Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

W Rzeszowie powstał pierwszy eko-mural

Podziel się
Oceń

Zaprojektowany przez Aleksandrę Dankiewicz, uczennicę ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 11 pierwszy w Rzeszowie ekologiczny mural jest już gotowy. Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa spotkał się z autorką projektu – Aleksandrą Dankiewicz, uczennicą Szkoły Podstawowej nr 11.
  • Źródło: erzeszow.pl
W Rzeszowie powstał pierwszy eko-mural
eko-mural Rzeszów - Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek wraz z autorką projektu murala Aleksandrą Dankiewicz

Autor: Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Dlaczego mural, który ozdobił ścianę Szkoły Podstawowej nr 11 im. Gen. Stanisława Maczka na rzeszowskim Nowym Mieście jest ekologiczny?

Został wykonany farbami fotokatalicznymi, czyli pochłaniającymi zanieczyszczenia, neutralizującymi je. Tego typu murale znajdują się w wielu miastach Europy, m.in. w Londynie, Rzymie. Cieszę się, że mamy już taki mural w naszym mieście. Szczególnie cieszę się z tego, że w konkursie na projekt tego muralu o tematyce ekologicznej wzięło udział mnóstwo dzieci – uczniów szkoły na Nowym Mieście. To pokazuje, że w naszym najmłodszym pokoleniu świadomość ekologiczna jest już duża. Ogromnie cieszę się także z tego, że zwycięski projekt jest tak ciekawy – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

W czwartek po południu prezydent Rzeszowa spotkał się z Olą Dankiewicz, uczennicą ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 11, autorką zwycięskiego projektu, jej rodzicami, dyrekcją szkoły oraz artystą, który projekt Oli przeniósł na ścianę – Michałem Czerko.

- Do konkursu na projekt ekologicznego muralu zgłoszono ponad 80 prac. Komisja wybrała dziesięć z nich, które zaprezentowane zostały w internecie. I tam odbyło się głosowanie. Najwięcej głosów zdobyła praca Oli – mówi Agnieszka Świtalska, dyrektor SP 11 w Rzeszowie.



Skąd pomysł na ekologiczny mural w Rzeszowie? W ramach zeszłorocznej edycji programu Rzeszów Startup Urban Akcelerator (RSUA) realizowanego przez Urban Lab Rzeszów mieszkańcy mogli zgłosić swoje pomysły na mikroinnowacje w obszarze poprawy jakości życia w mieście w trzech dziedzinach. Pierwsza z nich to nowoczesna i przyjazna przestrzeń miejska, druga to rozwiązania ułatwiające poruszanie się po mieście, trzecia to zieleń w mieście.

Rzeszowianie zgłosili 16 projektów, spośród których do realizacji zostały wybrane trzy. Pierwszy z nich to mural ekologiczny, który już został wykonany. Kolejne, które są już przygotowywane to ławka solarna, która pojawi się w Parku Jedności Polonii z Macierzą (przy al. Cieplińskiego) i trzmielowisko, które powstanie w sąsiedztwie wiszącej kładki, która łączy nadrzeczne Bulwary z os. Nowe Miasto.

Napisz komentarz

Komentarze

Mieszkaniec 20.09.2021 11:48
I znów Presidento na focie. Kiedy on ma czas coś zrobić, jak tylko po mieście biega i fotki strzela :)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama