W tym duchu powstał projekt „Strażnicy drzew w Rzeszowie”, którego realizacja właśnie się rozpoczęła i trwać będzie do końca roku. Zakłada on wsparcie mieszkańców miasta przy działaniach na rzecz ochrony zieleni.
Takim wsparciem dla Rzeszowian będzie Strażnik Drzew z telefonem interwencyjnym: 728 082 963, powstanie też strona internetowa z niezbędnymi informacjami o ochronie drzew.
Prowadzona będzie analiza statystyczna przedstawiająca działania administracyjne, w szczególności Urzędu Miasta Rzeszowa, w zakresie drzew (wycinki, nasadzenia, pomniki przyrody, zgłoszenia wykroczeń, itp.).
Projekt realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG, to jeden z 11 projektów prowadzonych w Polsce ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego (tzw. Funduszy norweskich i Funduszy EOG) na lata 2014-2021 i jednym z dwóch przeznaczonych na wsparcie działalności organizacji społecznych, które wzmacniają społeczeństwo obywatelskie.
Inicjatywę realizuje Stowarzyszenie Nasz Czysty i Zdrowy Rzeszów przy współudziale Społecznych Strażników Drzew. - Każdy mieszkaniec może włączyć się w realizację projektu, pracy jest dużo. Wystarczy zadzwonić na telefon strażniczy: 728 082 963 i wyrazić zainteresowanie. Osoby dorosłe bez względu na wiek, zawód, są mile widziane, jedyny warunek to pozytywne nastawienie do przyrody i ludzi. - mówi Zbigniew Mieszkowicz, Strażnik Drzew, pomysłodawca projektu.
Dzięki uzyskanym w ramach projektu wiedzy i doświadczeniu uczestnicy będą dysponować spójnym oglądem problemu. Będą mieli szansę poznać różne opinie mieszkańców, urzędników i ekspertów, opracować strategię dalszych działań, a w konsekwencji wdrożyć efektywniejsze praktyki, bo problem masowych wycinek raczej nie zniknie.
Więcej informacji na stronie: Strażnicy Drzew
Zapraszamy również do kontaktu e-mail: [email protected]
Reklama
Rusza projekt „Strażnicy drzew w Rzeszowie”
W ostatnim czasie obserwujemy wzrost zainteresowania problemem wycinki drzew. Rozwój polskich miast, wzrastająca świadomość zmian klimatycznych, zanieczyszczenie powietrza i brak systemowych rozwiązań w zakresie zieleni miejskiej powodują, że sami mieszkańcy podejmują inicjatywy w trosce o otaczającą ich przyrodę.
- 10.03.2021 21:44
- Źródło: informacja prasowa
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze