Miotła zbożowa — wschody jesienne i wiosenne
Gatunek ten może występować w formie ozimej i jare. Z tym że ta pierwsza jest zdecydowanie bardziej ekspansywna — wytwarza większą liczbę źdźbeł. Wpływ to nie tylko na zagęszczenie łanu, ale także na wytworzenie większej liczby ziarniaków wzbogacających glebowy bank nasion chwastów.
Wschody miotły zbożowej, mogą być znacznie przesunięte w czasie, dlatego w jej jesiennym zwalczaniu warto wykorzystać substancje czynne o bardzo dobrym działaniu odglebowym.
Jesienne zwalczanie miotły zbożowej
Ciepła i długa jesień sprzyja wschodom chwastów, dlatego też zabieg herbicydowy w tym okresie jest praktycznie koniecznością. Do zwalczania miotły zbożowej można wykorzystać jedną z substancji czynnych:
- flufenacet (HRAC 15)
- pinoksaden (HRAC 1)
- pendimetalina (HRAC 3)
- chlorotoluron (HRAC 5)
- prosufokarb (HRAC 15)
- diflufenikan (HRAC 12)
- penoskulam (HRAC 2)
W nawiasie wskazana została grupa chemiczna wg HRAC opisująca mechanizm działania substancji czynnych. Z listy wynika z jednoznacznie, że jest duża możliwość rotacji mechanizmami działania substancji czynnych, które wykazują wysoką skuteczność w eliminacji miotły zbożowej.
Wiosenne zabiegi
Na niektórych polach konieczne jest wykonanie zabiegu wiosną pomimo aplikacji jesiennej. Wówczas należy określić jaki mechanizm działania miał środek zastosowany jesienią i wybrać inny do aplikacji wiosennej. Do wiosennej eliminacji miotły zbożowej mogą być zastosowane dwie substancji "jesienne" (pod warunkiem, że nie były aplikowane jesienią):
- pinkoskaden
- chlorotoluron
Powyższą listę uzupełniają inne substancje czynne, które w największej liczbie reprezentują grupę 2 - dawniej HRAC B (tzw. sulfonylomoczniki). Wśród nich warto zwrócić uwagę na jodosulfuorn metylosodowy, na który miotła zbożowa wykształciła odporność prostą. W efekcie czego zbieg środkami zawierającymi tę substancję czynną jest nieskuteczny. Dlatego też nie zaleca się wykorzystywania tej substancji czynnej w celu zwalczania miotły zbożowe, można do tego wykorzystać inne związki.