Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski
Reklama
Reklama zyczenia wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul

Podkarpackie gminy z wizytą studyjną w Oslo. Poznali tajniki norweskiej kultury

Podziel się
Oceń

5 podkarpackich gmin biorących udział w projekcie "Podkarpacka Kultura bez barier" organizowanego przez Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin przy współpracy z norweskim partnerem Norsensus Mediaforum, odwiedziło stolicę Norwegii, aby zgłębić tajniki norweskiego podejścia do wprowadzanych innowacji kulturalnych w lokalnych społecznościach.

Źródło: mat. prasowe

Województwo Podkarpackie to obszar bogaty w dziedzictwo kulturowe. Gminy, miasta i wsie zachowują tradycje i obyczaje, które sięgają wieków wstecz. Na tym jednak organizacje społeczne nie poprzestają i chcą rozwijać kulturę oraz wprowadzać innowacje w naszych regionach. Prowadzony przez Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin wraz z norweską organizacją Norsensus Mediaforum, projekt "Podkarpacka Kultura bez barier" to międzynarodowy inicjatywa, która ma na celu m.in. wsparcie i rozwój przedsiębiorczości lokalnych twórców, artystów, instytucji dziedzictwa kulturowego i ośrodków kultury z 5 podkarpackich gmin. Do projektu zakwalifikowały się gminy: Czarna, Kołaczyce, Narol, Niwiska, Świlcza.

Norweskie inspiracje kulturalne. Jak przebiegała wizyta zespołów gminnych w Oslo?

Wizyta w Oslo była kolejnym etapem projektu, podczas której podzielono się doświadczeniami, najlepszymi praktykami wdrażania innowacyjnych rozwiązań w kulturze oraz nawiązano międzynarodowe kontakty ze środowiskiem kultury norweskiej. Stolica Norwegii, jako jedno z najbardziej rozwiniętych miast na świecie, oferuje wiele inspiracji i pomysłów, które mogą pomóc reprezentantom gmin w rozwoju lokalnych inicjatyw.

mat. prasowe

Pierwszym punktem programu była wizyta w Mela Cafe, gdzie zespoły gminne mogły dowiedzieć się więcej jak gastronomia może wpłynąć na rozwój lokalnych projektów (w Norwegii odbywa się popularny koncert Mela Cafe). Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Muncha, które jest domem dla wielu znanych dzieł artysty Edvarda Muncha, w tym słynnego "Krzyku". Wizyta w Muzeum Wikingów dostarczyła nie tylko wiedzy na temat historii wikingów, ale także wskazała, jak bogate dziedzictwo kulturowe może być wykorzystane do promocji turystyki. Podczas wizyty w Departamencie Kultury Urzędu Miasta Oslo, przedstawiciele gmin oraz norwescy przedstawiciele Departamentu Kultury omawiali różnice pomiędzy tworzeniem kultury w Oslo, oraz w Podkarpackich gminach. Biblioteka Publiczna w Oslo była kolejnym miejscem publicznym, która nie wyglądała jak “standardowa” biblioteka, jaką znamy w Polsce. To miejsce, gdzie można np. uczyć się szyć i spędzać aktywnie czas, nie tylko czytając. Delegacja miała również okazję poznać, jak innowacje mogą zwiększyć atrakcyjność tradycyjnych skansenów, jakim jest Norweskie Muzeum Ludowe "Norsk Folkemuseum".

W trakcie wizyty odbyły się również spotkania z norweskim partnerem Norsensus Mediaforum oraz ekspertami, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Tematy takie jak innowacje w kulturze, aktywizacja społeczeństwa oraz przedsiębiorczość kulturalna były omawiane w kontekście norweskiego modelu społecznego.

Czego możemy się nauczyć od Norwegów w zakresie kultury?

Myślenie o kulturze i jej znaczeniu w społeczeństwie może się różnić w zależności od kraju i kultury regionu. W kilku punktach można wymienić obserwacje i wiedzę zdobytą podczas wizyty w Oslo:

  • Sztuka jako tożsamość kulturowa: Twórcy kulturalni, zarówno w przeszłości, jak i współcześnie, przyczyniają się do kształtowania i wyrażania norweskiej tożsamości, historii i tradycji.
  • Inwestycje w kulturę: Norwegia inwestuje znaczne środki w sektor kultury. Rząd norweski wspiera finansowo instytucje kulturalne, takie jak muzea, teatry, biblioteki, i organizacje artystyczne. To przyczynia się do rozwoju sektora kultury i sztuki.
  • Edukacja artystyczna: Norwegia oferuje szeroki zakres programów edukacyjnych w dziedzinie kultury i sztuki. Szkoły artystyczne i uniwersytety kształcą przyszłych artystów, aktorów, muzyków i innych twórców.
  • Tolerancja i różnorodność: Kultura norweska promuje tolerancję, akceptację różnorodności i otwartość na inne kultury. To tworzy społeczeństwo bardziej otwarte na różnice i bardziej przyjazne dla imigrantów i mniejszości.
  • Sztuka jako narzędzie społeczne: To element, który nie jest popularny w naszej polskiej kulturze. Norwegia wykorzystuje kulturę i sztukę jako narzędzia społeczne do rozwiązywania problemów i budowania więzi społecznych. Sztuka może być używana do tworzenia dialogu, rozwiązywania konfliktów i budowania jedności.
mat. prasowe

Czy inspiracje i innowacje kulturalne można wprowadzić w polskich gminach?

Wprowadzenie nowych rozwiązań z dnia na dzień nie jest łatwe, ale możliwe! Wspólne obserwacje i dialog mogą stopniowo przenosić się na wprowadzenie nowych elementów kulturalnych w lokalnej społeczności. 

Gminne delegacje z Podkarpacia podkreśliły również rolę międzynarodowej wymiany w budowaniu nowych partnerstw i zacieśnianiu więzi między regionami. Przedstawiciele zespołów z 5 gmin wyrazili swoje zainteresowanie możliwością współpracy i implementacji norweskich rozwiązań w swoich społecznościach. Wizyta studyjna w Oslo była kolejnym krokiem w kierunku tworzenia bardziej aktywnych i wspierających społeczności na Podkarpaciu. Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin kontynuuje swoją misję i jest zdecydowane wykorzystać zdobyte inspiracje do rozwoju lokalnych inicjatyw na Podkarpaciu i w Polsce.

Projekt pod nazwą „Subcarpathian Culture without barriers” korzysta z dofinansowania o wartości 313 842,82 euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich. Łączna wartość projektu wraz z wkładem własnym wynosi 1 685 963,64 zł.


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaKonrad Fijołek prezydent Rzeszowa
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MaxTreść komentarza: Żenada!Data dodania komentarza: 24.12.2024, 11:59Źródło komentarza: NASAMS w pełnej gotowości. Niebo nad Rzeszowem pod solidną ochronąAutor komentarza: SiwyTreść komentarza: Tajny plan Tuska, ukrainizacja Polski!Data dodania komentarza: 24.12.2024, 11:58Źródło komentarza: Nowe przejście graniczne na granicy polsko-ukraińskiejAutor komentarza: KarasuTreść komentarza: 15 min wczesniej doszlo by do kolejnej tragedii.. 2km obok Kierowca zestawu firmy przewozowej suus wyprzedzil mnie na przejsciu dla pieszych gdzie przechodzila Pani.. tymi zestawami zapier*** na odcięciu po wioskach a później tragedie. Nie wierze ze w tym przypadku bylo inaczej. Rodzina stracila tuz przed świętami jednego członka przez debili ktorzy musza byc 5min wcześniej na rozladunku.. A mowie to jako kierowca.Data dodania komentarza: 20.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Tragiczny poranek pod Rzeszowem. Ciężarówka śmiertelnie potrąciła rowerzystęAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: tFuj mózg tez skorumpowany przez głupotęData dodania komentarza: 20.12.2024, 08:42Źródło komentarza: Rektor UR odmówił wynajęcia auli na spotkanie z Obajtkiem i Tarczyńskim. Politycy PiS grożą pikietą pod uczelniąAutor komentarza: lózakTreść komentarza: nie ma takiego przepisu o którym mówisz, przepis mówi jasno że pieszy wchodzący na przejście ma pierwszeństwo. Nie stojący , nie idący do przejścia tylko wchodzący!!@!!Data dodania komentarza: 20.12.2024, 08:42Źródło komentarza: Rzeszów. Samochód potrącił dwoje pieszych na oznakowanym przejściu dla pieszychAutor komentarza: JurekowiTreść komentarza: Gdyby to Rafau robił w tej uczelni, i miał tak samo odmówione, napisałbym to samo, co do ojroosłow tej zmiany co Rafau. Uczelnia wyższa musi być wolna od polityki wszelkiej maści. Nauka musi być wolna od polityki, nie ma potrzeby "edukować" młodzież polityką na studiach. Zakładam, że na teren wewnętrzny budynków uczelnianych mają wstęp tylko przyszli światli tego narodu.Data dodania komentarza: 17.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Rektor UR odmówił wynajęcia auli na spotkanie z Obajtkiem i Tarczyńskim. Politycy PiS grożą pikietą pod uczelnią
Reklama
Reklamaposeł Adam Dziedzic
Reklama
Reklama Zdzisław Gawlik poseł na Sejm RP