lesya Korolyk-Bojko - piosenkarka, dyrygentka i działaczka publiczna ukraińskiej diaspory. Ponadto publiczność wysłucha wierszy Marty Sachno oraz Yuri Bezyka. 

Podczas Manifestacji Solidarności będzie mieć też miejsce otwarcie wystawy plenerowej "Twarze wojny", zawierającej zdjęcia Vlady i Konstantyna Liberov. Zakończenie przewidywane jest około godziny 19:30 w poniedziałek.
 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: lózakTreść komentarza: obwodnicy i wiaduktu nie chcą okoliczni mieszkańcy czyli im nie potrzebneData dodania komentarza: 19.02.2025, 09:29Źródło komentarza: Bukowiec: w tym roku przetarg na studium dla północno-wschodniej obwodnicy RzeszowaAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Wszystko ładnie, tylko czy będzie parking na 8000 samochodów?Data dodania komentarza: 18.02.2025, 10:48Źródło komentarza: Dokumentacja gotowa! Tak będzie wyglądało PCLA!Autor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Dlaczego miasto nie kończy inwestycji w które zainwestowało już pieniądze. Chodzi mi o obwodnicę południową, skrzyżowanie na ul. lwowskiej czy wiaduktu nad torami na. Przecież tam na opracowanie tych projektów poszło masę pieniędzy a wyników nie widać. Jeden wniosek , następne źródło " legalne"wydawanie publicznych pieniędzyData dodania komentarza: 16.02.2025, 19:46Źródło komentarza: Bukowiec: w tym roku przetarg na studium dla północno-wschodniej obwodnicy RzeszowaAutor komentarza: NiezależnyTreść komentarza: Zięć to raczej pochodzi z Przemyśla, a mieszka w Rzeszowie - to takie małe sprostowanie dla autora tekstu.Data dodania komentarza: 13.02.2025, 20:50Źródło komentarza: Polityk z okolic Przemyśla skazany za postrzelenie zięcia. Zapadł wyrok w głośnej sprawieAutor komentarza: Kpina z prawaTreść komentarza: Za usiłowanie zabójstwa "zawiasy", przecież to jawna kpina z prawa. Papuga zapewne zastraszona, albo za kilka srebrników kupiona, aby tak żałosny wyrok wydać.Data dodania komentarza: 13.02.2025, 15:51Źródło komentarza: Polityk z okolic Przemyśla skazany za postrzelenie zięcia. Zapadł wyrok w głośnej sprawieAutor komentarza: realTreść komentarza: Wykastrować paró...ę, a później na mięso armatnie. Szkoda, że nie ma kary śmierci, a jedynie parodia prawa. Tylko wprowadzenie czegoś na wzór Kodeksu Hammurabiego może zaprowadzić porządek. Niestety w tej judoamerykańskiej kolonii to raczej niemożliwe.Data dodania komentarza: 13.02.2025, 14:55Źródło komentarza: 18-letni Kyrylo H. odpowie za usiłowanie zabójstwa 12-letniej dziewczynki
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama