Błędy w uprawie tulipanów, których należy unikać
Nieodpowiedni dobór cebul
Warto wiedzieć, które cebule nadają się do sadzenia, a jakich należy unikać. Dobre sadzonki powinny być jak największe, ze zdrową, brązową skórką. Omijamy szerokim łukiem sztuki na których widać plamy i przebarwienia, jak również nadmiernie przesuszone lub z widocznym procesem gnicia.
Niewłaściwy termin sadzenia
Odpowiednim czasem do sadzenia cebulek jest jesień, czyli okres od września do października. Zbyt wczesne posadzenie tulipanów spowoduje, że cebule nie zdążą odpowiednio się przesuszyć i odpocząć, co w konsekwencji zaburzy cykl życiowy rośliny. Z kolei sadzenie zbyt późno, zwłaszcza w okresie pierwszych przymrozków nie pozwoli cebulom odpowiednio się ukorzenić, przez co będą słabe. Narazi to roślinę na choroby i kiepski wzrost.
Niewłaściwe przygotowanie podłoża
Rośliny cebulowe wymagają żyznego, przepuszczalnego podłoża. Tulipany posadzone na glebach gliniastych, będą narażone na choroby grzybowe oraz gnicie cebulek. Jeśli w naszym ogrodzie występują takie właśnie gleby musimy je nieco rozluźnić poprzez dodanie piasku. Z kolei gleby jałowe lub bielicowe wymagają wzbogacenia o próchnicę dla poprawy ich jakości. W tym celu odpowiednio wcześnie dodajemy nawóz zielony lub obornik.
Nieodpowiednie pH gleby
Tulipany preferują podłoże o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Zbyt kwaśne gleby nie są dla nich odpowiednie, dlatego rok przed sadzeniem stosujemy wapnowanie gleby.
Nieprawidłowe sadzenie cebulek
Zasada mówi, że cebule sadzimy na głębokość odpowiadającą trzykrotności jej wysokości, jednak należy mieć przy tym na uwadze rodzaj gleby. Nieco głębiej sadzimy tulipany na glebach piaszczystych i lekkich, natomiast na glebach gliniastych odpowiednio o 2-3 cm płycej. Zbyt płytkie sadzenie naraża cebulki nie tylko na działanie mrozu, ale też skutkuje słabszym ukorzenieniem i niską stabilnością rośliny. Zbyt głęboko posadzone cebulki mogą nie zakwitnąć, gdyż utrudnia im to wybicie się z ziemi.
Brak nawożenia
Odpowiednie nawożenie jest kluczowe wytworzenia dorodnych cebul i wzrostu rośliny. Tulipany właściwie odżywione intensywnie i długotrwale kwitną przez wiele lat. Pierwszą dawkę nawozu stosujemy zaraz po posadzeniu cebulek kwiatowych. Kolejne dwie dawki aplikujemy wiosną w okresie wegetacji.
Nieodpowiednia ekspozycja na światło słoneczne
Jak każdy gatunek roślin także i tulipany mają określone wymagania świetlne. Potrzebują one stanowiska słonecznego lub półcienistego. Posadzone w zupełnym cieniu będą się pokładać i wyciągać w kierunku słońca.
Niewłaściwe podlewanie
W okresie wegetacji, a szczególnie podczas wiosennego kwitnienia tulipany wymagają regularnego podlewania. Nie możemy o nim zapomnieć również po przekwitnięciu, gdyż w tej fazie gromadzą się zapasy wody i składników pokarmowych na następny sezon wegetacyjny.
Sadzenie cebulek zawsze w tym samym miejscu
Sporym błędem w uprawie tulipanów jest ich sadzenie rok po roku w tym samym miejscu. Z drugiej strony wybierając nowe miejsce należy unikać sadzenia cebulek na stanowiskach, gdzie uprawiane były pomidory, ogórki, truskawki oraz kapusta.
Jak unikać błędów w uprawie tulipanów?
Odpowiednia pielęgnacja i przestrzeganie wszystkich zasad dotyczących uprawy to klucz do uzyskania zdrowych roślin i obfitego ich kwitnienia. Tulipany nie mają wygórowanych wymagań stanowiskowych oraz glebowych, tym łatwiej będzie zachować kontrolę nad właściwym postępowaniem, co przełoży się na piękną, wiosenną rabatę kwiatową.