Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski
Reklama2
Reklama zyczenia wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul

Czy radny może protestować?

Podziel się
Oceń

Ostatnimi tygodniami w całym kraju odbywają się strajki wywołane decyzją Trybunału Konstytucyjnego odnośnie aborcji eugenicznej. Niemała burza w związku z tym wybuchła w niewielkim Lubaczowie.
  • Źródło: Informacja prasowa
Medialną burzę wywołały w szczególności listy potępiające zaangażowanie w Strajk Kobiet radnego powiatowego Marcina Piotrowskiego wystosowane przez posłankę PiS Teresę Pamułę.

O co chodzi z całą aferą?

W październiku przez Lubaczów przeszły spontaniczne manifestacje przeciwników wyroku TK sprzed kilku tygodni. Mimo że takowe pochody odbywają się w wielu miastach naszego kraju, to właśnie ten przykuł szczególną uwagę mediów. Z jakiego powodu? Otóż w manifestacjach wziął udział Radny Powiatowy Marcin Piotrowski, który nie tylko w rzeczonym wydarzeniu uczestniczył, ale także przemawiał do protestujących. Nie spodobało się to posłance partii rządzącej, Teresie Pamule, która skierowała pismo do Przewodniczącej Rady Powiatu Lubaczowskiego Marty Tabaczek i Burmistrza Cieszanowa Zdzisława Zadwornego, w którym żądała zajęcia przez nich stanowiska co do uczestnictwa Piotrowskiego w odbywających się w Lubaczowie protestach. W czwartek, 27 listopada br. dyskusja ta przeniosła się z mediów, na posiedzenie Rady Powiatu Lubaczewskiego.


Burza w Radzie Powiatu i wsparcie posłów opozycji

W czasie obrad powstały dwa obozy. Jeden z nich atakował radnego Piotrowskiego i żądał jego ukarania, a drugi zażarcie bronił zarówno jego, jak i samych uczestników manifestacji. Szczególnie aktywni byli poseł Platformy Obywatelskiej Marek Rząsa oraz posłanka Lewicy Monika Pawłowska, którzy bronili Piotrowskiego i sprzeciwiali się atakom politycznym kierowanym w stronę samorządowca. Ponadto podkreślali wagę protestów w takich ośrodkach jak Lubaczów, oraz szczególnie zaangażowanie w nie samorządowców. Wreszcie głos zabrał radny Piotrowski. Argumentował on absurdalność oskarżeń Teresy Pamuły, podając, chociażby zapisane w konstytucji wolności obywatelskie w postaci wolności zgromadzeń i wolności wyrażania poglądów. Zaprzeczył również informacjom z listu posłanki, jakoby protest miał się odbywać w wyjątkowo niebezpieczny sposób. W swoim oświadczeniu napisał:

- W Lubaczowie odbyły się pokojowe, spontaniczne zgromadzenia, podczas których mieszkańcy zamanifestowali swój sprzeciw odnośnie orzeczenia TK. O Lubaczowie usłyszała cała Polska, stał się jedną z ikon protestów, pokazując, że głos w debacie publicznej nie należy tylko i wyłącznie do wielkich miast. Czując obowiązek wsparcia mieszkańców, w protestach uczestniczyłem również i ja, jako radny powiatu lubaczowskiego- możemy przeczytać.



Kontrowersje podczas posiedzenia

Po wygłoszeniu swoich stanowisk przez Monikę Pawłowską, Marka Rząsę, Marcina Piotrowskiego oraz Teresę Pamułę, rozpoczęła się gorąca i burzliwa dyskusja podczas raz jedna, raz druga strona atakowały się nawzajem, wytykając sobie błędy i nieścisłości. Głos zabrała wreszcie Przewodnicząca Marta Tabaczek, która zganiła Piotrowskiego za udział w zgromadzeniach. Największe obiekcje przewodnicząca miała do wulgaryzmów, które padały na ulicach z ust protestujących. Tym samym, popierając posłankę Pamułę.



Istotnym momentem obrad były wydarzenia, które odbyły się w trakcie ogłoszonej z powodów problemów technicznych 15-minutowej przerwy. Z ust jednego Zbigniewa Wróbla w rozmowie, padły skierowane w stronę Piotrowskiego i zaproszonych posłów słowa, w których nazywa ich świrami. Wywołało to dodatkową burzę i protesty zarówno radnych jak i posłów. Co ciekawe i warte odnotowania, wsparcia radnemu udzielił podkarpacki poseł Lewicy, Wiesław Buż:

- Z moim głębokim niezrozumieniem spotyka się także niechęć wobec postawy Pana Radnego, jaką przejawiają niektórzy inni radni. Jednakże mam nadzieję, iż ustąpi ona miejsca zdrowemu rozsądkowi i refleksji nad doniosłością przemian zachodzących w Polskim Społeczeństwie. Również radna powiatowa Dorota Rachwalik w swojej wypowiedzi wyraziła smutek i oburzenie na słowa, które podczas ostatnich dwóch sesji rady powiatu padły z ust niektórych radnych, którzy nie wyłączając mikrofonów, w wulgarny sposób komentowali obrady- czytamy w oświadczeniu.

Sam radny Piotrowski zaistniałą sprawę, podsumował następująco:

- Na publikowane w prasie wezwania Pani Przewodniczącej do złożenia przeze mnie na posiedzeniu dzisiejszej rady samokrytyki i żądań potępienia Strajku Kobiet oraz form wyrazu stosowanych przez protestujących mówię stanowcze „NIE”. W pełni podtrzymuję wsparcie Strajku Kobiet i jestem dumny z obywatelskiej postawy mieszkańców powiatu lubaczowskiego- czytamy w oficjalnym komunikacie.

Najprawdopodobniej to nie koniec całej sprawy, która swój finał będzie miała podczas następnego posiedzenia Rady Powiatu.

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaKonrad Fijołek prezydent Rzeszowa
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KarasuTreść komentarza: 15 min wczesniej doszlo by do kolejnej tragedii.. 2km obok Kierowca zestawu firmy przewozowej suus wyprzedzil mnie na przejsciu dla pieszych gdzie przechodzila Pani.. tymi zestawami zapier*** na odcięciu po wioskach a później tragedie. Nie wierze ze w tym przypadku bylo inaczej. Rodzina stracila tuz przed świętami jednego członka przez debili ktorzy musza byc 5min wcześniej na rozladunku.. A mowie to jako kierowca.Data dodania komentarza: 20.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Tragiczny poranek pod Rzeszowem. Ciężarówka śmiertelnie potrąciła rowerzystęAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: tFuj mózg tez skorumpowany przez głupotęData dodania komentarza: 20.12.2024, 08:42Źródło komentarza: Rektor UR odmówił wynajęcia auli na spotkanie z Obajtkiem i Tarczyńskim. Politycy PiS grożą pikietą pod uczelniąAutor komentarza: lózakTreść komentarza: nie ma takiego przepisu o którym mówisz, przepis mówi jasno że pieszy wchodzący na przejście ma pierwszeństwo. Nie stojący , nie idący do przejścia tylko wchodzący!!@!!Data dodania komentarza: 20.12.2024, 08:42Źródło komentarza: Rzeszów. Samochód potrącił dwoje pieszych na oznakowanym przejściu dla pieszychAutor komentarza: JurekowiTreść komentarza: Gdyby to Rafau robił w tej uczelni, i miał tak samo odmówione, napisałbym to samo, co do ojroosłow tej zmiany co Rafau. Uczelnia wyższa musi być wolna od polityki wszelkiej maści. Nauka musi być wolna od polityki, nie ma potrzeby "edukować" młodzież polityką na studiach. Zakładam, że na teren wewnętrzny budynków uczelnianych mają wstęp tylko przyszli światli tego narodu.Data dodania komentarza: 17.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Rektor UR odmówił wynajęcia auli na spotkanie z Obajtkiem i Tarczyńskim. Politycy PiS grożą pikietą pod uczelniąAutor komentarza: Jurkowi ...Treść komentarza: gdyby to Rafau organizował (zamiast pracować w urzedzie miasta W-wa) pewnie siedzialbys w pierwszym rzedzie i klaskal z usmiechem na te puste obietnice.... jezeli odpolityczniać to od calej polityki a nie od prawych, nie od lewych i tez nie od srodkowych...Data dodania komentarza: 16.12.2024, 20:58Źródło komentarza: Rektor UR odmówił wynajęcia auli na spotkanie z Obajtkiem i Tarczyńskim. Politycy PiS grożą pikietą pod uczelniąAutor komentarza: DamianTreść komentarza: To nie jest uczelnia uniwersytetu a skorumpowany twór ta mafia lewicowa Tuska chce określać komu wolno przemawiać komu nie pozwolić rządzić tym komunistom to sobie uchealą jak dziedzina jest prawdą jaka nie i tego będą uczyć na skorumpowanych uczelniach niema zgody na jedyną słuszną narrację komunisty Tuka i jego skorumpowanych uniwersytetów ta banda chciałaby mieć monopol na prawdeData dodania komentarza: 16.12.2024, 20:55Źródło komentarza: Rektor UR odmówił wynajęcia auli na spotkanie z Obajtkiem i Tarczyńskim. Politycy PiS grożą pikietą pod uczelnią
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama