Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

W Błażowej będą rozmawiać o żydowskim dziedzictwie Podkarpacia

Podziel się
Oceń

W środę, 22 stycznia, o godz. 17:00 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Błażowej odbędzie się niezwykłe spotkanie, w trakcie którego uczestnicy na moment powrócą do czasów, kiedy to tereny obecnego Podkarpacia zamieszkałe były przez liczną społeczność żydowską.

Autor: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Błażowej

Wydarzenie stanowi integralną część XVII Obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu.

O obchodach

Tegoroczne uroczystości trwają od 20 do 30 stycznia 2025 r. Wydarzenie organizowane jest corocznie przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie we współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim, a jego celem jest pielęgnowanie pamięci o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej oraz uczczenie ofiar Zagłady.

Pierwsze odbyły się w roku 2009, a ich organizatorami byli wtedy m.in. przedstawiciele Uniwersytetu Rzeszowskiego, na czele z kierownikiem Zakładu Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii UR, prof. Wacławem Wierzbieńcem. W 2012 r. w organizację i promocję inicjatywy aktywnie włączył się również rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Co roku, w wydarzeniach związanych z obchodami uczestniczą ocalali z Holocaustu oraz ich potomkowie z różnych części świata. Dzielą się oni swoimi przeżyciami i historiami, co sprawia, że wydarzenie nabiera osobistego charakteru, a pamięć o ofiarach pozostaje żywa wśród kolejnych pokoleń.

Żydowska historia Błażowej

Tak będzie również w tym roku w Błażowej. Miejscowość ta posiada dość długą, żydowską przeszłość, która jednak została brutalnie przerwana przez II wojnę światową.

Błażowa, przed wojną zamieszkiwana przez około 900 Żydów, była miejscem tętniącym życiem żydowskiej społeczności. Żydzi wpisali się na stałe w karty historii miasteczka, żyjąc obok jego mieszkańców i dzieląc codzienność. 

W 1942 r. zostali wywiezieni do rzeszowskiego getta, a stamtąd w większości do obozu zagłady w Bełżcu. Tragiczne wydarzenia II wojny światowej nie wymazały jednak pamięci o ich wkładzie w życie Błażowej.

O uczestnikach

Świadczy o tym zresztą samo środowe wydarzenie, w którym wezmą udział goście emocjonalnie związani z tematyką żydowską i historią Żydów z obszarów dzisiejszego Podkarpacia. 

Goście wieczoru, Tamar i Szmuel Halpern (Izrael), Jeffrey Cymbler (USA) oraz Sally Mizroch (USA), podzielą się opowieściami o swoich galicyjskich korzeniach i losach rodzin w czasie Zagłady. Spotkanie wzbogaci również opowieść o kuchni żydowskiej, którą w słowach i smakach przedstawi Czesława Szydełko.

Nie zabraknie również historii o zabarwieniu bardziej naukowym. Opowie je Marta Wójcik - pracowniczka Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego, a także przewodniczka związana z rzeszowskim Stowarzyszeniem Rajsze. Poprowadzi ona uczestników w podróż śladami wspólnoty żydowskiej z Rzeszowa, ukazując jej bogatą historię.

Organizatorzy serdecznie zapraszają na to wyjątkowe wydarzenie, które pozwoli nie tylko pogłębić wiedzę o historii Żydów na Podkarpaciu, ale także lepiej zrozumieć ich kulturę i wkład w rozwój lokalnej społeczności. To wieczór, który łączy przeszłość z teraźniejszością, pozwalając na chwilę refleksji nad tragicznymi wydarzeniami Holokaustu oraz wspólnym dziedzictwem kulturowym.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jeszcze pracownik...Treść komentarza: Wszystko cudowanie, pięknie, ale gdyby na ile pracownicy to też takiego sukcesu by nie było... Samo "włodarze" wytężając pierś do pochwał i gratulacji rozdając między sobą niewiadomo jakie nagrody... A Ci, dzięki którym jest "ich" sukces pracują nie jedno krotnie za najniższą krajową... Bądź parę stówek więcej... Przykro się się to czyta, mając na uwadze to jakieś podejście do pracownika ma tzw. kadra kierownicza... Która ma za nic pracownika... Ludzie którzy mają pojęcie i chcieli coś zrobić już podeszli, albo w niedługim czasie odejdą...Data dodania komentarza: 21.01.2025, 14:34Źródło komentarza: "Milionerzy" z Jasionki. Rekordowy rok na lotniskuAutor komentarza: mcsTreść komentarza: czyli działki tylko dla deweloperów xDData dodania komentarza: 17.01.2025, 17:39Źródło komentarza: Gmina Trzebownisko sprzedaje atrakcyjne działki w JasionceAutor komentarza: AATreść komentarza: A dlaczego zainteresowani nie postawią sobie ogrodzenia na koszt swojej wspólnoty? Będą mieli bezpiecznie i bezproblemowo. Czy miasto musi rozwiązywać wszystkie problemy, a mieszkańcy juz nic od siebie?Data dodania komentarza: 9.01.2025, 04:08Źródło komentarza: Inwazja dzików na rzeszowskim osiedlu Hiszpańskie Ogrody. Radny interweniuje [WIDEO]Autor komentarza: wtajemniczonyTreść komentarza: Skuteczność !!! Co wy piszecie w tych swoich artykułach?! Sytuacja w Policji jest tragiczna, gdy ma się tam znajomych wszystko się wie, obraz nędzy i rozpaczy, celowe działania mediów chcą upiększyć sytuację! Obraz Polskiej Policji wygląda post apokaliptycznie, jak mówi znajomy Policjant z Leżajska!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 16:10Źródło komentarza: "Łowcy głów" z Rzeszowa zatrzymują kolejnych groźnych przestępcówAutor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Niby że Polska Policja to takie fajne chłopaki strzegący prawa i porządku??! Banda wyrzutków i pijaków!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 16:06Źródło komentarza: Weekendowa ostra jazda kierowców bmwAutor komentarza: KrzywoustyTreść komentarza: "Biedni uchodźcy z Upadliny", napadają na Polskie domy, powodują pod wpływem wypadki drogowe, manifestują swoje przywiązanie do Bandery neonazisty i Zbrodniarza... itd. itp. Czy "polski rząd marionetek" reaguje? Nie, nie ma problemu, to przecież """nasi bracia i przyjaciele""" swojaki! :(:(:(:( Problem nie istnieje!!! "Trza pomagać""" Pisownia pod pretekstem!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 09:15Źródło komentarza: Brutalny napad w Łańcucie. Tortury, groźby nożem i kradzież na dużą skalę
Reklama
Reklama
Reklama