Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

XIV Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

Podziel się
Oceń

W najbliższy czwartek, 27 stycznia, przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tej okazji, zarówno w Rzeszowie, jak i na Podkarpaciu, odbędą się obchody upamiętniające ofiary Zagłady.
  • Źródło: Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie
XIV Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu
XIV Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu - XIV Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

Autor: Materiały organizatorów

Jest to już 14. edycja obchodów, które dotychczas zorganizowano w kilkudziesięciu podkarpackich miejscowościach. Wydarzeniu towarzyszą zawsze wykłady, prelekcje, pokazy filmowe, a także modlitwy w intencji pomordowanych Żydów. Istotną ich częścią są również spotkania i rozmowy z ocalałymi świadkami wydarzeń oraz ich potomkami.

Obchody nieustannie cieszą się zainteresowaniem w kraju, ale też i na świecie, o czym świadczy fakt, iż uczestniczyli w nich już goście m.in. z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Niemiec czy Francji.

W tym roku ze względu na trwający czas pandemii obchody odbędą się w ograniczonej formie w 17 miejscowościach regionu. Organizatorzy zwracają się do uczestników z prośbą o zapalenie symbolicznego znicza w poszczególnych miejscach, związanych z Holokaustem na terenie całego województwa podkarpackiego.

Organizatorami wydarzenia są Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie, a także Zakład Historii i Kultury Żydów, funkcjonujący w ramach Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Plakat wydarzenia


Szczegółowy program obchodów w Rzeszowie prezentuje się następująco:

RZESZÓW



24 - 27 stycznia 2022 r. (poniedziałek - czwartek)

24.01.2022


10:00-12:00

• Wykład dr Aleksandry Namysło (IPN Katowice), Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej dla uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Czudcu (platforma ZOOM)

• Sesja naukowa i dyskusja panelowa Jak uczyć o Holokauście. Znaczenie miejsc upamiętnień Ofiar Holokaustu w nauczaniu i wychowaniu młodzieży (platforma ZOOM)

• dr hab. prof. UR Elżbieta Rączy (UR, IPN Oddział w Rzeszowie) Rola Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau w nauczaniu oraz wychowaniu młodzieży

• dr Ewa Koper (Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu) Rola Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu w nauczaniu oraz wychowaniu młodzieży

• dr hab. prof. UR Wacław Wierzbieniec (UR) Rola miejsc upamiętnień Ofiar Holokaustu w nauczaniu i wychowaniu młodzieży. Na przykładzie Rzeszowa, Głogowa Małopolskiego i Jarosławia

• dr Piotr Szopa (IPN Oddział w Rzeszowie) Upamiętnianie Ofiar Holokaustu na terenie województwa podkarpackiego

W jakim zakresie i w jakiej formie miejsca pamięci Ofiar Holokaustu w poszczególnych miejscowościach mogą służyć celom dydaktycznym oraz wychowawczym - dyskusja
panelowa

26.01.2022 r.

11.00

• Otwarcie wystawy Życie Społeczności Żydowskiej w Rzeszowie przez pryzmat dokumentów źródłowych. "A na niebie pojawiła się kometa…." Pamiętnik Salomona Goldreicha. Otwarcie i promocja Archiwum Państwowe w Rzeszowie, ul. Władysława Warneńczyka 57. Wystawa dostępna na stronach APRz.

27.01.2022 r.

8.00-10.30
• Prelekcja Zagłada Żydów w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie Filia Nr 7
ul. Osmeckiego 51

9.00-9.30
• Oddanie hołdu pomordowanym w czasie Holokaustu zapalenie zniczy, cmentarz żydowski w Rzeszowie,
ul. Rejtana

10.00-10.30
• Oddanie hołdu pomordowanym w czasie Holokaustu zapalenie zniczy Cmentarz żydowski w Rzeszowie, Plac Ofiar Getta

24-27.01.2022 r.
• Lekcje dla młodzieży Szkół Podstawowych poświęcone Zagładzie Żydów

XIV Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbywają się pod patronatem marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, organizatorami są: Uniwersytet Rzeszowski oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Rzeszow112.pl.

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Kobiety się boisz? taki z ciebie twardziel?Data dodania komentarza: 18.09.2024, 09:53Źródło komentarza: Parlament Europejski. Elżbieta Łukacijewska wicekoordynatorką Komisji Praw Kobiet i RównouprawnieniaAutor komentarza: Janek z JasłaTreść komentarza: No chyba ktoś sobie jaja!!! Ten babol wredny?! Nie wierzę~!Data dodania komentarza: 18.09.2024, 09:30Źródło komentarza: Parlament Europejski. Elżbieta Łukacijewska wicekoordynatorką Komisji Praw Kobiet i RównouprawnieniaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: A. Dziedzic, niespełniony "polityk" z Trzciany pomaga powodzianom! :):):) PSL i wszystko jasne!Data dodania komentarza: 17.09.2024, 17:00Źródło komentarza: Trwają zbiórki darów dla powodzian w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim [AKTUALIZACJA]Autor komentarza: KomaTreść komentarza: Każda ludzka tragedia jest pożywką dla polityków, na tym budują swoje pseudo-kariery!!! Skończy się jak w 1997 roku, ludzi objęci tą straszną powodzią zostaną sami ze swoimi problemami a nędzni politycy będą się obnosić jak to bardzo pomogli !!! Politycy to najgorszy sort społeczny, nie wart zaufania!Data dodania komentarza: 17.09.2024, 16:57Źródło komentarza: Czy Razem dla Rzeszowa wykorzystuje katastrofalną powódź do zagrywek politycznych? [MOIM ZDANIEM]Autor komentarza: KrisTreść komentarza: Warszawka Południa :)! Nikt nie kontroluje tego co robi pato-ukro-deweloperka! To jest nienormalne!!!Data dodania komentarza: 17.09.2024, 16:54Źródło komentarza: Przerażające dane! Ponad 600 tys. zł za mieszkanie w RzeszowieAutor komentarza: bratTreść komentarza: u nas djenieg mnoga, my dajem rady a wy poljaczki mieszajcie w norachData dodania komentarza: 17.09.2024, 14:12Źródło komentarza: Przerażające dane! Ponad 600 tys. zł za mieszkanie w Rzeszowie
Reklama
Reklama
Reklama