Wizyta przedstawicieli EBI w Rzeszowie
W piątek, 22.04, w Rzeszowie gościli przedstawiciele Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Zobaczyli część z długiej listy inwestycji, które zostały zrealizowane w mieście z wykorzystaniem pieniędzy z EBI. Wśród nich były m.in. zadania drogowe na czele z budową mostu im. Tadeusza Mazowieckiego oraz aleją Rejtana oraz także Rzeszowskie Piwnice - Interaktywna Instytucja Kultury.
Wspólnie z Konradem Fijołkiem, prezydentem Rzeszowa przedstawiciele banku byli także w interwencyjnym punkcie noclegowym dla uchodźców z Ukrainy, który został utworzony przy al. Rejtana przez miasto i Fundacją Medyk dla Zdrowia.
- Jesteśmy w Rzeszowie w momencie szczególnym i trudnym dla całej Europy. Za naszą wschodnią granicą rozgrywa się dramat - Ukraina walczy o niepodległość. Obowiązkiem całego demokratycznego świata jest ją wspierać. EBI od początku wspiera Ukrainę w tej nierównej wojnie. Patrzymy na tę sytuację w sposób strategiczny, to trudny czas dla regionów sąsiadujących, m.in. Polski, która przyjmuje najwięcej uchodźców. Chcemy jako EBI przeznaczyć na lata 2022-2023 4 mld euro na pomoc dla regionów, które przyjmują uchodźców -mówiła Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI podczas konferencji w rzeszowskim ratuszu.
Czy będą kolejne środki?
- Dzisiaj mogliśmy podziwiać inwestycje w Rzeszowie współfinansowane przez EBI. Jest ich mnóstwo, bo pierwszą umowę podpisaliśmy z miastem już w 2011 roku. Od tego czasu EBI współfinansował na terenie Rzeszowa już ponad 230 zadań. Dziękuję prezydentowi, całemu zespołowi, z którym mogliśmy dyskutować na temat przyszłości. W przyszłym tygodniu przyjedzie tu zespół z EBI i będzie wspólnie z przedstawicielami miasta dyskutować nad sformułowaniem nowej umowy inwestycyjnej, która wesprze Rzeszów, także w przyjmowaniu uchodźców. Myślę, że Rzeszów będzie naszym partnerem na kolejne lata. Myślimy w tym kontekście o kwocie około 400 mln zł. Będzie to pierwsza kwota z tych 4 mld euro wsparcia dla regionów przyjmujących uchodźców na terenie UE. Jesteśmy otwarci na współpracę z miastem i dzisiaj patrzymy, jak wygląda realizacja poprzednich zadań po to, aby rozmawiać o kolejnej turze i finansowaniu kolejnych przedsięwzięć. Priorytetem są dla nas zadania dotyczące efektywności energetycznej, zielonej energii i innowacji - mówiła Czerwińska w kontekście przyszłych inwestycji.
O inwestycjach związanych ze sferą energetyki oraz klimatu mówił zresztą sam prezydent Rzeszowa:
- Chcemy jako samorząd być ambitnym realizatorem zadań Komisji Europejskiej, wspieranych przez EBI. Czujemy się zmotywowani tym, że ocena naszych działań jest pozytywna. Mamy zaplanowany pakiet inwestycji związanych z klimatem, szczególny nacisk kładziemy na niskoemisyjność, bioróżnorodność, jakość życia i powietrza. Niebawem przedstawimy ich szczegóły - powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Napisz komentarz
Komentarze