Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Porozmawiajmy o studium. Podsumowanie debat publicznych w Rzeszowie

Podziel się
Oceń

W pierwszych dwóch tygodniach listopada w Rzeszowie odbyły się trzy debaty w ramach cyklu spotkań "Porozmawiajmy o studium". Były one poświęcone zieleni miejskiej, jakości życia mieszkańców i mobilności.
  • Źródło: Urząd Miasta Rzeszowa

Autor: Grzegorz Bukała Urząd Miasta Rzeszowa

Przypomnijmy, w pierwszej połowie października Biuro Rozwoju Miasta Rzeszowa rozpoczęło cykl spotkań z mieszkańcami stolicy Podkarpacia. Ich tematem była koncepcja nowej edycji studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.

Na początek projektanci Biura przez dwa tygodnie odbyli łącznie 16 spotkań z mieszkańcami 32 osiedli. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: Porozmawiajmy o studium. 16 spotkań BRMR z mieszkańcami Rzeszowa.

- Wzięło w nich udział ponad pół tysiąca mieszkańców. Cieszymy się bardzo z tak licznej obecności, ponieważ aktywność obywateli oraz zaangażowanie jest dla nas bardzo ważne. Liczymy na to samo podczas zbliżających się spotkań w Urban Labie - mówił Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Kolejnym etapem rozmów o nowej koncepcji studium zagospodarowania przestrzennego miasta były spotkania w UrbanLab na temat pięciu polityk:
  • transport i komunikacja

  • walory i jakość przestrzeni

  • środowisko i odporność na zmiany klimatu

  • mieszkańcy i infrastruktura społeczna

  • gospodarka

Podsumowanie debat publicznych w Rzeszowie


Z kolei w pierwszej połowie listopada odbyły się spotkania tematyczne poświęcone zieleni miejskiej, jakości życia mieszkańców oraz mobilności.

Pierwsze z nich odbyło się we wtorek 2 listopada i było poświęcone tematyce zieleni miejskiej, krajobrazu, adaptacji do zmian klimatu i retencji. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele organizacji walczących o ochronę zieleni m.in. Społeczni Strażnicy Drzew, aktywiści miejscy, przedstawiciele środowiska akademickiego, architekci oraz przedstawiciele środowiska działkowców.

Podczas niego uczestnicy wyciągnęli takie wnioski jak m.in. niepotrzebne, wielkopowierzchniowe inwestycje; niszczenie zasobów naturalnych i kulturowych; a także lokowanie nowych, niepożądanych elementów infrastruktury, które wpływają na podnoszenie poziomu hałasu, spalin itp.

Więcej na temat tego spotkania zobaczycie Państwo tutaj: Rzeszowskie Forum Zieleni.

Z kolei w poniedziałek 8 listopada w miejskim Ratuszu odbyło się druga tego typu debata, która była poświęcona polityce odnoszącej się do mieszkańców i infrastruktury społecznej, w tym dostępność do usług, jakość zamieszkiwania i przestrzeni publicznych.

W dyskusji szczególną uwagę poświęcono potrzebom seniorów, dostępności do usług, elementach w przestrzeni publicznej ułatwiających codzienne funkcjonowanie.

Sposób jaki ma polegać na początku prac nad poprawą jakości miejskich przestrzeni ma polegać na m.in. konsultacjach z mieszkańcami na temat poprawy jakości otoczenia na ich osiedlach, stworzeniu interaktywnej mapy przestrzeni publicznych czy zainteresowaniu mieszkańców i architektów tematem przestrzeni publicznych, edukacją społeczeństwa o korzyściach zmiany nawyków i sposobu myślenia o mieście.

Więcej na temat tego spotkania zobaczycie Państwo tutaj: Rzeszowskie Forum Jakości Życia

Natomiast w środę 9 listopada w siedzibie Urban Lab odbyło się ostatnie w cyklu debat "Porozmawiajmy o Studium". Jego tematem była polityka transportowa zapisana w nowym Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego miasta Rzeszowa.

