Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Rok 2021 oczami Konrada Fijołka i Ewy Leniart

Podziel się
Oceń

Sylwester zbliża się wielkimi krokami. Dzisiejszej nocy pożegnamy stary i powitamy nowy 2022 rok. Ten czas kojarzy się przede wszystkim z zabawą, brokatem, szampanem i radością. Witamy nowe, żegnając jednocześnie dobiegający końca rok 2021, który na pewno zostanie nam wszystkim w pamięci. Namieszał, pozmieniał wiele planów.
Rok 2021 oczami Konrada Fijołka i Ewy Leniart
Konrad Fijołek i Ewa Leniart - Konrad Fijołek i Ewa Leniart

Autor: Łukasz Kotulak

Sytuacja pandemiczna, nagła rezygnacja Tadeusza Ferenca z funkcji Prezydenta Rzeszowa, długa i burzliwa kampania wyborcza i wreszcie nowy Prezydent i nowy rozdział w historii miasta. Zapytaliśmy znanych i lubianych rzeszowian o to jak wspominają ostatnie 12 miesięcy, o ich refleksje i wspomnienia ale również o plany i marzenia na Nowy Rok.

Do pierwszej części naszego cyklu zaprosiliśmy Wojewodę Podkarpacką Ewę Leniart oraz Prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka: niedawnych wyborczych konkurentów, których wiele politycznie dzieli, jednak łączy praca na rzecz mieszkańców i regionu.

Konrad Fijołek Prezydent Rzeszowa, dzieląc się wrażeniami z naszą redakcją wspomina sprawdziany przed jakimi postawił go 2021r.- Ostatni rok to rzeczywiście sporo wyzwań ale i sporo sukcesów. Wyzwaniem był i ciągle jest COVID-19 i walka z nim. Sprawdzianem była również wyjątkowo długa kampania wyborcza - wyznaje Prezydent.

We wspomnieniach Prezydenta nie brakuje jednak radosnych momentów i zadowolenia z minionych wydarzeń - Ta kampania była też ogromnym sukcesem i radością z tego, że mieszkańcy Rzeszowa wybrali rzeszowianina, kogoś kto to miasto dobrze zna i kocha. Cieszę się, że rzeszowianie wybrali moją wizję Rzeszowa. Rzeszowa, do zarządzania którym włączani są obywatele i ich zdanie się naprawdę liczy. Myślę, że przez te pół roku mieszkańcy przekonali się, że nie były to tylko obietnice wyborcze ale nowa jakość zarządzania miastem.

Dla Konrada Fijołka nadchodzący 2022 rok jest w nie szczególnie bogaty, a wśród kluczowych inwestycji Prezydent wymienia Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki. Zadanie, które jest warte około 120 mln zł, a w przyszłorocznym budżecie zapisano prawie 60 mln zł na jego pierwszy etap. Są także pierwsze pieniądze na aquapark.

Prezydent myśli nie tylko o sporcie - Planujemy również rozpoczęcie prac projektowych wiaduktu, który połączy ul. Wyspiańskiego z Hoffmanowej. Przygotowania ruszą także do budowy innego wiaduktu - w ciągu ul. Langiewicza. Planujemy też mnóstwo inwestycji edukacyjnych, tak jak obiecałem mieszkańcom w tzw. kontraktach dla osiedli, czyli moich i mieszkańców kampanijnych ustaleniach. W przyszłym roku zakończy się budowa nowoczesnej szkoły i przedszkola na Drabiniance, rozpoczną się rozbudowy szkół na osiedlach Staromieście i Matysówka. Ważną przyszłoroczną inwestycją będzie kontynuacja budowy hali sportowej Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Towarnickiego. Będzie to obiekt, w którego wnętrzu znajdą się pełnowymiarowe boiska do gry w siatkówkę, piłkę ręczną i koszykówkę, cztery sale lekcyjne, siłownia, zaplecze sanitarne.

Prezydent Rzeszowa przypomina również o flagowych pomysłach na miasto swojej kampanii- Bardzo istotne jest dla mnie wprowadzenie w Rzeszowie zasady odwróconej piramidy mobilności jeśli chodzi o ruch w mieście. Podróże piesze, rowerowe, po nich transport zbiorowy, mają mieć priorytet względem innych środków transportu, ze względu na korzyści dla zdrowia, gospodarki i środowiska. Jakość życia w Rzeszowie poprawi też zieleń. Kawałek zielonej przestrzeni, dostępnej dla każdego czyli tzw. parki kieszonkowe, mieszkańcy Rzeszowa będą mieć w zasięgu 10 minut spacerem od swojego domu. Powstały już pierwsze parki: przy pl. Farnym i przy ul. Chmaja, u zbiegu ulic Króla Augusta i Reymonta oraz w rejonie ul. Ustrzyckiej i Sanockiej. Wiosną będą powstawały kolejne.

Nie samymi inwestycjami miasto jednak żyje, według włodarza Rzeszowa rok 2022 ma być bogaty w imprezy i wydarzenia, które są planowane przez miasto i podległe mu instytucje - Oprócz kultowego już Europejskiego Stadionu Kultury, przygotowujemy także Święto Paniagi, Festiwal Tony, Carpathia Festiwal, Breakout Days i Rockową Noc. Będzie kolejny Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko i nowość - Festiwal Kulinarny "Karpaty na Widelcu", pod okiem Roberta Makłowicza. Planujemy także powrót ogólnopolskiego festiwalu piosenki aktorskiej, filmowej i musicalowej "Piosenka w Meloniku" i kolejną odsłonę ogólnopolskiego festiwalu "Reggae nad Wisłokiem". Tym razem z proekologiczną misją pod hasłem "Gramy dla klimatu".

Od 3 stycznia miasto otworzy też Rzeszowskie Piwnice -interaktywną instytucję kultury. Naszą najnowszą atrakcję turystyczną, która mam nadzieję, przyciągnie do Rzeszowa wielu zwiedzających bo robi ogromne wrażenie. Według Prezydenta Fijołka jest to ogromny krok w przyszłość.

Prezydent Rzeszowa za naszym pośrednictwem składa mieszkańcom krótkie życzenia.


Drodzy Mieszkańcy, życzę Wam aby Nowy Rok dał nam w pełni wrócić do normalności. Życzę Wam zdrowia, czasu dla bliskich i wszystkiego co najlepsze.

Ewa Leniart w swoich wspomnieniach również nawiązuje do sytuacji pandemicznej, a mijający rok uznaje za "trudny okres wielkich wyzwań". Według Wojewody największym sprawdzianem była i jest wciąż trwająca pandemia. To wielki test systemu ochrony zdrowia, służb administracji państwowej i samorządowej oraz nas samych - mieszkańców województwa. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy doświadczyliśmy dwóch fal zakażeń koronawirusem, w trakcie których medycy z podkarpackich szpitali pracowali na granicy swej wytrzymałości. Dużą próbą był wiosenny szczyt zachorowań, kiedy to w naszych lecznicach przebywało ponad 2200 osób chorujących na Covid-19.

Ewa Leniart odnosi się również do swojej współpracy z rządem w tym trudnym okresie- Polski rząd prowadzi szeroko zakrojoną akcję doposażania szpitali w odpowiedni sprzęt. W zasadzie od początku trwania pandemii, a szczególnie wiosną i jesienią bieżącego roku - do placówek ochrony zdrowia trafiły setki respiratorów, kardiomonitorów, niezbędna aparatura do terapii high-flow i dziesiątki innych urządzeń wykorzystywanych w walce z ciężkim przebiegiem choroby. Zmodernizowana została infrastruktura tlenowa (kluczowa w walce z Covid-19) w wielu szpitalach regionu. To pokazuje ogromny wysiłek, który stale jest podejmowany przez ochronę zdrowia i publiczną administrację - podkreśla Wojewoda.

Z kolei wspominając wyzwania Ewa Leniart odnosi się do realizacji Narodowego Programu Szczepień oraz dzieli się swoją opinią na jego temat - Dziś wciąż nie możemy pochwalić się zadowalającym rezultatem. Co gorsza, nie brakuje osób, które poddają skuteczność szczepień pod wątpliwość. Tymczasem lekarze i naukowcy są zgodni - szczepienia przeciw COVID-19 mają olbrzymi wpływ na nasze bezpieczeństwo i ratują nas przed ciężkim przebiegiem choroby. Pandemia będzie trwała dopóki nie osiągniemy odporności populacyjnej, co oznacza, że ponad 80% społeczeństwa nie uodporni się poprzez przechorowanie lub dzięki zaszczepieniu. Dlatego wciąż konieczna jest skuteczna komunikacja, zarówno przedstawicieli administracji, jak i mediów, aby dać opór nieprawdziwym informacjom na temat szczepionek. Tylko zbudowanie ich pozytywnego odbioru w oparciu o fakty, pozwoli przekonać nieprzekonanych i zachęcić do szczepień - dodaje.

Przy tak trudnym, ciekawym i intensywnym roku nikomu nie jest łatwo jednoznacznie wskazać na najważniejsze w nim wydarzenie, gdy pytamy o to Konrada Fijołka bez wahania i z nieukrywaną radością wskazuje na jednogłośne przegłosowanie budżetu. To ważne i budujące, bo pokazuje, że samorząd może działać ponad politycznymi podziałami dla dobra miasta i mieszkańców. Pokazuje że warto rozmawiać, że w roku wyborów samorządowych, gdy te podziały mogły się pogłębić w wyniku kampanii, udało się nawiązać skuteczny dialog. To cieszy chyba najbardziej - wspólna praca dla Rzeszowa.

