- Dziękuję tym wszystkim, którzy stworzyli to centrum pomocy i pracują tutaj. W fundacji CORE pracujemy przy różnych katastrofach na całym świecie. Nigdy nie widzieliśmy narodu, który udzielił pomocy nie tylko na poziomie politycznym, ale także ludzkim, zwykłym rodzinom. Miłość, którą zobaczyliśmy w Polsce, jest inspirująca dla nas wszystkich. I te działania jeszcze mocniej skłaniają nas do współpracy z Rzeszowem - powiedział Sea
Samorząd Rzeszowa włączył się w pomoc uchodźcom już od pierwszego dnia wojny. To wielki wysiłek setek ludzi z miasta, urzędników, wolontariuszy, zwykłych mieszkańców. Przez region oraz miasto przeszło już ponad milion osób, które uciekły z Ukrainy.
- Obecnie jesteśmy na kolejnym etapie pomocy uchodźcom. I tutaj potrzebujemy wsparcia takich organizacji jak CORE, które mają know-how i doświadczenie. Potrzebujemy takich organizacji, które pracowały na rzecz uchodźców, ludzi poszkodowanych w kataklizmach i tragediach na całym świecie. Bo one mają wiedzę, mają możliwości pomocy. Dlatego bardzo się cieszę, że dzisiaj podpisujemy z panem Seanem Pennem, prezesem CORE umowę - mówił prezydent Rzeszowa.
Podpisane przez Konrada Fijołka i Seana Penna porozumienie zakłada możliwość skorzystania z zasobów, którymi dysponuje CORE:
- wspieranie ukraińskich uchodźców poprzez świadczenie usług w Polsce, w tym koordynację pracy wolontariuszy na rzeszowskim dworcu kolejowym, w punkcie noclegowym, w centrum dystrybucji pomocy humanitarnej i punkcie rejestracji uchodźców.
- wsparcie nieformalnych ośrodków dla uchodźców,
- zapewnienie ochrony i pomocy psychologicznej uchodźcom i wolontariuszom.
- ponadto CORE będzie dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie zarządzania sytuacjami kryzysowymi z lokalnymi liderami.
- Jako miasto i jako kraj po raz pierwszy mamy do czynienia z takimi wydarzeniami jak te na Ukrainie i nie zawsze mamy pełną wiedzę, jak w takich przypadkach postępować. Dlatego też tak cenna jest współpraca z organizacją, która ma wiedzę i doświadczenie jak radzić sobie w takich sytuacjach. Pamiętajmy, że ta wojna niestety jeszcze trwa, że mogą być kolejne fale uchodźców - mówił po podpisaniu porozumienia prezydent Fijołek.
O CORE Response:
CORE (Community Organized Relief Effort)powstała w 2010 roku. Jej współzałożycielem jest Sean Penn, a dyrektorem generalnym Ann Lee. CORE prowadziła wielotysięczne zespoły podczas wielu akcji pomocowych: na Haiti po obu trzęsieniach ziemi, w czasie niszczycielskich huraganów na Karaibach, a ostatnio w ramach akcji COVID-19 w USA, na Haiti, w Brazylii i Indiach.
Organizacja skupia się na niesieniu natychmiastowej pomocy i długoterminowych rozwiązań w zakresie odbudowy społeczności dotkniętych katastrofami, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie.
Obecnie, mając ponad dziesięcioletnie doświadczenie w sytuacjach kryzysowych, CORE zorganizował w Polsce i Rumunii akcję społeczną, której celem jest zapewnienie zasobów i pomocy finansowej uchodźcom z Ukrainy.
Napisz komentarz
Komentarze