W akcję "Rzeszów przeciwko przemocy" zaangażowali się przedstawiciele miejskich władz, organizacji pozarządowych, społecznicy i lokalni przedsiębiorcy. Działania koordynuje zaś Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie.
- W Rzeszowie nie było jeszcze akcji na taką skalę. Chcemy wyczulić społeczeństwo na problem przemocy. Nie bądźmy obojętni - reagujmy na przemoc! - dodała wiceprezydent Stachowska.
Na kampanię informacyjną składa się szereg akcji:
- 1. Opracowanie i wydrukowanie ulotek oraz plakatów o tematyce przeciwdziałania przemocy w rodzinie, materiały będą kolportowane w mediach społecznościowych Urzędu Miasta Rzeszowa, jednostkach organizacyjnych, autobusach miejskich, galeriach handlowych.
- 2. Nagranie 13 filmów (10 pań, 3 panów) o tematyce przemocy w rodzinie oraz formach wsparcia i miejscach pomocy. Filmy będą emitowane w mediach społecznościowych, autobusach miejskich, będą także przesłane do mediów.
- 3. Debata społeczna "Przemoc nie jedno ma oblicze" - 7 grudnia 2021 r. godz. 18:00 w Urban Lab. Uczestnikami będą przedstawiciele samorządu i społecznicy - debata będzie transmitowana online.
- 4. Bezpłatna pomoc prawna w punktach porad prawnych prowadzonych przez Gminę Miasto Rzeszów oraz wykłady tematyczne prowadzone przez radcę prawnego MOPS w Rzeszowie. Wykłady tematyczne:
1) Rozwód i separacja - bez orzekania o winie lub orzekanie o winie, rozstrzygnięcia sądu w wyroku rozwodowym/o separacji dotyczące małoletnich dzieci, w tym dotyczące władzy rodzicielskiej, miejsca zamieszkania dzieci, alimentów kontaktów, przebieg postępowania.
2) Zasady spadkobrania - dziedziczenie ustawowe, kto jest uprawniony, dziedziczenie testamentowe, rodzaje testamentów, przeprowadzenie postępowania o nabycie spadku oraz dział spadku.
3) Ubezwłasnowolnienie - częściowe, całkowite - przesłanki, wniosek do sądu
i wymagane dokumenty, prawa osób ubezwłasnowolnionych, obowiązki kuratora i opiekuna prawnego.
4) Umieszczenie i skierowanie do Domu Pomocy Społecznej - przesłanki, odpłatność za DPS.
5) Postępowanie sądowe dotyczące ustalenia alimentów, podwyższenia alimentów. - 5. Dyżury przedstawicieli Rady Kobiet w rzeszowskim Ratuszu od 29 listopada 2021 r. do 10 grudnia 2021 r. w godzinach od 17:00 do 19:00.
- 29 listopada 2021 r. - Joanna Lasko, Anna Skiba;
- 30 listopada 2021 r. - Irena Paterek
- 1 grudnia 2021 r. - Irena Paterek
- 2 grudnia 2021 r. - Patricia Mitro, Magdalena Koryl
- 3 grudnia 2021 r. - wiceprezydent Jolanta Kazimierczak - 6. Otwarte grupy wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy w rodzinie - spotkania prowadzone będą przez certyfikowanego psychologa na terenie Ośrodka Poradnictwa Specjalistycznego i Interwencji Kryzysowej MOPS w Rzeszowie.
- 7. "Uwolnij energię"- spotkanie dla osób doświadczających przemocy w parku rozrywki Fly Park.
- 8. Udzielanie kompleksowych informacji przez pracowników MOPS w zakresie przeciwdziałania przemocy, w Centrum Handlowym "Millennium Hall":
- piątek 3 grudnia w godzinach od 12:00 do 15:00
- środa 8 grudnia w godzinach od 12:00 do 15:00 (jedną z osób dyżurujących będzie wiceprezydent Krystyna Stachowska) - 9. Prowadzenie zajęć edukacyjnych o tematyce przemocy w szkołach.
https://www.youtube.com/watch?v=2yPlEg-zYSE
Napisz komentarz
Komentarze