Od 18 listopada br. w Rzeszowie działa nowa mapa, na której można sprawdzić bieżącą jakość powietrza oraz informacje pogodowe. Dane są rejestrowane przez czujniki rozmieszczone w różnych częściach Rzeszowa. Uruchomienie mapy to kolejny etap działań zmierzających do poprawy jakości powietrza w stolicy Podkarpacia.
Redakcja
20.11.2022 17:00
Źródło:
Informacja prasowa
Autor: Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa
- Realizujemy duży pakiet działań na rzecz obniżenia emisji szkodliwych dla zdrowia substancji. Jako miasto realizujemy aktualnie kilka programów polegających na wsparciu mieszkańców w wymianie pieców i poprawie efektywności energetycznej domów i mieszkań. Sukcesywnie wymieniamy także pojazdy komunalne i autobusy komunikacji miejskiej na niskoemisyjne - gazowe i elektryczne. Budowa sieci czujników i zagęszczenie systemu pomiarów to kolejny niezwykle istotny krok - mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Dane na temat jakości powietrza przez lata były zbierane tylko przez dwa punkty obsługiwane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Jeden z nich pracuje przy al. Piłsudskiego, a drugi na osiedlu Nowe Miasto.
Prezydent Konrad Fijołek już w kampanii wyborczej podkreślał, że jeśli wygra wybory, rozbuduje sieć. Wyzwanie stało się tym bardziej aktualne, że Komisja Europejska wybrała Rzeszów do elitarnego grona miast, które mają dążyć w najbliższych latach do neutralności klimatycznej.
We wrześniu w rejonie rzeszowskich szkół uruchomiono 38 nowych czujników. Mają postać słupków i o jakości powietrza informują zmiennym kolorem podświetlenia.
Sygnał zielony oznacza, że powietrze jest czyste, czerwony, że jego jakość jest niska. Teraz dane ze wszystkich słupków można sprawdzić w jednym miejscu, otwierając mapę dostępną z poziomu strony internetowej Urzędu Miasta Rzeszowa - www.erzeszow.pl.
- Na głównej stronie jest umieszczony widget, który informuje o poziomie stężenia pyłów, wilgotności i temperaturze powietrza. Po kliknięciu na niego otwiera się mapa miasta z naniesionymi lokalizacjami wszystkich czujników. Można tu znaleźć w jednym momencie osobne informacje dla każdego z nich - mówi Krzysztof Stańko, pełnomocnik prezydenta Rzeszowa ds. Innowacji i Rozwoju w Urzędzie Miasta Rzeszowa.
W tej chwili aplikacja daje dostęp do danych z 38 czujników miejskich oraz dwóch stacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
- Ta sieć zostanie niebawem poszerzona o dane z 31 czujników zamontowanych na paczkomatach firmy InPost. Dogrywamy już szczegóły spięcia obu systemów. Kolejnym krokiem będzie uruchomienie dwóch dużych stacji pomiarowych, które sfinansuje miasto i przekaże do systemu GIOŚ - tłumaczy Krzysztof Stańko.
Aplikację, która zbiera i udostępnia dane miasto wykonało bezpłatnie. Jej autorami są programiści reprezentujący Rzeszów, których pomysł na stworzenie takiego narzędzia zdobył główną nagrodę w Klimatonie organizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju.
- Wraz z upływem czasu chcemy zagęszczać sieć czujników, aby dane były jeszcze bardziej precyzyjne. Dzięki temu będzie można precyzyjniej określać najbardziej problematyczne miejsca oraz skutecznie namierzać źródła nadmiernej emisji szkodliwych pyłów. Mając takie pomiary, można na przykład precyzyjnie zaplanować kontrolny nalot dronów - tłumaczy prezydent Konrad Fijołek.
Mapę można uruchomić zarówno z komputera, jak i z telefonu komórkowego z dostępem do internetu. Władze Rzeszowa chciałyby w przyszłości wzbogacić ją także o pomiary z czujników z sąsiednich gmin.
fot. Adam Lampart, Urząd Miasta Rzeszowa
Napisz komentarz
Komentarze
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy. Bądź pierwszy, dodaj swój komentarz.
Napisz komentarz
Komentarze