Pozostali podejrzani to 29-letni Krystian K., 49-letni Bartosz B., 38-letni Piotr K. oraz 46-letnia Aneta S. Wszystkim zarzuca się wystawianie fałszywych dokumentów oraz współudział w oszustwie. Wszyscy, z wyjątkiem Piotra K. oraz Bartosza B., nie przyznali się do zarzucanych im czynów i skorzystali z prawa do odmowy składania wyjaśnień.
Według zgromadzonego materiału dowodowego, w październiku 2016 roku PARP zawarła umowę o dofinansowanie projektu ze spółką kapitałową, której prezesem zarządu był Robert K. Podejrzani działający w imieniu spółki, poprzez załączanie sfałszowanych faktur, doprowadzili PARP do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o wartości ponad 3 mln zł. W grudniu 2017 roku doszło do kolejnej próby wyłudzenia, tym razem na kwotę nie niższą niż 833 000 zł, jednak zamierzonego celu nie osiągnięto z uwagi na kontrolę przeprowadzoną przez pracowników PARP.
W ubiegłym tygodniu, na polecenie prokuratury, funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zatrzymali cztery osoby. Wobec wszystkich podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym, takie jak dozór policji, zakaz kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe.
Ponadto, od podejrzanych zabezpieczono mienie na kwotę blisko 4 milionów złotych, które może być przeznaczone na pokrycie przyszłych kar, naprawienia szkody oraz kosztów postępowania.
Aneta S. oraz Bartosz B. byli już wcześniej karani za przestępstwa związane z fałszowaniem dokumentów oraz oszustwem znacznej wartości. Pozostali podejrzani nie byli dotychczas karani. Wszystkim podejrzanym za zarzucane przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Sprawa, którą prowadzi Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie, będzie się rozwijać w miarę zgromadzania dowodów i przesłuchiwania świadków. Niektórzy z podejrzanych przyznali się do zarzucanych im czynów, co może wpłynąć na dalszy przebieg śledztwa.
Sprawa ta jest kolejnym dowodem na konieczność zwiększenia kontroli i transparentności w procesie rozdzielania funduszy publicznych oraz podkreśla znaczenie prawidłowego weryfikowania wniosków o dofinansowanie.
W miarę postępu śledztwa należy spodziewać się dalszych informacji na temat zatrzymanych osób, ich motywacji oraz ewentualnych powiązań z innymi podejrzanymi lub instytucjami. Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie będzie kontynuować badanie sprawy w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności i przyczyn przestępstw oraz pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich odpowiednich osób.
Napisz komentarz
Komentarze