Ostatnie obrady rzeszowskich radnych obfitowały w istotne decyzje. Pisaliśmy już, że w trakcie posiedzenia zadecydowano m.in. o przeznaczeniu 2,5 mln zł z budżetu Miasta na promocję Rzeszowa przez sport.
Nowa ulica
Teraz warto z kolei wspomnieć o tym, iż stolica Podkarpacia wzbogaciła się też o nowego patrona jednej z ulic. Prof. Stanisław Kuś był wieloletnim wykładowcą Politechniki Rzeszowskiej, a jednocześnie też cenionym konstruktorem. Nic więc dziwnego, że to właśnie Politechnika zdecydowała się zawnioskować do miejskiej Rady o uhonorowanie swojego byłego wykładowcy.
Warto nadmienić, że uczelnia jeszcze za życia prof. Kusia nadała mu, w 2014 r., tytuł honoris causa, aby uhonorować jego ogromny dorobek i zasługi.
Za uczynieniem zmarłego w 2020 r. naukowca patronem jednej z rzeszowskich ulic zagłosowało 19 radnych. Nowa ulica imienia prof. Kusia znajduje się na osiedlu Dąbrowskiego i biegnie od ulicy Poznańskiej w kierunku północno-wschodnim.
Kim był Stanisław Kuś?
Prof. Stanisław Kuś urodził się w 1925 r. w Rzeszowie. Od początku miał on w zasadzie możliwość przebywania w środowisku naukowym. Jego ojciec, Andrzej, posiadał stopień doktora filozofii i był aktywnym działaczem przedwojennego PSL "Piast".
W latach II wojny światowej ukończył szkołę rzemieślniczą w Rzeszowie, a później przez dwa lata pracował w narzędziowni w Zakładach Lotniczych (WSK), kontynuując jednocześnie naukę na tajnych kompletach. Przez 2 lata pracował w charakterze ślusarza w rzeszowskich zakładach Flugmotorenwerk (PZL). Był też żołnierzem AK, lotniczym Plutonu Sabotażowego AJ.
Po wojnie podjął studia na Politechnice Warszawskiej, łącząc naukę z pracą zawodową. Studia ukończył w 1951 r., a później rozpoczął pracę nad rozprawą doktorską, którą obronił w 1957 r. W 1969 na Politechnice Warszawskiej uzyskał stopień doktora habilitowanego, od 1974 r. zaś był profesorem nadzwyczajnym nauk technicznych, a od 1990 profesorem zwyczajnym.
Od 1976 r. związany z Politechniką Rzeszowską. Był w tym okresie m.in. twórcą i wieloletnim kierownikiem Katedry Konstrukcji Budowlanych oraz rektorem Politechniki Rzeszowskiej przez trzy kadencje (lata 1987–1993 i 1996-1999).
Prof. Kuś zmarł 7 lipca 2020 r. w wieku 95 lat i został pochowany na cmentarzu Pobitno w Rzeszowie.
Dorobek i odznaczenia
Naukowiec był autorem 11 monografii, 300 artykułów, pięciu patentów oraz dziesięciu polskich norm budowlanych. Wypromował 8 doktorów i przez wiele lat redagował dział konstrukcji w miesięczniku „Inżynieria i Budownictwo”.
W latach 1980–1984 prowadził wykłady na Uniwersytecie w Aleppo w Syrii, równocześnie kierując projektami Stadionu i hali widowiskowej w Aleppo. Prowadził także wykłady m.in. w NRD (Cottbus, Weimar – 1966), Paryżu, Leningradzie, Holandii (Eindhoven), Kanadzie (Montreal – 2002), Ukrainie (Kijów, Lwów) i w Londynie.
Był członkiem wielu prestiżowych organizacji, m.in. Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN, American Society of Civil Engineers oraz Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Zasłynął jako projektant ważnych obiektów, m.in. Hali Podpromie, hali targowej w Rzeszowie, pływalni ROSiR, a także brał udział w projektowaniu katowickiego „Spodka”, hali „Olivia” w Gdańsku oraz Stadionu Narodowego w Aleppo.
Za swoje osiągnięcia otrzymał wiele odznaczeń, w tym Krzyż Kawalerski i Oficerski Polonia Restituta oraz Medal Honorowy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Był także Honorowym Obywatelem Miasta Rzeszowa.
Napisz komentarz
Komentarze