W wyniku badań znaleziono bowiem bardzo ciekawe znaleziska. Archeolodzy odkryli m.in. pozostałości XVII-wiecznej Bramy Sandomierskiej. Odnaleźli także zachowany granitowy trakt z czasów galicyjskich.
Wówczas w ocenie ratusza bowiem to od tego organu zależało, czy któreś ze znalezisk będzie warte zachowania, a w związku z tym, kiedy miasto ogłosi przetarg na przebudowę jednego z głównych deptaków. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: Rzeszów. Co z przebudową ul. Grunwaldzkiej?
W dokumentacji muszą się znaleźć pewne zmiany
Teraz w ratuszu słychać, że po zakończeniu prac archeologicznych powstał raport, który trafił do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wydał on zalecenia, które trzeba ująć w dokumentacji projektowej.Konserwator nakazał m.in. zaakcentowanie, w części ulicy Grunwaldzkiej ułożenia fragmentu starej kostki, która miałaby się znaleźć w rejonie skrzyżowań ulicy Grunwaldzkiej z: ulicą Matejki oraz z ulicą Kopernika.
Zmiany mają dotyczyć także Pomnika Grunwaldzkiego, który znajdował się na skrzyżowaniu ulicy Grunwaldzkiej z ul. Bernardyńską. Teraz Urząd Miasta Rzeszowa ma nadzieję, że właściwa dokumentacja zostanie przygotowana najpóźniej do końca tego roku.
- Te zmiany będzie musiał jeszcze raz zaakceptować konserwator zabytków. Wówczas to będzie można ogłosić przetarg na przebudowę tej ulicy - mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa.
Ulica Grunwaldzka ma być przebudowana na wzór ulicy Kościuszki
W założeniach modernizacja ul. Grunwaldzkiej ma wyglądać niemal identycznie, jak to miało miejsce w przypadku przebudowy ul. Kościuszki oraz 3 maja.Będzie tam wymieniona instalacja, zostanie wymieniona także nawierzchnia, pojawi się także mała architektura. Po zakończeniu wszystkich prac to ma być jedna z reprezentatywnych ulic stolicy Podkarpacia.
Napisz komentarz
Komentarze