Niesmaczne, bulwersujące, groźne. Takie komentarze padają pod adresem Służby Więziennej, która pokazała na TikToku swój nowy film. Widać na nim, jak pod bramę więzienia podchodzi młoda, zgrabna kobieta. Ubrana jest w obcisłą sukienkę, a zdjęcia są tak zrealizowane, żeby obraz eksponował je pośladki.
Zaraz potem zmiana tonacji. Kobieta jest już uśmiechniętym strażnikiem więziennym w mundurze. Niesie pęk kluczy. Można się domyślić, że pasują do zamków cel.
Były dyrektor: To sprowadzenie tej formacji do burdelu
– Nie zdawałem sobie sprawy, że w więziennictwie aż tak obniżyły się standardy kultury osobistej i w taki sposób postrzegana jest rola kobiet w służbie więziennej, jak w tym filmiku na TikToku. Ktoś równie „pomysłowy” jak autor tej reklamówki powiedziałby, że to zaproszenie do pracy dla sfrustrowanych seksualnie młodzieńców – komentuje dla gazeta.pl dr Paweł Moczydłowski, były dyrektor generalny Służby Więziennej i specjalista w zakresie resocjalizacji.
Dodaje, że SW przechodzi poważny kryzys kadrowy, a takie filmy nie pomogą w naprawie sytuacji.
– To dramat kadrowy, najogólniej można powiedzieć. Ten dramat Służba Więzienna próbuje ratować takimi paniami, jak na tym filmie. W większości funkcjonariusze widzą, że reakcja społeczeństwa na ten reklamowy spot jest zdecydowana, że to jest „sprowadzeniem tej formacji do burdelu” – komentuje Moczydłowski.
To nie jedyna taka reakcja
„Hej, słuchajcie, zróbmy takie wideo na TikToku, które pokaże profesjonalizm Służby Więziennej, ale zarazem też jej ludzką twarz?
– Super, ale jak to zrobić?
– Chyba mam genialny pomysł, tego jeszcze nigdzie nie było...” – komentuje w sieci Mikołaj Kirschke, właściciel agencji PR Top Story PR.
Łukasz Maziewski z portalu o2.pl punktuje: „Ale serio, 2023 rok, a te wuje, zamiast pokazać np. różne twarze służby (nie wiem, młodego sportowca, ojca rodziny zastępczej, doświadczoną sołtyskę i młodą instruktorkę jogi), szczują, kurwa, cycem”.
Wcześniej też kiepsko
SW ma TikToka i z niego skorzysta. Nie zawsze treści są jednak trafione. Tak było w 2022 r., gdy na platformie umieszczono film z tańczącymi na więziennym korytarzu strażnikami.
„Nie chcę nawet myśleć, jakie kolejne pomysły kwitną właśnie w głowie osoby, która pomyślała, że ociepli w ten sposób wizerunek Służby Więziennej. No właśnie – tylko czy akurat ta służba potrzebuje swój wizerunek ocieplać? Zastanówmy się nad tym.
Policja, straż pożarna, wojsko, nie wiem, nawet służby energetyczne – to wszystko formacje, które często pracują z ludźmi, raz im pomagając, innym razem wydając polecenia. Im powinno zależeć na edukacji społeczeństwa, ale też pokazaniu się jako bliska zwykłemu człowiekowi służba.
Więziennicy pracują zupełnie inaczej – ich trudna i niezwykle angażująca psychicznie praca jest społecznie bardzo potrzebna. Ale śmiem twierdzić, że im ciszej nad ich służbą, tym lepiej” – pisał wówczas Maciej Bąk z bezprawnik.pl.
Napisz komentarz
Komentarze