Ewa Leniart również odnosi się do twardych, merytorycznych kwestii związanych z rozwojem regionu - Niewątpliwie zakończenie prac przy budowie kilkudziesięciu kilometrów drogi Via Carpatia i otwarcie szlaku z Rzeszowa na północ, do Warszawy - to wydarzenie epokowe. Podobnie było z autostradą A4, która tylko przyspieszyła gospodarczy rozwój stolicy Podkarpacia. Dziś miasto dzięki tym inwestycjom wrzuca kolejny bieg. To są naprawdę świetne wiadomości, bo znaleźliśmy się właśnie na skrzyżowaniu szlaków z północy na południe i ze wschodu na zachód. To historyczny moment, który musimy wykorzystać. - kwituje.

Wojewoda dużą nadzieję wiążę również z projektem Podkarpackiej Doliny Wodorowej i podkreśla, że - wiodącą rolę w tym przedsięwzięciu mają odegrać naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej. Dolina Wodorowa może powtórzyć sukces "starszej siostry" czyli Doliny Lotniczej, z której przecież jako region słyniemy, i która stanowi koło zamachowe naszej gospodarki.

Jednak wydarzenia, które elektryzowały miasto w ostatnim roku nie mogły umknąć uwadze jednej z głównych ich bohaterek - Za nami także wybory prezydenta Rzeszowa, w których byłam kandydatką. To była niezwykle emocjonująca i ciekawa kampania, która - jestem przekonana - odbije się pozytywnie na jakości życia Rzeszowian. Wszyscy kandydaci publicznie podkreślali, że ta jakość jest kluczowa, że potrzebujemy więcej terenów zielonych, że potrzebujemy ładu architektonicznego. I to wszystko prawda! Podsumowując miniony rok Ewa Leniart z zaufaniem odnosi się do przyszłości Rzeszowa i osoby nowego prezydenta - Ufam, że taka będzie właśnie polityka prezydenta Konrada Fijołka, bo na dalszym sukcesie Rzeszowa i Rzeszowian zależy mi bardzo.

Odnosząc się do planów i celów na 2022 rok, Ewa Leniart powraca do problemów związanych z COVID-19 - Naszym głównym celem powinna być walka z pandemią. Zbyt wiele osób wymaga hospitalizacji, zbyt wiele osób odchodzi, zbyt mało osób jest zaszczepionych. Pandemia wciąż stanowi ogromne wyzwanie i wysiłek dla naszej ochrony zdrowia, a rok 2021 kończymy stojąc w cieniu nowej mutacji koronawirusa. Wszelkie doniesienia wskazują na to, że Omikron rozprzestrzenia się bardzo szybko, "deklasując" niejako poprzednie warianty. Dlatego tym wysiłkiem, na który musimy zdobyć się wszyscy jest zbudowanie możliwie największej bariery - poprzez szczepienia i stosowanie się do zasad sanitarnych, które przecież tak dobrze znamy.

Pandemia nie przysłania jednak Wojewodzie kwestii związanych z rozwojem województwa podkarpackiego - Otrzymaliśmy w tym roku świetne informacje o kolejnych środkach, które płyną na poprawę infrastruktury i jakości życia mieszkańców regionu. Nasze samorządy skorzystały z Rządowego Funduszu "Polski Ład", łącznie otrzymując niebagatelną kwotę wsparcia w wysokości 1 mld 754 mln zł. Właśnie wystartował kolejny nabór w ramach tego instrumentu i jest to dobra okazja do tego, aby zrealizować inwestycje, na które często brakowało środków, a o realizację których, mieszkańcy zabiegali od dawna.

Również Wojewoda Podkarpacki Ewa Lenart za pośrednictwem redakcji rzeszow112.pl postanowiła złożyć życzenia. mieszkańcom Rzeszowa.



Pragnę życzyć przede wszystkim zdrowia! Życzę tego, abyśmy budowali większą świadomość zdrowotną, która w oparciu o fachową wiedzę, konsultacje ze specjalistami, pozwoli nam zadbać o siebie samych i naszych bliskich. Planujmy długie życie! Życzę ponadto, abyśmy pielęgnowali nasze relacje, budowali zgodę i razem dbali o naszą przyszłość. Jestem przekonana, że przed nami dobry czas, a wspólne chwytnie szans i stawianie czoła przeciwnościom czyni nas lepszą społecznością, silniejszym regionem i pozwala z nadzieją spoglądać na nadchodzący rok.

My również życzymy naszym czytelniczkom i czytelnikom wszystkiego najlepszego w nadchodzącym Nowym Roku. Niech spełniają się Wasze marzenia! Zdrowia, miłości i sukcesów życzy redakcja portalu Rzeszów112.

Napisz komentarz

Komentarze

gre. Rzeszów 02.01.2022 11:50
Oddanie S-19 i obecna autostrada A-4 przyciągnie do Rzeszowa jeszcze więcej inwestorów. Ważne aby poszerzyć w Rzeszowie obecną SSE Rzeszów - Dworzysko, która już jest niemal cała sprzedana i zabudowana. Tak, aby przyszli inwestorzy mieli miejsce na swoje nowe budowle. Tu okazało się bardzo przyszłościowe powiększanie powierzchni miasta o sąsiednie miejscowości - szczególnie w latach 2005-2010 bo dzięki temu Rzeszów uzyskał sporo terenów pod inwestycje.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama