Zgromadzenie zorganizował rzeszowski oddział Komitetu Obrony Demokracji, a udział wzięli przedstawiciele partii opozycyjnych: PO, Lewicy, Zielonych, Polski2050, Nowoczesnej, posłowie Krystyna Skowrońska i Wiesław Buż, przedstawiciele innych organizacji pozarządowych oraz samorządu. Nie prezentowano jednakże żadnych emblematów partyjnych, bo protest był obywatelski, a jego hasło łączy wszystkie środowiska opozycyjne i jest zgodne z wolą milionów mieszkańców naszego kraju. To hasło w skrócie brzmi: WOLNE MEDIA.
W 126 miastach Polski rozbrzmiewało to hasło, gdyż każdy myślący obywatel wie, że wolne media są podstawą państwa demokratycznego, wolnych wyborów, oraz podstawowym prawem człowieka.
Protesty w obronie wolnych mediów, a w szczególności stacji TVN odbyły się w wielu miastach Podkarpacia, tradycyjnego bastionu PiS: w Sanoku, Jaśle, Krośnie, w Stalowej Woli, w Tarnobrzegu, Mielcu, Dębicy, Lubaczowie i Przemyślu. Nie wszędzie organizował je KOD, ale wszędzie byli ludzie z opozycyjnych organizacji a także przedstawiciele partii opozycyjnych.
Na szczególną uwagę zasługuje protest w Krośnie pod biurem poselskim pochodzącego z Krosna posła Babinetza, który jako przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu zwołał posiedzenie bez zachowania 3-dniowego terminu. Regulamin Sejmu mówi: "Zawiadomienie członków komisji powinno nastąpić co najmniej na 3 dni przed posiedzeniem komisji".
Członkowie sejmowej komisji dostali sms 20 minut przed terminem posiedzenia. Po 40-minutowej dyskusji w sprawie legalności obrad komisji, nie odbyła się żadna merytoryczna debata na temat Lex TVN. I walec PiS-owski z udziałem 3 posłów Kukiza przetoczył się przez poprawki Senatu wnoszące aby odrzucić tę ustawę w całości.
https://www.youtube.com/watch?v=horgf79Of2I
Na rzeszowskim zgromadzeniu zabrali glos przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji, Obywateli RP oraz partii politycznych.
Bogusław Gładysz z podkarpackiego KOD-u przypomniał, że jednym z 21 postulatów strajkujących robotników na wybrzeżu 17 sierpnia 1980 roku, było zagwarantowanie wolności słowa i pluralizm mediów -" To jest dramat, że musimy znowu o to walczyć".
Mariusz Szewczyk stwierdził, że skoro PiSowi spada poparcie, to postanowił wyłączyć informację i to jest ich metoda wygrywania wyborów. "Bez względu na to, jak ucierpi polska racja stanu, bez względu na to, jak ucierpią nasze sojusze, jak ucierpi wiarygodność Polski … to nie ma (dla nich) znaczenia, znaczenie ma tylko utrzymanie się przy władzy. … I stoi na tej drodze stacja TVN" - mówił.
Marcin Jurzysta z Polski2050 pytał: "Kto był z nami (niepełnosprawnymi) podczas protestu w sejmie? Czy były media rządowe? Nie. … Oni przedstawiali nas jako domagających się tylko zasiłków. To dzięki wolnym mediom nasza godność została przywrócona". - Podkreślał Jurzysta.
Posłanka Krystyna Skowrońska wspomniała, w jak niedemokratyczny sposób została ta ustawa przesłana do sejmu i przegłosowana w jedną godzinę.
Poseł Wiesław Buż wypomniał obecnie rządzącym, że w okresie przedświątecznym, zamiast składać obywatelom życzenia, przygotowują takie haniebne ustawy i pozbawiają nas prawa wyboru mediów. "Jeśli nam zabiorą wolne media, to potem będą z nami robić, co będą chcieli". "Do tej pory tyle zła już narobili, że tylko tyle im pozostaje, aby wszystkim mądrym ludziom zasznurować usta" - stwierdził poseł Nowej Lewicy.
Darek Bobak z Obywateli RP stwierdził, że prośby do prezydenta nie mają sensu, bo i tak zrobi to, co mu każe centrala z Nowogrodzkiej. Apelował do opozycji, aby podjęła zdecydowane kroki, aby powstrzymać dewastację naszego kraju i przygotowała wspólny blok wyborczy. Zarówno do partii, jak i do innych organizacji obywatelskich, aby zmobilizowały swe siły w nadchodzących wyborach. "Zróbmy tak, aby ludzie mieli na kogo głosować, jeśli nie zrobimy tego … w nadchodzących wyborach, to nie zrobimy tego już nigdy" - konkludował Bobak.
Przedstawiciel "Młodych Nowoczesnych" stwierdził: "My, jako ludzie młodzi nie doświadczyliśmy PRL-owskiej cenzury i buta na wolność słowa i jestem przekonany, że doświadczyć tego nie chcemy".
Dominik Łazarz z dębickiej PO przypomniał słowa unijnej komisarz, że jeśli ta ustawa wejdzie w życie, to czekają na nas kolejne sankcje. Ta ustawa to kolejny krok w celu zabrania nam wolności słowa, a następnym będzie likwidacja jeszcze wolnych tytułów i kontrola internetu. - Przekonywał Dominik Łazarz.
Niestety, burza śnieżna zakłóciła protest, w kilka minut zgromadzeni na rynku zostali zasypani mokrym śniegiem, zerwał się wiatr i trudno było utrzymać uwagę zgromadzonych, a nawet prowadzić transmisję.
Lex TVN przyjęte. Rzeszowianie protestowali na Rynku
Po raz kolejny, trzeci w tym roku na rzeszowskim Rynku zgromadzili się mieszkańcy miasta oraz osoby z innych okolicznych miejscowości. W całej Polsce odbyło się wiele akcji protestacyjnych w obronie zagrożonej rządowym przejęciem prywatnej stacji TVN.
- 20.12.2021 22:47
Powiązane galerie zdjęć:
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze