Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski
Reklama2
Reklama zyczenia wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul

Nowoczesne rozwiązania w MPEC Rzeszów istotnym elementem ,,smart city”

Podziel się
Oceń

MPEC Rzeszów wpisuje się w ideę miasta inteligentnego tzw. modelu smart city. W myśl nowoczesnego funkcjonowania spółka stosuje technologiczne rozwiązania wspomagające prace jak chociażby telemetrię czy zintegrowany odczyt liczników ciepła IMR-AIUT.

Autor: Kuba Kluz

W MPEC Rzeszów od lat realizowane są przedsięwzięcia wprowadzające rozwiązania z zakresu techniki IT oraz wpisujące się w tzw. model smart city. Polityka firmy pozwala m.in. na automatyzację procesów technicznych czy zdalny monitoring. Zapewnia to usługi bardziej profesjonalne, szybsze i wydajniejsze, na czym w efekcie zyskuje odbiorca czyli m.in. mieszkaniec.

MPEC Rzeszów podnosi jakość dostarczanego ciepła


Pierwsze rozwiązanie smart city to telemetria wspomagająca pracę systemu ciepłowniczego i umożliwiająca jego kontrolę. System oferuje wiele korzyści m.in. świadome zarządzanie pracą całej infrastruktury ciepłowniczej poprzez całodobową kontrolę parametrów działania obiektów.

Równocześnie podnosi jakość dostarczanego ciepła do odbiorców oraz pozwala na szybkie wykrywanie i minimalizację skutków awarii sieci czy węzłów. W systemie funkcjonują 2 elektrociepłownie, 35 węzłów ciepła, 16 komór ciepłowniczych i 3 centra dyspozytorskie.

Kolejne technologiczne rozwiązanie z zakresu smart city to stosowanie zintegrowanego odczytu liczników ciepła IMR-AIUT. Zapewnia on dużą oszczędność czasu, a przy tym redukcję kosztów związanych z ręcznym odczytem ciepłomierzy.

Zyskuje więc sama firma jak i odbiorca chociażby za sprawą zdalnego udostępniania danych odczytowych. System jest na tyle rozwinięty, że do zintegrowanego odczytu włączonych jest dziś aż 3030 na 3044 ciepłomierzy.

W MPEC Rzeszów wdrożono również GIS - system zarządzania zasobami przestrzennymi wraz z aplikacją GeoGrid. Umożliwia on pełną ewidencję sieci ciepłowniczej oraz szybkie i łatwe dotarcie do informacji zgromadzonych w przestrzennej bazie danych.

To ważne chociażby podczas procesu budowy nowych sieci, wyszukiwania uszkodzonych węzłów czy uzyskiwania informacji o kliencie. System pozwala na efektywną bezpośrednią pracę na danych.

Spółka wdraża również system natychmiastowego reagowania na awarie


GeoGrid to z kolei natychmiastowe reagowanie w przypadku awarii czy usprawnienie obsługi klienta. Oferuje dostęp do wszelkich informacji o infrastrukturze sieciowej w terenie przy wykorzystaniu np. komputera, laptopa czy smartfona. Umożliwia m.in. szybkie wyszukiwanie obiektów podłączonych do sieci po samym adresie. Efekt? Olbrzymia efektywność i ekonomia.

MPEC Rzeszów jako element smart city inwestuje również w system monitoringu sieci preizolowanych RATMON. Mowa o systemie do detekcji i lokalizacji awarii w sieciach ciepłowniczych z impulsową instalacją alarmową.

Mówiąc prościej, detektory nadzorują sieć i zdalnie przesyłają dane pomiarowe do systemu RATMON. W nim odbywa się ich szczegółowa wizualizacja i analiza wyników. To usprawnia prace polegające na usuwaniu awarii oraz umożliwia uzyskanie dostępu do wydruku raportów. Dzięki niwelowaniu usterek zyskują głównie odbiorcy.

Miejska spółka zmierza w kierunku kolejnego technologicznego rozwoju. Chodzi o przygotowanie monitoringu i zdalnego sterowania węzłami cieplnym oraz wdrożenie Telemechaniki armatury odcinającej zamontowanej w komorach cieplnych.

Pierwsze przedsięwzięcie umożliwi monitoring wszystkich możliwych parametrów węzłowych i zdalne sterowanie urządzeniami węzłowymi.

Druga opcja dotyczy stosowania ogniw fotowoltaicznych. Rozwiązaniem zostało objętych już 7 budynków należących do MPEC Rzeszów, co pozwoliło na dodatkową zdolność wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych - 72 kWe.

Finalnie wszystkie dotychczasowe działania z zakresu smart city jak i te dopiero wdrażane poprawiają funkcjonowanie firmy, pracę personelu, wydajność systemu oraz co najważniejsze - jakość dostarczanych usług dla mieszkańców.

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaKonrad Fijołek prezydent Rzeszowa
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MaxTreść komentarza: Żenada!Data dodania komentarza: 24.12.2024, 11:59Źródło komentarza: NASAMS w pełnej gotowości. Niebo nad Rzeszowem pod solidną ochronąAutor komentarza: SiwyTreść komentarza: Tajny plan Tuska, ukrainizacja Polski!Data dodania komentarza: 24.12.2024, 11:58Źródło komentarza: Nowe przejście graniczne na granicy polsko-ukraińskiejAutor komentarza: KarasuTreść komentarza: 15 min wczesniej doszlo by do kolejnej tragedii.. 2km obok Kierowca zestawu firmy przewozowej suus wyprzedzil mnie na przejsciu dla pieszych gdzie przechodzila Pani.. tymi zestawami zapier*** na odcięciu po wioskach a później tragedie. Nie wierze ze w tym przypadku bylo inaczej. Rodzina stracila tuz przed świętami jednego członka przez debili ktorzy musza byc 5min wcześniej na rozladunku.. A mowie to jako kierowca.Data dodania komentarza: 20.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Tragiczny poranek pod Rzeszowem. Ciężarówka śmiertelnie potrąciła rowerzystęAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: tFuj mózg tez skorumpowany przez głupotęData dodania komentarza: 20.12.2024, 08:42Źródło komentarza: Rektor UR odmówił wynajęcia auli na spotkanie z Obajtkiem i Tarczyńskim. Politycy PiS grożą pikietą pod uczelniąAutor komentarza: lózakTreść komentarza: nie ma takiego przepisu o którym mówisz, przepis mówi jasno że pieszy wchodzący na przejście ma pierwszeństwo. Nie stojący , nie idący do przejścia tylko wchodzący!!@!!Data dodania komentarza: 20.12.2024, 08:42Źródło komentarza: Rzeszów. Samochód potrącił dwoje pieszych na oznakowanym przejściu dla pieszychAutor komentarza: JurekowiTreść komentarza: Gdyby to Rafau robił w tej uczelni, i miał tak samo odmówione, napisałbym to samo, co do ojroosłow tej zmiany co Rafau. Uczelnia wyższa musi być wolna od polityki wszelkiej maści. Nauka musi być wolna od polityki, nie ma potrzeby "edukować" młodzież polityką na studiach. Zakładam, że na teren wewnętrzny budynków uczelnianych mają wstęp tylko przyszli światli tego narodu.Data dodania komentarza: 17.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Rektor UR odmówił wynajęcia auli na spotkanie z Obajtkiem i Tarczyńskim. Politycy PiS grożą pikietą pod uczelnią
Reklama
Reklamaposeł Adam Dziedzic
Reklama
Reklama Zdzisław Gawlik poseł na Sejm RP