Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Miliony rządowej pomocy dla Podkarpacia? Niekoniecznie

Podziel się
Oceń

W poniedziałek, 14 grudnia 2020 odbyła się konferencja prasowa z udziałem marszałka Władysława Ortyla i wicemarszałka Piotra Pilcha, podczas której włodarze Podkarpacia przekazali informacje, jakie inwestycje otrzymały rządowe wparcie. Ale nie wszystko jest tak kolorowe, jak wielu uważa.
Miliony rządowej pomocy dla Podkarpacia? Niekoniecznie

Zacznijmy od konferencji prasowej

Podczas wspomnianej konferencji panowie marszałkowie przekazali mediom informacje o tym, jak duże pieniądze otrzymały podkarpackie miasta, powiaty i gminy na swoje zadania z rządowego programu wsparcia lokalnych inwestycji. Kwota ta opiewa na 120 milionów złotych, które w ramach rządowego programu zostały skierowane do regionów, których budżety zostały uszczuplone przez pandemię. Na co przekazano te środki?

- 100 mln przeznaczone jest na naprawy dróg wojewódzkich, które ucierpiały w czasie ostatniej powodzi,

- 4 mln złotych na modernizację Kliniki Ortopedii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie,

- 6 mln złotych na dalsze prace budowlane w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc oraz zakup sprzętu medycznego w KSW nr 1,

- 10 mln złotych na przebudowę pomieszczeń użytkowanych przez Klinikę Ginekologii i Położnictwa w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie.

Te niebagatelne środki poprawią jakość pracy lekarzy i pielęgniarek, ale też przyczynią się do lepszej obsługi naszych pacjentów. Ten model finansowy, który nam oferuje rząd jest istotnym źródłem pomocy dla samorządów, gospodarki, będzie chronił i tworzył miejsca pracy, na czym nam bardzo zależy – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Podczas oceny wniosków brano pod uwagę takie kryteria jak kompleksowość planowanych inwestycji, ograniczenie emisyjności i ingerencji w środowisko, uwzględnienie zasad zrównoważonego rozwoju, pomoc osobom niepełnosprawnym, liczba osób, które skorzystają z inwestycji, wpływ inwestycji na zapobieganie klęskom żywiołowym, koszt w stosunku do planowanych dochodów samorządu.

Sama kwota na pewno budzi wrażenie. Można wręcz powiedzieć, że jest imponująca. Gdyby jednak przyjrzeć się bliżej kto i jak wysokie wsparcie uzyskał, można dojść do prostego wniosku, że promowane w ramach tego projektu są samorządy, w których najwyższe posady: prezydentów, starostów, wójtów, burmistrzów, radnych sprawują członkowie lub sympatycy z ramienia partii rządzącej.

Popatrzmy bliżej

No właśnie. Słowa marszałka Ortyla mogą wydawać się wspaniałe. Co więcej, wydaje się, że kryteria przyznawania środków również wydają się przemyślane. Ale to wszystko tylko teoria, bowiem kiedy popatrzymy na dokładną rozpiskę kto i ile otrzymał, dojdziemy do fundamentalnego wniosku, że najważniejsze kryterium brzmi: Masz samorządowców z PiS? Dostaniesz więcej. Na stronie internetowej Urzędu Wojewódzkiego pojawiła się tabelka, kto, ile i na co otrzymał. Postanowiliśmy przyjrzeć się jej bliżej.

Pierwsza rzecz, która natychmiast rzuca się w oczy, to ogromne dysproporcje w przyznawaniu pieniędzy gminom oraz powiatom. Małe miejscowości, otrzymały wręcz horrendalne pieniądze, podczas gdy większe o wiele mniejsze środki, wręcz nieproporcjonalne. Przykład? Powiat Tarnobrzeski otrzymał zaledwie 1,5 mln a Powiat Jasielski nieco ponad 1,1 mln złotych na realizacje swoich inwestycji podczas gdy Gmina Kolbuszowa 15 mln, Gmina Jeżowe 5 mln, Gmina Baligród niespełna 3 mln, a Gmina Orły 3 mln. W tych gminach łącznie mieszka niespełna 45 tys. mieszkańców podczas gdy w samym Tarnobrzegu mieszka ich 47 tys.

Już teraz widzimy, że rozdział pieniędzy jest wręcz absurdalny. Przydział środków jest ogromnie nieproporcjonalny w stosunku do wielkości i zaludnienia poszczególnych regionów. Ale to nie koniec absurdów. Możemy wprost powiedzieć, że o przydziale pieniędzy decydowało także to, kto sprawuje władzę w poszczególnych miastach, powiatach i gminach.

