Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Jasionka: otwarto Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz" [FOTO]

Podziel się
Oceń

W czwartek otwarte zostało Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz". Inwestycja, której zadaniem będzie przede wszystkim popularyzacja nauki, powstała w podrzeszowskiej Jasionce. Koszt budowy PCN wyniósł ponad 94 mln zł.
  • Źródło: PAP Mediaroom
Jasionka: otwarto Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz" [FOTO]

Autor: Łukasz Kotulak

Jak mówił podczas otwarcia placówki marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, PCN to wspaniały "prezent na gwiazdkę" dla wszystkich mieszkańców regionu. - "To również wyjątkowe zakończenie obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza" - dodał Ortyl podczas inauguracji centrum. Po otwarciu obiekt poświęcił biskup rzeszowski Jan Wątroba.

W czasie otwarcia odczytany został list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, który napisał m.in., że trudno o właściwszego niż Ignacy Łukasiewicz patrona dla otwieranego dzisiaj Podkarpackiego Centrum Nauki. Z kolei marszałek Sejmu Elżbieta Witek w liście skierowanym do uczestników napisała, że PCN to "prawdziwa skarbnica wiedzy, badawczych doświadczeń, a także naukowej zabawy".

Podkarpackie Centrum Nauki


List do uczestników skierował również premier Mateusz Morawiecki, który napisał, że otwarcie PCN to ważne wydarzenie dla całego regionu. - "Ta nowoczesna inwestycja wieńcząca uroczyste obchody Roku Ignacego Łukasiewicza jest krokiem ku przyszłości i otwarciem nowych możliwości rozwojowych" - napisał.

W uroczystości wzięła udział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która zwróciła uwagę, że realizacja tego przedsięwzięcia nie była łatwa, gdyż już od samego początku Komisja Europejska nie wyrażała zgody na finansowanie jej ze środków europejskich. - "Tylko i wyłącznie dzięki zabiegom pana marszałka (Ortyla) możemy być w tym pięknym miejscu" - powiedziała.

PCN


Otwarcie PCN zaplanowano na trzy dni. Czwartek był pierwszym dniem uroczystości, który zakończyła gala z koncertem, podczas którego można było usłyszeć "dźwięki kosmosu" czyli nagrane przez NASA odgłosy generowane przez poszczególne planety naszego układu słonecznego.

Placówka otwarta zostanie dla wszystkich w marcu przyszłego roku.

W PCN znajdują się m.in. wystawy interaktywne, laboratoria naukowe, w tym chemiczne i biologiczne oraz pracownie np. robotyczna. PCN będzie dysponować również wystawą mobilną. W sumie w placówce będzie 200 eksponatów, skupionych wokół takich zagadnień jak życie, przyroda i cywilizacja.

Łukasiewicz Jasionka


Budynek centrum, którego owalny kształt wpisuje się w nowoczesne otoczenie, inspirowany jest kształtami sterowca, helisy DNA i orbity. W środku są cztery kondygnacje, w tym jedna podziemna. Łączna powierzchnia budynku to ponad 6,5 tys. mkw. Ok. 3 tys. m kw zajmie przestrzeń wystawiennicza, na której rozlokowane będą interaktywne wystawy.

Tematyka przygotowywanych prezentacji powiązana jest z inteligentnymi specjalizacjami regionu - lotnictwo i kosmonautyka, jakość życia, motoryzacja, informacja i telekomunikacja. (PAP)

Autor: Wojciech Huk
Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama