Czym jest porowatość włosów?
Porowatość włosów to termin powszechnie używany w świecie włosingu. W sklepach z profesjonalnymi kosmetykami do włosów coraz częściej można znaleźć produkty dedykowane konkretnej porowatości. Co tak właściwie kryje się pod tym określeniem?
Najprościej mówiąc, porowatość to stopień odchylenia łusek włosa od jego kory. Gdy łuski są mocno domknięte, zatrzymują w środku wilgoć i chronią warstwę wewnętrzną włosa. W takim wypadku mamy do czynienia z włosami niskoporowatymi. Jeśli łuski włosów są nieznacznie odchylone od kory, można określić je jako średnioporowate. A jak sprawdzić czy włosy są wysokoporowate? Ten typ włosów charakteryzuje się mocnym rozchyleniem łusek. Ponieważ ich struktura jest bardzo nieszczelna, włosy szybko wchłaniają i oddają różne składniki z zewnątrz.
Test szklanki wody - rozpoznaj porowatość swoich włosów!
Każdy z trzech podstawowych typów włosów posiada cechy charakterystyczne, po których stosunkowo łatwo można go rozpoznać. W określeniu stopnia porowatości włosów może pomóc ci prosty test, który bez problemu wykonasz w domu. Chociaż jego wyniki nie są w 100% miarodajne, znacznie ułatwiają zaklasyfikowanie swoich włosów do jednego z typów.
Wyrwij z głowy fragment włosa i umieść go w szklance z wodą. Pozostaw na chwilę, a następnie obserwuj, co się z nim dzieje. Porowatość włosów ma ścisły związek z ich zdolnością do absorbowania wilgoci. Włos niskoporowaty będzie przez długi czas utrzymywał się na powierzchni wody, bo przez domknięte łuski wilgoć dostaje się do wnętrza bardzo powoli. W wypadku średniej porowatości włos będzie dryfował pomiędzy dnem szklanki a powierzchnią wody. Jeśli zauważysz, że wyrwany przez ciebie włos szybko opadł na samo dno naczynia, prawdopodobnie posiadasz włosy o wysokiej porowatości. Rozchylone łuski błyskawicznie zaabsorbowały wilgoć, przez co włos utonął.
Jaki jest typ twoich włosów? Sprawdź!
Najwięcej informacji o włosach daje ich obserwacja. Ty sama najlepiej wiesz, jak zachowują się twoje włosy pod wpływem różnych czynników i czym się charakteryzują.
Włosy niskoporowate uznaje się za najbardziej zdrowe. W dotyku są gładkie i śliskie, a pasma tworzą lśniącą, lejącą się taflę. Nie puszą się ani nie plączą, jednak są oporne na stylizację. Często brakuje im objętości i mają tendencję do przetłuszczania się.
Włosy średnioporowate łączą w sobie cechy nisko- i wysokoporowatych. Są dosyć gładkie, ale nie tak śliskie i błyszczące jak pasma o niskim stopniu porowatości. Zdarza im się plątać i mogą reagować puszeniem na wilgoć w powietrzu. Z reguły są delikatne i wrażliwe.
Włosy o wysokiej porowatości są na ogół najtrudniejsze w pielęgnacji. Ich struktura jest postrzępiona. Często mają tendencję do tego, by się kręcić lub falować. Są matowe, suche i szorstkie w dotyku. Kruszą się, płaczą i nieraz rozdwajają na końcach. Łatwo poddają się też modelowaniu.