Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Politechnika Rzeszowska w gronie najlepszych uczelni na świecie według najnowszego THE World University Rankings 2022

Podziel się
Oceń

Na świecie jest ponad 26 tysięcy uniwersytetów. Każdy z nich ma swoją specyfikę, kulturę i historię. Politechnika Rzeszowska dołączyła do grona 5% najlepszych uczelni na świecie, zajmując 1201+ miejsce według najnowszego THE Ranking 2022.
  • Źródło: informacje prasowe
Politechnika Rzeszowska w gronie najlepszych uczelni na świecie według najnowszego THE World University Rankings 2022

Autor: materiały prasowe Politechniki Rzeszowskiej

Times Higher Education World University Rankings poddaje ocenie uczelnie na całym świecie. Wraz z rankingami ARWU oraz QS WUR należy do najbardziej prestiżowych. W tym roku ostateczny ranking zawiera listę 2112 najbardziej prestiżowych uczelni.

Na liście tej znalazły się 23 polskie uczelnie. Politechnika Rzeszowska w zestawieniu została sklasyfikowana na 9. miejscu w grupie takich uczelni, jak m.in. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Warszawska czy Politechnika Wrocławska.

Najwyżej w rankingu wśród polskich uczelni uplasowały się Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski. Warto podkreślić, że według kryterium oceny transferu wiedzy do gospodarki Politechnika Rzeszowska zajęła 1064. pozycję na świecie.

Informacje o rankingu

Ranking Times Higher Education World University Rankings bierze pod uwagę wyniki uczelni badawczych w zakresie nauczania, jakości badań naukowych, transferu wiedzy i pozycji międzynarodowej.

Ranking publikowany był od 2004 r. wspólnie z firmą marketingową QS, a od 2010 r. publikowany jest samodzielnie przez Times Higher Education (THE), według nowej metodologii. Prezentowana na stronie rankingu lista obejmuje ponad 2100 uczelni (1397 w 2020 r., a 1526 w roku ubiegłym), przy czym dane są częściowo publikowane w grupach (od pozycji 201).

Wynik rankingowy jest rezultatem średniej ważonej pięciu kryteriów składających się z 13 wskaźników pozwalających na wszechstronną i zrównoważoną ocenę uczelni. Wagi kryteriów:
  • jakość kształcenia i środowisko nauczania (teaching) - (30%),

  • jakość prowadzonych badań (research) - (30%),

  • wpływ prowadzonych badań (citations) - (30%),

  • opinia międzynarodowa (international outlook) - (7.5%),

  • transfer wiedzy do gospodarki (industry income) - (2.5%).

Ranking opiera się na wynikach ankiety badającej reputację akademicką uczelni, przeprowadzaną dla Times Higher Education przez Elsevier. Ma ona na celu określenie prestiżu uczelni na arenie międzynarodowej w zakresie nauczania (teaching) oraz prowadzenia badań (research). Ostateczne wyniki uzyskane są przez ważenie odpowiedzi ze względu na dyscypliny oraz kraje, tak by uniknąć braku ich właściwej reprezentacji.

Wyniki uzyskane są na podstawie odpowiedzi zebranych wśród naukowców. Określają oni po 15 uczelni, które według ich wiedzy i doświadczenia są najlepsze na świcie w każdej z tych kategorii, przy czym większa waga jest przypisana reputacji naukowej.

Pełne wyniki są dostępne na stronie internetowej rankingu.

Politechnika Rzeszowska w rankingach światowych 2020/2021

Politechnika Rzeszowska znalazła się również m.in. w corocznym rankingu dyscyplin naukowych Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) 2021 publikowanym przez chińską agencję ShanghaiRanking Consultancy, webometrycznym rankingu uniwersytetów świata (Webometrics Ranking of World Universities), w którym Politechnika Rzeszowska zajmuje 14. miejsce w Polsce, publikowanym przez Cybermetrics Lab, czyli grupę badawczą z hiszpańskiej Naczelnej Rady Badań Naukowych (CSIC), a także w rankingu polskich uczelni dotyczącym dostępności stron internetowych WCAG 2.1.

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Kobiety się boisz? taki z ciebie twardziel?Data dodania komentarza: 18.09.2024, 09:53Źródło komentarza: Parlament Europejski. Elżbieta Łukacijewska wicekoordynatorką Komisji Praw Kobiet i RównouprawnieniaAutor komentarza: Janek z JasłaTreść komentarza: No chyba ktoś sobie jaja!!! Ten babol wredny?! Nie wierzę~!Data dodania komentarza: 18.09.2024, 09:30Źródło komentarza: Parlament Europejski. Elżbieta Łukacijewska wicekoordynatorką Komisji Praw Kobiet i RównouprawnieniaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: A. Dziedzic, niespełniony "polityk" z Trzciany pomaga powodzianom! :):):) PSL i wszystko jasne!Data dodania komentarza: 17.09.2024, 17:00Źródło komentarza: Trwają zbiórki darów dla powodzian w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim [AKTUALIZACJA]Autor komentarza: KomaTreść komentarza: Każda ludzka tragedia jest pożywką dla polityków, na tym budują swoje pseudo-kariery!!! Skończy się jak w 1997 roku, ludzi objęci tą straszną powodzią zostaną sami ze swoimi problemami a nędzni politycy będą się obnosić jak to bardzo pomogli !!! Politycy to najgorszy sort społeczny, nie wart zaufania!Data dodania komentarza: 17.09.2024, 16:57Źródło komentarza: Czy Razem dla Rzeszowa wykorzystuje katastrofalną powódź do zagrywek politycznych? [MOIM ZDANIEM]Autor komentarza: KrisTreść komentarza: Warszawka Południa :)! Nikt nie kontroluje tego co robi pato-ukro-deweloperka! To jest nienormalne!!!Data dodania komentarza: 17.09.2024, 16:54Źródło komentarza: Przerażające dane! Ponad 600 tys. zł za mieszkanie w RzeszowieAutor komentarza: bratTreść komentarza: u nas djenieg mnoga, my dajem rady a wy poljaczki mieszajcie w norachData dodania komentarza: 17.09.2024, 14:12Źródło komentarza: Przerażające dane! Ponad 600 tys. zł za mieszkanie w Rzeszowie
Reklama
Reklama
Reklama