Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama dotacje rpo
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Koniec z korzystania z telefonów na przejściu dla pieszych ?

Podziel się
Oceń

W ubiegłym roku na Podkarpaciu doszło do 1482 wypadków, w których zginęło 157 osób. Z kolei w roku 2018 było tych wypadków o zaledwie 9 mniej, zginęło także o 32 osób. Rada Ministrów przyjęła wczoraj przepisy mające na celu poprawienie bezpieczeństwa na drogach.
  • Źródło: rmf24
Koniec z korzystania z telefonów na przejściu dla pieszych ?
fot. Pixabay
Wobec niepoprawiających się wcale statystyk na drogach premier Morawiecki zapowiedział przepisy, które w założeniach mają doprowadzić do poprawy bezpieczeństwa zarówno w ruchu drogowym, jak i na przejściu dla pieszych. Jednym z jego głównych założeń ma być zmiana w relacjach pieszy-kierowca na pasach. Po zmianie przepisów kierowca poza zachowaniem szczególnej ostrożności i ustąpieniem pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, będzie musiał także prędkość do tego stopnia, aby nie narażać na niebezpieczeństwo pieszego oraz ustąpić pierwszeństwa osobie wchodzącej na jezdnię.

Bardzo ważnym założeniem przyjętego przez rząd ustawy ma być także zakaz wchodzenia korzystania z telefonu komórkowego na przejściu dla pieszych, oraz innych urządzeń które mogą odciągać naszą uwagę od tego co w danej chwili jest najważniejsze.



Jednak projekt nowej ustawy wprowadza także szereg innych rozwiązań. Przykładowo, dotychczas jazda 50 km/h w mieście obowiązywała dotychczas jedynie w godz. 6-23. Teraz zaś ma się to zmienić. Ten przepis ma obowiązywać 24h na dobę.



Kolejnymi ważnymi zmianami w przepisach ruchu drogowego ma być nakaz jazdy na autostradach i drogach ekspresowych do połowy naszej aktualnej prędkości. Przykładowo, jeśli dotychczas na autostradzie poruszaliśmy się z prędkością 140 km/h, to za poprzedzającym nas pojazdem będziemy musieli zachować odległość 70 m.



- Ustawa wprowadza szereg rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszych, którzy w zderzeniu z rozpędzonym pojazdem nie mają żadnych szans. Bezpieczeństwo na naszych drogach, w tym niechronionych użytkowników dróg, musi się zwiększyć, a to jest to priorytetem polskiego rządu - mówił w Andrzej Adamczyk, szef ministerstwa infrastruktury.

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama