PRZECZYTAJ TAKŻE:

Stal Mielec z pierwszą wygraną w Ekstraklasie

Podziel się
Oceń

28 września Stal Mielec stanęła przed wielką szansą wygrania pierwszego meczu w Ekstraklasie w tym sezonie. Rywalem naszej ekipy był drugi wicemistrz Polski Piast Gliwice, jednak drużyna trenera Fornalika od początku sezonu nie prezentuje się najlepiej i można było liczyć na niespodziankę. Dzisiejszy mecz był również wyjątkowy dla Andreji Prokicia, który rozgrywał setne spotkanie dla podkarpackiej ekipy.
Stal Miel vs Piast Gliwice - Stal Miel vs Piast Gliwice

Autor: Stal Mielec

Składy

Stal Mielec
Wyjściowy skład: Strączek- Flis, Kościelny, Żyro, Getinger (C)- Matras, Urbańczyk, Mak, Tomasiewicz, Domański- Prokić
Ławka rezerwowych: Gliwa, Błyszko, Sadłocha, Pawłowski, Sus, Wróbel, Dadok, Tomczyk, Zjawiński

Piast Gliwice
Wyjściowy skład: Plach- Huk, Czerwiński (C), Kirkeskov- Konczkowski, Lipski, Jodłowiec, Holubek, Vida- Steczyk, Żyro
Ławka rezerwowych: Hyjek, Milewski, Mokwa, Pyrka, Rymaniak, Sokołowski, Stanek, Szymański Thiago Alves

Sędzia: Jarosław Przybył

Pierwsza połowa

Już w 30 sekundzie meczu Prokić miał szansę pokonać Placha, ale fatalnie zachował się w sytuacji jeden na jednego. Chwilę później szansę miał dla odmiany Dominik Steczyk, jednak o jego dośrodkowaniu, lepiej nie wspominać. Na trybunach pojawiło się całkiem sporo kibiców. Pierwsza połowa rozpoczęła się dość ospale. Jednak w 7 minucie, po stracie Maka, z akcją ruszył Kirkeskov, który uruchomił Vide, ten natychmiastowo posłał piłkę do Steczyka, jednak znów nic z tego nie wyszło. Po chwili na placu wylądował Tomasiewicz, którego ostro potraktował starszy z braci Żyro Michał, który jeszcze rok temu reprezentował barwy drużyny z Mielca. Fatalne błędy po obu stronach, na razie ten mecz nie stoi na wysokim poziomie. 18 minuta i wrzutka Maka w pole karne jednak Kirkeskov wybija piłkę. Sędzia Jarosław Przybył, sprawdza jeszcze, czy Stali nie należy się rzut karny. Sędzia wskazuje na wapno! Fatalne zachowanie Kirkeskova w tej sytuacji. Domański podchodzi do piłki. I 1:0! Świetnie wykonany karny, strzelec zmylił Placha, który rzucił się w prawy róg i w 21 minucie mamy prowadzenie. W 25 minucie rzut rożny po zablokowanym strzale Steczyka. W 26 minucie Martin Konczkowski otrzymuje żółtą kartę na Andrei Prokiciu na 35 metrze. Niecelny strzał Vidy w 28 minucie. Stal Mielec stara się przetrzymać piłkę jak najdłużej i zbudować atak pozycyjny. Groźny strzał Piasta w 32 minucie, jednak na posterunku Strączek. Był t również pierwszy strzał drugich wicemistrzów Polski w ty meczu. Coraz mocniej naciskają goście i spychają Stal Mielec do głębokiej defensywy. Mamy zmianę. Tomasz Jodłowiec doznaje kontuzji mięśniowej i zmienia go Patryk Sokołowski. Stal ma ogromne problemy rozgrywaniem piłki i po jednej ze strat akcję przeprowadził Vida dośrodkowując piłkę do Dominika Steczyka, który znów fatalnie kończy tę akcję. Kolejny zawodnik z kontuzją. Mateusz Żyro schodzi i zastępuje go Wojciech Błyszko wypożyczony z Jagiellonii Białystok. Dobry strzał Vidy w 41 minucie, jednak piłkę na rzut rożny wybija kapitan gospodarzy, Krystian Gettinger. Ależ sytuacja Piasta! W 43 minucie Holubek po podaniu Vidy oddaje mocny strzał, ale fenomenalną interwencją popisuje się Strączek. 4 minuty dolicza sędzia. W 46 minucie Michał Żyro oddaje strzał głową nad poprzeczką. Napastnicy Piasta bardzo aktywni w pierwszej części, ale ich skuteczność nie powala dzisiaj. W końcówce blisko szczęścia jeszcze Stal, ale niecelnie po dośrodkowaniu Domańskiego.

