Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Wizyta studyjna Konferencji Przewodniczących Europejskiego Komitetu Regionów w Rzeszowie

Podziel się
Oceń

Elisa Ferreira, Europejska Komisarz ds. Spójności i Reform, zapowiedziała w środę w Rzeszowie wprowadzenie długofalowych rozwiązań, dzięki którym Polska będzie mogła otrzymać dodatkowe środki na pomoc i opiekę nad uchodźcami z ogarniętej wojną Ukrainy.
Wizyta studyjna Konferencji Przewodniczących Europejskiego Komitetu Regionów w Rzeszowie

Autor: Filip Łagowski

- Wyrażam ogromny szacunek dla całej Europy za pomoc Ukraińcom w tym tragicznym czasie. Ale szczególny szacunek dla Polski - pierwszego przystanku i pierwszej pomocy dla uchodźców - mówiła podczas spotkania w Rzeszowie komisarz Ferreira.

W spotkaniu brali udział również Apostolos Tzitzikostas, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów, Younous Omarjee, Przewodniczący Komisji REGI Parlamentu Europejskiego, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w MFiPR i gospodarze: prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

komisarz Elisa Ferreira
fot. Filip Łagowski

Gościem specjalnym była Tetiana Yehorova-Lutsenko, przewodnicząca rady obwodu charkowskiego.

- Chciałabym podziękować za to, że Ukraina dostała maksymalne wsparcie od Polski i Polaków. Wojna w Ukrainie nie dotyczy tylko naszego kraju i ukraińskiego narodu, ale całego świata. Nikt nie wyobrażał sobie, że w XXI wieku może wydarzyć się coś tak strasznego. Dziś jestem tu nie tylko jako przewodnicząca obwodu charkowskiego ale także jako matka dwójki dzieci, z którymi dwa dni spędziłam w piwnicy, w czasie ostrzału rakietowego. I to nie był film - horror ale realne działania wojenne - mówiła Tetiana Yehorova-Lutsenko.

O potrzebie wsparcia samorządów mówił prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. - Życie samorządowców w tym czasie zmieniło się diametralne. Musieliśmy zaprosić nasze społeczności do tego wielkiego procesu opieki nad uchodźcami, trochę zostawić nasze codzienne samorządowe sprawy, by przez 24 godziny, przez siedem dni w tygodniu, opiekować się tymi, którzy przed wojną uciekają. Nasz wysiłek jest bezprecedensowy. Bo to nie są codzienne obrazki, że na punktach pomocowych w Rzeszowie, Przemyślu, Ustrzykach Dolnych urzędnicy, w trybie trzyzmianowym, pracują przez całą dobę. Rękami urzędników, NGO’sów, mieszkańców i ludzi dobrej woli przeładowaliśmy także tysiące ton pomocy, która została skierowana na Ukrainę. Nasz wysiłek jest ogromny, ale potrzebujemy też wsparcia, pomocy. Teraz przychodzi moment, w którym uchodźcami będziemy opiekowali się na stałe. W Rzeszowie wydaliśmy już uchodźcom z Ukrainy 6 tys. numerów PESEL. Ale spodziewamy się, że wydamy ich nawet 20 tys. A to oznacza, że przybędzie nam 10 proc. mieszkańców. Do naszych szkół zapisaliśmy tysiąc dzieci. To oznacza, że będziemy potrzebować nowych szkół i przedszkoli. Potrzebne będą także mieszkania. Przed nami ogromny wysiłek. Jesteśmy gotowi go ponieść ale będziemy wdzięczni za każdą pomoc - powiedział Konrad Fijołek.

dziecko
fot. Kuba Kluz

Komisarz Ferreira, zapowiedziała stworzenie mechanizmu finansowego, aby dla każdego uchodźcy była przeznaczona konkretna kwota tygodniowo na zabezpieczenie różnych potrzeb, niezależnie od miejsca w Europie, w którym dana osoba przebywa.

- W grę wchodzi przyznanie Polsce 559 mln euro na ten cel. Tworzymy także system wypłat środków, które będą rozdzielane lokalnie - mówiła Ferreira.

Po konferencji, delegacja z Unii Europejskiej wraz z przedstawicielami mediów przejechali autobusem MPK do miejsc w których codziennie od wybuchu wojny na Ukrainie, świadczona jest pomoc dla uchodźców.

uchodźcy z ukrainy
fot. Kuba Kluz

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek przedstawił jak działają miejskie punkty pomocy uchodźcom na dworcu PKP Rzeszów Główny i w tymczasowym miejscu schronienia w budynku Full Marketu. Jak wygląda codzienna pomoc miasta, mieszkańców, wolontariuszy i NGO’sów.




Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Kobiety się boisz? taki z ciebie twardziel?Data dodania komentarza: 18.09.2024, 09:53Źródło komentarza: Parlament Europejski. Elżbieta Łukacijewska wicekoordynatorką Komisji Praw Kobiet i RównouprawnieniaAutor komentarza: Janek z JasłaTreść komentarza: No chyba ktoś sobie jaja!!! Ten babol wredny?! Nie wierzę~!Data dodania komentarza: 18.09.2024, 09:30Źródło komentarza: Parlament Europejski. Elżbieta Łukacijewska wicekoordynatorką Komisji Praw Kobiet i RównouprawnieniaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: A. Dziedzic, niespełniony "polityk" z Trzciany pomaga powodzianom! :):):) PSL i wszystko jasne!Data dodania komentarza: 17.09.2024, 17:00Źródło komentarza: Trwają zbiórki darów dla powodzian w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim [AKTUALIZACJA]Autor komentarza: KomaTreść komentarza: Każda ludzka tragedia jest pożywką dla polityków, na tym budują swoje pseudo-kariery!!! Skończy się jak w 1997 roku, ludzi objęci tą straszną powodzią zostaną sami ze swoimi problemami a nędzni politycy będą się obnosić jak to bardzo pomogli !!! Politycy to najgorszy sort społeczny, nie wart zaufania!Data dodania komentarza: 17.09.2024, 16:57Źródło komentarza: Czy Razem dla Rzeszowa wykorzystuje katastrofalną powódź do zagrywek politycznych? [MOIM ZDANIEM]Autor komentarza: KrisTreść komentarza: Warszawka Południa :)! Nikt nie kontroluje tego co robi pato-ukro-deweloperka! To jest nienormalne!!!Data dodania komentarza: 17.09.2024, 16:54Źródło komentarza: Przerażające dane! Ponad 600 tys. zł za mieszkanie w RzeszowieAutor komentarza: bratTreść komentarza: u nas djenieg mnoga, my dajem rady a wy poljaczki mieszajcie w norachData dodania komentarza: 17.09.2024, 14:12Źródło komentarza: Przerażające dane! Ponad 600 tys. zł za mieszkanie w Rzeszowie
Reklama
Reklama
Reklama