Stalowa Wola liczy 61 tys. mieszkańców i jest jednym z większych miast w naszym regionie. Powiat otrzymał 15 mln złotych. Podobnych rozmiarów jest inne duże miasto w naszym regionie, czyli Krosno. Jaką kwotę otrzymało miasto? 0 złotych! Co o tym zadecydowało? Odpowiedź jest prosta, polityczne pochodzenie prezydenta miasta. W Stalowej Woli prezydentem jest Lucjusz Nadbereżny, związany z partią rządzącą od 2006 roku, a w Radzie Powiatu zdecydowana większość ma Prawo i Sprawiedliwość. W Krośnie natomiast ostatnie wybory wygrał Piotr Przytycki, którego KW zdobył również większość w wyborach do Rady Miasta.

Jest tego więcej. Dębica z popieranym przez PiS Mariuszem Szewczykiem - 9 mln. Tarnobrzeg z prezydentem Dariuszem Bożkiem - 1,5 mln. Powiat Niżański ze starostą Robertem Bednarzem od lat związanym z PiS- 6,5 mln. Powiat Jarosławski z bezpartyjnym starostą Paluchem - 3 mln. Gmina Kolbuszowa z burmistrzem Janem Zubą z partii PiS - 15 mln. I tak dalej i tak dalej. Te przykłady możemy mnożyć.

Ironia w dużych miastach

Skoro już wspomnieliśmy o Krośnie, to przyjrzyjmy się tej kwestii. W naszym regionie, są trzy duże miasta, które nie otrzymały ani złotówki z programu rządowego, mimo złożenia odpowiednich wniosków. O jakich mowa? Rzeszów, Krosno i Przemyśl. Nikogo nie zdziwi pewnie fakt, że w tych miastach prezydentami nie są przedstawiciele partii rządzącej. W Przemyślu prezydentem jest Wojciech Bakun z Kukiz'15, w Krośnie prezydentem jest wspomniany wyżej Piotr Przytycki natomiast w Rzeszowie Tadeusz Ferenc. Rzeszów złożył wniosek o 36 mln złotych, Przemyśl na 90 mln a Krosno 66 mln (wartości przybliżone). Wszystkie wnioski, dotyczące stricte miast zostały odrzucone. Wsparcie natomiast dostały powiaty, gdzie władze sprawuje PiS. Ironiczna wydaje się obecność w tym zestawieniu Rzeszowa.

Bilans nie wychodzi na zero

Chociaż jeszcze podczas konferencji marszałka Ortyla wszystko wydawało się być obiektywnie przeprowadzone, to po dokładnym przyjrzeniu się "tabeli zwycięzców" oraz zapoznaniu się z sytuacją polityczna w poszczególnych powiatach i gminach, jasno widzimy, że bilans zysków i strat nie wychodzi na zero. Bardzo mocno faworyzowane są te gminy i powiaty, w których rządzi lub współrządzi Prawo i Sprawiedliwość podczas gdy te, w których władze sprawuje opozycja lub zupełnie niezwiązani z partią rządzącą samorządowcy otrzymują mniejsze dotacje, lub są całkowicie pomijane przy rozdawaniu wszelkich rządowych środków.

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Kobiety się boisz? taki z ciebie twardziel?Data dodania komentarza: 18.09.2024, 09:53Źródło komentarza: Parlament Europejski. Elżbieta Łukacijewska wicekoordynatorką Komisji Praw Kobiet i RównouprawnieniaAutor komentarza: Janek z JasłaTreść komentarza: No chyba ktoś sobie jaja!!! Ten babol wredny?! Nie wierzę~!Data dodania komentarza: 18.09.2024, 09:30Źródło komentarza: Parlament Europejski. Elżbieta Łukacijewska wicekoordynatorką Komisji Praw Kobiet i RównouprawnieniaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: A. Dziedzic, niespełniony "polityk" z Trzciany pomaga powodzianom! :):):) PSL i wszystko jasne!Data dodania komentarza: 17.09.2024, 17:00Źródło komentarza: Trwają zbiórki darów dla powodzian w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim [AKTUALIZACJA]Autor komentarza: KomaTreść komentarza: Każda ludzka tragedia jest pożywką dla polityków, na tym budują swoje pseudo-kariery!!! Skończy się jak w 1997 roku, ludzi objęci tą straszną powodzią zostaną sami ze swoimi problemami a nędzni politycy będą się obnosić jak to bardzo pomogli !!! Politycy to najgorszy sort społeczny, nie wart zaufania!Data dodania komentarza: 17.09.2024, 16:57Źródło komentarza: Czy Razem dla Rzeszowa wykorzystuje katastrofalną powódź do zagrywek politycznych? [MOIM ZDANIEM]Autor komentarza: KrisTreść komentarza: Warszawka Południa :)! Nikt nie kontroluje tego co robi pato-ukro-deweloperka! To jest nienormalne!!!Data dodania komentarza: 17.09.2024, 16:54Źródło komentarza: Przerażające dane! Ponad 600 tys. zł za mieszkanie w RzeszowieAutor komentarza: bratTreść komentarza: u nas djenieg mnoga, my dajem rady a wy poljaczki mieszajcie w norachData dodania komentarza: 17.09.2024, 14:12Źródło komentarza: Przerażające dane! Ponad 600 tys. zł za mieszkanie w Rzeszowie
Reklama
Reklama
Reklama