Akcja Piasta Gliwice. Fot: PKO BP Ekstraklasa

Druga połowa

Fatalnie drugą połowę rozpoczyna Stal. 49 minta i mamy 1:1 Michał Żyro zdobywa gola po dośrodkowaniu Holubka z rzutu rożnego. Błąd tutaj popełnił Gettinger. Ależ szansa Konczkowskiego! Znów jednak świetnie interweniuje Strączek. I znów cios dla Stali. Michał Żyro do Dominika Steczyka a ten, co mu się nie zdarza, kieruje piłkę do bramki. W 54 minucie mamy 1:2. CÓŻ ZA POCZĄTEK DRUGIEJ POŁOWY. 55 minuta i mamy znów remis. Domański do Maka a ten pokonuje Placha pewnym strzałem. A Mateusz Mak z pierwszą bramką w tym sezonie. Po nudnej pierwszej połowie druga nabrała rumieńców. Żółta bramka dla Sokołowskiego po faulu, który był ewidentnie wynikiem frustracji. 60 minuta i znów Vida do Steczyka i ten znów fatalnie kończy tę akcję. Kolejna niezła interwencja Strączka po strzale Sokołowskiego. Choć oba zespoły mają podobne posiadanie piłki, to Piast tworzy znacznie więcej sytuacji bramkowych, oddaje więcej strzałów oraz celnych podań. I znów Stal ratuje Strączek w 68 minucie. Steczyk wpada, w pole karne jednak ten totalnie się zagubił, oddał piłkę Holubkowi a te prosto w Strączka. Rzut wolny z odległości 25 metrów do bramki Placha. Do piłki podchodzi Krystian Gettinger. Ten jednak fatalnie, prosto w mur. 73 minuta i na dwie zmiany decyduje się trener Skrzypczak. Sus ze Flisa i Tomczyk za Prokicia. Szykuje się zmiana w szeregach Piasta. W 77 minuta Pyrka w miejsce Steczyka. I to on próbował z 12 metra pokonać bramkarza Stali zaraz po swoim wejściu. MAMY 3:2! Krystian Gettinger do Mateusza Maka a ten nie pomylił się i wykorzystał podanie z lewej strony. 10 minut do końca i Stal ma ogromną szansę na 3 punkty. I natychmiast mamy dwie zmiany. Wchodzi Dadok i Pawłowski a schodzą Domański, czyli cichy bohater tego spotkania oraz Tomasiewicz. Zmiana u gości. Thiago Alves w miejsce Jakuba Holubka oraz Rymaniak za Konczkowskiego. Ależ ten mecz nabrał kolorytu. Dadok do Tomczyka, ale świetnie interweniuje Czerwiński. 88’ i wolny dla gości. Robert Dadok w niegroźnej sytuacji fauluje Rymaniaka w okolicach końcowej linii. Ten wolny jednak totalnie nieudany i od wybicia zaczyna Strączek. Piast rzuca wszystkie siły do ataku i Michał Żyro oddaje strzał zablokowany przez graczy stalówki. 3 minuty doliczone do drugiej połowy. Piast atakuje całą 10. Zestresowany trener Skrzypczak mobilizuje swoją drużynę, żeby przetrzymała te ostatnie sekundy. 92 minuta i żółta kartka dla Czerwińskiego. Strzał Krystiana Gettingera z rzutu wolnego tuż nad poprzeczką. KONIEC! Stal Mielec wygrywa 3:2 z Piastem i inkasuje 3 pkt do ligowej tabeli. Pierwsze zwycięstwo staje się faktem!

Stal Mielec po zdobyciu bramki na 2:2. Fot: PKO BP Ekstraklasa