Od 24 lutego, czyli od dnia, w którym rozpoczęła się rosyjska agresja na Ukrainę, do Polski wjechało prawie 1,7 mln zł uchodźców. - Kilkaset tysięcy z nich przejechało przez Rzeszów, wielu zatrzymało się w naszym mieście. Czasami przebywali tu dobę, dwie korzystając z pomocy, którą uruchomiliśmy na głównym dworcu kolejowym oraz z noclegów w azylu, który przy al. Rejtana stworzyliśmy wspólnie z Centrum Medycznym Medyk, i wyjeżdżali do innych województw a także krajów. Ale wielu uchodźców, pomimo tego, że Rzeszów i nasze województwo, decyzją władz krajowych, jest strefą tranzytową, postanowiło zostać w naszym mieście. Tu znaleźli pomoc, miejsce zamieszkania. I tym osobom chcemy pomóc. Pierwszym krokiem jest umożliwienie sprawnego załatwiania formalności. Dlatego też zdecydowaliśmy się na uruchomienie specjalnego punktu urzędu miasta - mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Specjalny punkt dla obywateli Ukrainy na ul. Langiewicza 15
Punkt jest już tworzony i zostanie uruchomiony w środę. Będzie mieścił się w budynku przy ul. Langiewicza 15 i działał przez pięć dni w tygodniu - od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00. Pracowników punktu będzie wspomagała osoba ze znajomością języka ukraińskiego - mówi Marcin Stopa, Sekretarz Miasta Rzeszowa.
Jakie formalności będzie można załatwić w punkcie przy Langiewicza 15? - Będą tam nadawane numery PESEL, będzie można się zameldować, utworzyć profil zaufany. Warte podkreślenia jest to, że punkt przy Langiewicza jest dedykowany tylko i wyłącznie uchodźcom z Ukrainy. Tylko tam będą mogli załatwiać formalności. W Wydziale Spraw Obywatelskich przy ul. Okrzei 1 i w Punktach Obsługi Mieszkańców, działających w galeriach handlowych, takiej możliwości nie będzie - zaznacza Bożena Kuźniar, dyrektor Centrum Kontaktu Urzędu Miasta Rzeszowa.
W punkcie będzie możliwość zrobienia za darmo zdjęcia, które musi być dodane do wniosku. Numer PESEL zostanie nadany po ustaleniu tożsamości ubiegającej się o to osoby, w oparciu o dostępne (w tym unieważnione) dokumenty takie jak paszport, dowód osobisty, ale także Karta Polaka, czy prawo jazdy. W przypadku dzieci dopuszcza się także akt urodzenia. W skrajnych przypadkach jest możliwość nadania numeru PESEL na podstawie oświadczenia wnioskodawcy. W przypadku oświadczenia nadanie numeru PESEL nie będzie możliwe, jeżeli weryfikacja z systemem Komendanta Głównego Straży Granicznej wykaże, że osoba jest zarejestrowana w tym systemie i dysponuje dokumentem pozwalającym na ustalenie tożsamości.
Informacje dotyczące pomocy dla uchodźców można zdobyć dzwoniąc na uruchomioną przez Urząd Miasta Rzeszowa infolinię: 1 77 88 99 00, która działa w godzinach 8 - 20, siedem dni w tygodniu. Infolinia jest obsługiwana w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim.
Nadanie numeru PESEL dla obywateli Ukrainy od środy w Rzeszowie
Urząd Miasta Rzeszowa w środę - 16 marca, uruchomi specjalny punkt, w którym uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy będą mogli otrzymać numer PESEL, utworzyć profil zaufany, zameldować się.
- 14.03.2022 08:53
Napisz komentarz
Komentarze