Obchody nieustannie cieszą się zainteresowaniem w kraju, ale też i na świecie, o czym świadczy fakt, iż uczestniczyli w nich już goście m.in. z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Niemiec czy Francji.
W tym roku ze względu na trwający czas pandemii obchody odbędą się w ograniczonej formie w 17 miejscowościach regionu. Organizatorzy zwracają się do uczestników z prośbą o zapalenie symbolicznego znicza w poszczególnych miejscach, związanych z Holokaustem na terenie całego województwa podkarpackiego.
Organizatorami wydarzenia są Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie, a także Zakład Historii i Kultury Żydów, funkcjonujący w ramach Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Szczegółowy program obchodów w Rzeszowie prezentuje się następująco:
RZESZÓW
24 - 27 stycznia 2022 r. (poniedziałek - czwartek)
24.01.2022
10:00-12:00
• Wykład dr Aleksandry Namysło (IPN Katowice), Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej dla uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Czudcu (platforma ZOOM)
• Sesja naukowa i dyskusja panelowa Jak uczyć o Holokauście. Znaczenie miejsc upamiętnień Ofiar Holokaustu w nauczaniu i wychowaniu młodzieży (platforma ZOOM)
• dr hab. prof. UR Elżbieta Rączy (UR, IPN Oddział w Rzeszowie) Rola Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau w nauczaniu oraz wychowaniu młodzieży
• dr Ewa Koper (Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu) Rola Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu w nauczaniu oraz wychowaniu młodzieży
• dr hab. prof. UR Wacław Wierzbieniec (UR) Rola miejsc upamiętnień Ofiar Holokaustu w nauczaniu i wychowaniu młodzieży. Na przykładzie Rzeszowa, Głogowa Małopolskiego i Jarosławia
• dr Piotr Szopa (IPN Oddział w Rzeszowie) Upamiętnianie Ofiar Holokaustu na terenie województwa podkarpackiego
• W jakim zakresie i w jakiej formie miejsca pamięci Ofiar Holokaustu w poszczególnych miejscowościach mogą służyć celom dydaktycznym oraz wychowawczym - dyskusja
panelowa
26.01.2022 r.
11.00
• Otwarcie wystawy Życie Społeczności Żydowskiej w Rzeszowie przez pryzmat dokumentów źródłowych. "A na niebie pojawiła się kometa…." Pamiętnik Salomona Goldreicha. Otwarcie i promocja Archiwum Państwowe w Rzeszowie, ul. Władysława Warneńczyka 57. Wystawa dostępna na stronach APRz.
27.01.2022 r.
8.00-10.30
• Prelekcja Zagłada Żydów w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie Filia Nr 7
ul. Osmeckiego 51
9.00-9.30
• Oddanie hołdu pomordowanym w czasie Holokaustu zapalenie zniczy, cmentarz żydowski w Rzeszowie,
ul. Rejtana
10.00-10.30
• Oddanie hołdu pomordowanym w czasie Holokaustu zapalenie zniczy Cmentarz żydowski w Rzeszowie, Plac Ofiar Getta
24-27.01.2022 r.
• Lekcje dla młodzieży Szkół Podstawowych poświęcone Zagładzie Żydów
XIV Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbywają się pod patronatem marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, organizatorami są: Uniwersytet Rzeszowski oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Rzeszow112.pl.
Napisz komentarz
Komentarze