- Poruszana tematyka związana była z szeroko rozumianym transportem - układem drogowym, polityką parkingową, transportem zbiorowym autobusowym miejskim i podmiejskim, transportem kolejowym oraz koniecznymi do wprowadzenia zmianami w tych obszarach - pisze na swojej stronie Biuro Rozwoju Miasta Rzeszowa.

Po spotkaniu ustalono, że najważniejszymi celami dla transportu powinno być: uwolnienie miasta od ruchu tranzytowego; zmniejszenie zapotrzebowania na długie podróże po mieście; zwiększenie znaczenia pieszego, rowerowego i transportu zbiorowego; polityka parkingowa skoncentrowana na transporcie publicznym; oraz wspieranie ochrony środowiska poprzez redukcję szkodliwych zanieczyszczeń i hałasu.

Więcej na temat tego spotkania zobaczycie Państwo tutaj: Rzeszowskie Forum Mobilności.








Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KrzywoustyTreść komentarza: "Biedni uchodźcy z Upadliny", napadają na Polskie domy, powodują pod wpływem wypadki drogowe, manifestują swoje przywiązanie do Bandery neonazisty i Zbrodniarza... itd. itp. Czy "polski rząd marionetek" reaguje? Nie, nie ma problemu, to przecież """nasi bracia i przyjaciele""" swojaki! :(:(:(:( Problem nie istnieje!!! "Trza pomagać""" Pisownia pod pretekstem!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 09:15Źródło komentarza: Brutalny napad w Łańcucie. Tortury, groźby nożem i kradzież na dużą skalęAutor komentarza: XYZTreść komentarza: Ale co ty bredzisz? Właśnie, że Rzeszów mówi TAK dla tej inwestycji! Jak będzie trzeba, to trzeba dokładać. Ten stadion to bezapelacyjnie priorytet inwestycyjny!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 08:14Źródło komentarza: Co z finansowaniem PCLA przez samorząd województwa? Miasto liczy na większe wsparcie finansoweAutor komentarza: RzeszowianinTreść komentarza: Nie ma zgody mieszkańców na marnotrawstwo pieniędzy w postaci Megalomani Prezydenta. Dość kolesiostwa i działania pod przymusem kolegów kiboli. Dość przesuwania pieniędzy z poprawy dróg i komunikacji na stadion dla garstki kiboli i posadę dla siostry prezydenta. Rzeszów mówi NIE!Data dodania komentarza: 7.01.2025, 15:53Źródło komentarza: Co z finansowaniem PCLA przez samorząd województwa? Miasto liczy na większe wsparcie finansoweAutor komentarza: qwertasTreść komentarza: zdecydujcie się płaczki czy Tusk chce zniemczyć czy zukrainićData dodania komentarza: 4.01.2025, 18:26Źródło komentarza: Nowe przejście graniczne na granicy polsko-ukraińskiejAutor komentarza: WandaTreść komentarza: Biznesmen z Łańcuta padł ofiarą brutalnego ataku w swoim domu. Przedsiębiorca oferuje 100 tysięcy złotych nagrody za pomoc w schwytaniu sprawców. Witold Bachaj, przedsiębiorca z Podkarpacia, padł ofiarą brutalnego napadu w swoim domu w Łańcucie na dzień przed Wigilią. Do zdarzenia doszło, gdy pięciu zamaskowanych napastników wtargnęło na teren posiadłości. Mężczyzna został pobity i zmuszany do otwarcia sejfu, a dom splądrowano. Złodzieje posługiwali się językiem ukraińskim. Szanowna redakcjo, więcej prawdy!!!Data dodania komentarza: 3.01.2025, 16:34Źródło komentarza: Nowe przejście graniczne na granicy polsko-ukraińskiej Ł Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Zamiast spekulować można nas podać do UODO. Jeśli coś robimy źle, to z radością zmienimy ustawiania. UODO ma zawsze racje!Data dodania komentarza: 3.01.2025, 10:18Źródło komentarza: Babcia oddała życie, ratując 3-letnią prawnuczkę z pożaru. Apel o pomoc
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama