Nadal prowadzone będą kursy języka polskiego: w środę 1 czerwca ruszają kolejne dwie grupy: grupa młodzieżowa i grupa dla dorosłych. W ofercie pozostają także porady psychologiczne w języku ukraińskim oraz porady prawne, kontynuowane są również zajęcia arteterapii Ergo Hestii.
Nowością jest letnia szkoła matematyczna w języku ukraińskim, w ramach której dla dzieci i młodzieży oferujemy dodatkowe zajęcia z matematyki. Na zajęcia te trwa nabór ciągły.
Dodatkowo raz w tygodniu Klub Akademicki IQ będzie organizował wydarzenie specjalne, takie jak koncert lub wystawa. Klub Akademicki IQ wraz z całym świetlicowym wyposażeniem nadal będzie dostępny dla uchodźców z Ukrainy jako przestrzeń relaksu.
Do dyspozycji gości pozostają też stanowiska komputerowe, kącik zabawkowy, biliard, piłkarzyki itd.
Świetlica dla dzieci z Ukrainy i ich opiekunów rozpoczęła swoją działalność we WSIiZ 8 marca br., jako pierwsza inicjatywa tego typu w Rzeszowie.
Jak podkreśla Mykola Voronin, Koordynator ds. Sytuacji Kryzysowej w Ukrainie, świetlica była odpowiedzią na realne potrzeby ukraińskich uchodźców:
- Świetlica, obejmująca poza Klubem Akademickim IQ także sale wykładowe oraz zaprzyjaźnione instytucje poza budynkiem Uczelni, stała się ważną przestrzenią adaptacji uchodźców do nowych warunków życia. Pozwoliła im na stabilizację emocji, sprawne załatwienie formalności, a także na regularny kontakt z rodakami w podobnej sytuacji i nawiązanie więzi. Goście z Ukrainy obchodzili u nas święta, urodziny, niektórzy realizowali pasje. A przede wszystkim uczyli się języka; blisko sto osób odbyło pełny podstawowy kurs, a dodatkowo dostępny był także kurs języka angielskiego - mówi Mykola Voronin.
Od samego początku była to bardzo kompleksowa oferta, obejmująca zarówno dorosłych jak i dzieci. Dr Łukasz Błąd, Dyrektor Klubu Akademickiego IQ podkreśla, że dzięki zaangażowaniu uczelni, naszych partnerów, sponsorów i osób indywidualnych, wszystko, co przygotowaliśmy dla ukraińskich rodzin, było dla nich bezpłatne, a pomoc płynęła prosto z serca.
Świetlicę wyróżniała także regularność działań oraz pełna obsada ukraińskojęzycznych wolontariuszy i tłumaczy.
- Wiele było sytuacji, w których firmy, instytucje oraz osoby prywatne zwracały się do nas z prośbą o rozdysponowanie i zagospodarowanie oferowanej przez nich pomocy. Z wieloma podmiotami prowadzimy nadal regularną współpracę. Przykładem są chociażby warsztaty arteterpii Ergo Hestii (jesteśmy jedynym regionem w tym ogólnopolskim projekcie, który uruchomił dwie grupy zajęć), współpraca z ArtHub i Teatrem Maska. Bardzo owocna okazała się współpraca Okręgową Izbą Adwokatów oraz Okręgową Izbą Radców Prawnych, dzięki której z bezpłatnych porad prawnych skorzystały już setki osób. A to tylko najważniejsze z szeregu takich wspólnych działań - wylicza dr Błąd.
Cezurą przejścia w nowy tryb funkcjonowania świetlicy był zorganizowany 31 maja w formule eventu Dzień Dziecka. W programie znalazło się wszystko to, co dzieci lubią najbardziej, czyli: sztuki magiczne, malowanie twarzy, megabańki mydlane i wata cukrowa - czyli wszystko to, co dzieci lubią najbardziej!
Wydarzeniem specjalnym było przedstawienie Ani Magia w wykonaniu Teatru Jaruga. Uzupełnieniem pełnego atrakcji popołudnia było wydanie zaświadczeń o ukończeniu dotychczasowych kursów języka polskiego.
Świetlica „Przyjdź i odpocznij. Nauka, relaks, zabawa” w nowej formule
Od środy 1 czerwca świetlica dla ukraińskich rodzin zmienia swój charakter. Będą w niej dominować regularne zajęcia wymagające wcześniejszej rejestracji, natomiast część kawiarniana będzie współdzielona ze studentami WSIiZ.
- 01.06.2022 12:16
- Źródło: WSIiZ
Powiązane galerie zdjęć:
Napisz komentarz
Komentarze