Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

PCI. Krem z ekstraktu ziół mongolskich chroni naszą skórę !

Podziel się
Oceń

Naukowcy z Katedry Kosmetologii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie opracowali krem, który kompleksowo chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego (UV). Innowacyjnym składnikiem kremu jest ekstrakt z mongolskich ziół, który odpowiada za wielokierunkowe działanie preparatu.
  • Źródło: informacje prasowe
PCI. Krem z ekstraktu ziół mongolskich chroni naszą skórę !
PCI. Krem z ekstraktu ziół mongolskich chroni naszą skórę ! - Naukowcy z Katedry Kosmetologii WSiZ pracują nad kremem

Autor: Materiały prasowe

Innowacyjny produkt powstał w Rzeszowie

Pomysł na stworzenie kremu, powstał podczas badań właściwości roślin wykorzystywanych w medycynie naturalnej krajów azjatyckich prowadzonych przez pracowników Katedry Kosmetologii WSIiZ. To migdałeczniki beliryca i chebułowca oraz gardenia jaśminowata, zioła rosnące w Mongolii.

Posiadają właściwości antybakteryjne, prozdrowotne oraz odtruwające organizm człowieka. Spowalniają procesy starzenia organizmu i zapobiegają rozwojowi chorób cywilizacyjnych. Na czele zespołu naukowców stoi mgr inż. Timea Sulenta-Pluta, Dyrektor Centrum Wdrożeniowo-Usługowego WSIiZ.

Wykorzystaliśmy mieszankę sproszkowanych owoców z roślin charakterystycznych dla krajów Azji Południowo-Wschodniej. Opracowano ekstrakt, który może być wykorzystany w recepturze kremu. Wymagało to jednak żmudnych badań i optymalizacji – wyjaśnia mgr Timea Sulenta-Pluta.

Ekstrakty zostały poddane licznym badaniom, mającym na celu potwierdzenie ich kosmetycznych właściwości. Katedra Kosmetologii WSIiZ specjalizuje się w prowadzeniu badań nad kosmetycznymi właściwościami roślin. Wykorzystuje w tym celu metody spektrofotometryczne, enzymatyczne, hodowle ludzkich komórek skóry, a także hodowle komórek nowotworowych.

Analizy ekstraktu z mongolskiej mieszanki ziołowej jednoznacznie wykazały, że składnik ten ma wysoki potencjał zapobiegający powstawaniu przebarwień skórnych. Hamuje namnażanie komórek nowotworowych, różnych typów nowotworów skóry – wylicza dr Katarzyna Gaweł-Bęben, Dyrektor Laboratorium Hodowli Komórek i Tkanek WSIiZ, członek zespołu.

Ostateczna receptura kremu została poddana badaniom potwierdzającym jego właściwości promieniochronne (wysoki filtr przeciwsłoneczny SPF 50+) oraz bezpieczeństwo stosowania. – Wykorzystywane przez nas metody badań laboratoryjnych są zaawansowane, mimo to każdy produkt kosmetyczny należy poddać badaniom m.in. dermatologicznym, aby wykluczyć ryzyko wystąpienia podrażnienia skóry po ich zastosowaniu. Szczególnie istotne jest potwierdzenie skuteczności kosmetyków chroniących przed promieniowaniem UV, a takie właściwości ma właśnie przygotowany przez nas krem. Jego działanie promieniochronne zostało potwierdzone niezależnymi badaniami w laboratorium zewnętrznym – wyjaśnia zaangażowana w projekt dr Beata Antosiewicz, Prodziekan ds. kierunku Kosmetologia WSIiZ.

Stworzenie receptury kremu oraz wykonanie wszystkich niezbędnych prac badawczych zostało sfinansowane w ramach konkursu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji. Dzięki otrzymanym funduszom, naukowcy z WSIiZ zgłosili patent na działanie ekstraktu z mongolskich ziół oraz recepturę przygotowanego przez nich kremu w Urzędzie Patentowym RP.

Krem zapewnia kompleksową ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Zawarty w nim składnik aktywny w postaci ekstraktu z ziół mongolskich pozwolił na zmniejszenie zawartości mineralnych i syntetycznych filtrów UV w jego recepturze, nadając mu dodatkowe właściwości zapobiegające powstawaniu przebarwień i hamujące proliferację komórek nowotworowych skóry, takich jak czerniak złośliwy. Obecnie na rynku nie ma preparatu, który posiada tak szerokie działanie – podsumowuje Timea-Sulenta Pluta.

Naukowcy z WSIiZ posiadają pełną dokumentację dotyczącą receptury kremu, jego właściwości oraz bezpieczeństwa stosowania, konieczną do wprowadzenia produktu na rynek. Dzięki współpracy z Podkarpackim Centrum Innowacji będą chcieli zainteresować swoim kremem przemysł farmaceutyczny w kraju i zagranicą.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Kobiety się boisz? taki z ciebie twardziel?Data dodania komentarza: 18.09.2024, 09:53Źródło komentarza: Parlament Europejski. Elżbieta Łukacijewska wicekoordynatorką Komisji Praw Kobiet i RównouprawnieniaAutor komentarza: Janek z JasłaTreść komentarza: No chyba ktoś sobie jaja!!! Ten babol wredny?! Nie wierzę~!Data dodania komentarza: 18.09.2024, 09:30Źródło komentarza: Parlament Europejski. Elżbieta Łukacijewska wicekoordynatorką Komisji Praw Kobiet i RównouprawnieniaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: A. Dziedzic, niespełniony "polityk" z Trzciany pomaga powodzianom! :):):) PSL i wszystko jasne!Data dodania komentarza: 17.09.2024, 17:00Źródło komentarza: Trwają zbiórki darów dla powodzian w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim [AKTUALIZACJA]Autor komentarza: KomaTreść komentarza: Każda ludzka tragedia jest pożywką dla polityków, na tym budują swoje pseudo-kariery!!! Skończy się jak w 1997 roku, ludzi objęci tą straszną powodzią zostaną sami ze swoimi problemami a nędzni politycy będą się obnosić jak to bardzo pomogli !!! Politycy to najgorszy sort społeczny, nie wart zaufania!Data dodania komentarza: 17.09.2024, 16:57Źródło komentarza: Czy Razem dla Rzeszowa wykorzystuje katastrofalną powódź do zagrywek politycznych? [MOIM ZDANIEM]Autor komentarza: KrisTreść komentarza: Warszawka Południa :)! Nikt nie kontroluje tego co robi pato-ukro-deweloperka! To jest nienormalne!!!Data dodania komentarza: 17.09.2024, 16:54Źródło komentarza: Przerażające dane! Ponad 600 tys. zł za mieszkanie w RzeszowieAutor komentarza: bratTreść komentarza: u nas djenieg mnoga, my dajem rady a wy poljaczki mieszajcie w norachData dodania komentarza: 17.09.2024, 14:12Źródło komentarza: Przerażające dane! Ponad 600 tys. zł za mieszkanie w Rzeszowie
Reklama
Reklama
Reklama