Konwencja miała miejsce w rzeszowskim Hotelu Bristol. Otworzył ją sam Kosiniak-Kamysz, który odniósł się do wyników wyborów prezydenckich w Rzeszowie i osiągniętego przez Adama Dziedzica wyniku. Przypomnijmy, że prezes podkarpackich struktur PSL uzyskał w I turze 6618 głosów, co przełożyło się na 8,76% poparcia w mieście.
Apel do wyborców
Już na samym początku ogłoszono, że poseł Dziedzic oraz prezydent Fijołek podpisali ze sobą porozumienie o współpracy związanej z wcielaniem w życie programu obydwu kandydatów.
-Przed chwilą mieliśmy okazję na długą rozmowę z prezydentem Fijołkiem i z naszym kandydatem, Adamem Dziedzicem. Startowali w I turze razem. Rywalizowali razem w takiej pozytywnej rywalizacji, która zawsze może dać jeszcze lepszy efekt. Wierzymy, że tak się stanie dla Rzeszowa. Panowie podpisali bowiem porozumienie o współpracy, o realizacji punktów programowych, z którymi Adam Dziedzic szedł do wyborów razem ze swoimi radnymi - powiedział Kosiniak-Kamysz.
Duże miasta to niewątpliwie trudny teren dla PSL. Dlatego też zadowolenia z osiągniętego przez Dziedzica wyniku nie krył obecny szef MON, który określił go mianem "historycznego".
-To jest historyczny wynik PSL-u w Rzeszowie. Adam Dziedzic uzyskał prawie 10% poparcia. To będą te głosy, które zdecydują, naszym zdaniem, o wyniku wyborów - mówił.
Podkreślił on też, że w tej chwili najistotniejsza jest współpraca na linii władza centralna-samorządy. Tą z kolei zagwarantować może w Rzeszowie, na ten moment, jedynie obecny prezydent Rzeszowa. Dlatego też lider ludowców zaapelował do wyborców Adama Dziedzica i PSL, aby w II turze zagłosowali właśnie na Fijołka.
-Mamy bardzo dobrą historię współpracy z Prezydentem Konradem Fijołkiem. 4 z 11 punktów programowych Adama Dziedzica znalazły się w porozumieniu. One dotyczą rozwoju Rzeszowa jako aglomeracji, okolicznych gmin, kwestii zagospodarowania przestrzennego - to są te tematy, które nas bardzo mocno łączą - podkreślił wicepremier.
Kosiniak-Kamysz przypomniał też podczas spotkania z dziennikarzami, że to właśnie w Rzeszowie miały rozpocząć się zmiany polityczne, które w 2023 r. zaowocowały powstaniem Koalicji 15.10. Przedterminowe wybory prezydenckie w stolicy Podkarpacia w 2021 r. miały bowiem "połączyć" liderów największych partii opozycyjnych tamtego okresu.
-Deklarujemy poparcie Pana Prezydenta i jego kandydatury w II turze. Prosimy wszystkich naszych wyborców (...), aby poszli do wyborów tam, gdzie jest II tura - apelował do wyborców PSL, Kosianiak-Kamysz.
W trakcie swojego przemówienia, wicepremier i lider ludowców podkreślał też rolę synergii w rozwoju lokalnych społeczności, a także zaznaczył, że to właśnie od włodarzy miast i kondycji samorządów zależeć będzie kształt obrony cywilnej i bezpieczeństwo Polaków.
Rzeszów strategiczny
Następnie głos zabrał Adam Dziedzic, który z jednej strony podziękował swoim wyborcom z I tury, ale z drugiej strony też podkreślił, że nie jest to koniec wyzwań, jakie czekają zarówno ich, jak i polityków.
-I tura wyborów jest za nami. Trzeba zatem przystąpić do rozmów, do negocjacji, do zastanowienia się, co zrobić, aby rzeczywiście wykorzystać dzisiaj to położenie i funkcję Rzeszowa w dobrym tego słowa znaczeniu.
Do najważniejszych zadań, jakie w tym momencie stoją przed mieszkańcami miasta i regionu, poseł zaliczył przede wszystkim rozwój, który, zdaniem Dziedzica, jest nie tylko ważny, ale wręcz konieczny.
-Mam świadomość, że głosów tych nie da się po prostu "zapakować" w pudełko i, od tak, po prostu przekazać. Ale wiem jedno: ci ludzie dali zaufanie - zarówno dla mojej osoby, jak i dla moich punktów programowych, dla moich koleżanek i kolegów, którzy stoją tutaj ze mną, dla szerokiego poparcia społeczno-zawodowego - licząc na to, że ten rozwój Rzeszowa będzie realizowany. To musi być wykonane! - zapowiadał Dziedzic.
Dziedzic zaznaczył też, że miasto nie może w tym momencie nie wykorzystać szansy, która obecnie stoi przed Rzeszowem.
-Udało się dojść do porozumienia. Oczywiście ktoś może zapytać: skąd dzisiaj obecność Pana Prezydenta? Proszę Państwa, rywalizowaliśmy w I turze, mieszkańcy Rzeszowa wybrali. Trzeba zatem szukać partnerstwa do tego, żeby realizować elementy programowe - przede wszystkim te elementy programowe, które były zawarte w tzw. "Jedenastce Dziedzica" - mówił.
Jak tłumaczył Dziedzic, po jego rozmowach z obecnym prezydentem Rzeszowa, udało się zawrzeć wspólne porozumienie, których osią mają być cztery, ze wspomnianych przez posła jedenastu, punktów jego programu. Wszystkie one wiążą się z projektem Aglomeracji Rzeszowskiej, którego zwolennikiem jest również sam Dziedzic. Dlatego też polityk zaapelował do swoich wyborców o oddanie głosów w II turze wyborów samorządowych na obecnego włodarza miasta.
-Apeluję o oddanie głosu w II turze wyborów na Konrada Fijołka - oświadczył prezes podkarpackich struktur PSL.
Ważny dzień dla Rzeszowa
Jako ostatni, głos zabrał sam prezydent Fijołek, który podziękował ludowcom za wsparcie. Nie unikał on odniesień do przeszłości i do poparcia go przez największe partie opozycyjne podczas wyborów przedterminowych w 2021 r.
-To bardzo ważny dzień, dzisiaj, dla Rzeszowa. Bardzo dziękuję Panu Premierowi za pojawienie się ponownie tu, w Rzeszowie, na Rynku, na którym, jak wspomniał, rodziła się idea Koalicji 15.10. Rodziła się idea porozumienia wszystkich tych sił, które są za demokracją i za rozwojem, o czym mówił Pan Poseł Dziedzic podczas dzisiejszego spotkania, rozwojem Rzeszowa - mówił Fijołek.
Zdaniem ubiegającego się o reelekcję prezydenta Rzeszowa, poniedziałkowa konwencja to wyraźny sygnał dla wyborców, że idee współpracy i porozumienia są w dalszym ciągu istotne w stolicy Podkarpacia.
-To bardzo ważny sygnał w dwóch aspektach. Po pierwsze, właśnie tego porozumienia, bo w Rzeszowie pokazaliśmy, że są one możliwe i dzisiejsza Państwa obecność jest wyraźnym sygnałem do naszych wspólnych wyborców. Porozumienie jest ogromną wartością i my nadal w Rzeszowie te porozumienia umiemy wypracowywać - tłumaczył zgromadzonym.
Fijołek dodał też, że mieszkańcy miasta i regionu mogą czuć się bezpieczni, ponieważ nad ich bezpieczeństwem czuwają nie tylko lokalne samorządy, ale też i przedstawiciele rządu, w tym właśnie obecny na konwencji Kosiniak-Kamysz.
-Jest też rzecz druga, czyli bezpieczeństwo. To, na czego straży stoi Pan [powiedział Fijołek, zwracając się do Kosiniaka-Kamysza - dop. K. P.] w tym kraju. To bardzo ważny sygnał dla naszych mieszkańców w Rzeszowie i regionie, że Premier, Minister Obrony Narodowej, przyjeżdża tu, do Rzeszowa, zadeklarować, że bezpieczeństwo jest rzeczywiście istotne, i że rząd pracuje w tej chwili z nami, samorządowcami, nad jego zapewnieniem. To my zagwarantujemy mieszkańcom bezpieczeństwo! - zapowiadał Fijołek.
Prezydent Rzeszowa odwoływał się także w swoim przemówieniu m.in. do kwestii obrony cywilnej, współpracy samorządowców, a także strategicznej roli Rzeszowa. Jego zdaniem, realizacja porozumienia z ludowcami przyczyni się do wzmocnienia współpracy podkarpackich polityków i samorządowców, a w konsekwencji też do rozwoju całego regionu.
Konwencja zakończyła się prezentacją tekstu porozumienia, podpisanego przez prezydenta Fijołka oraz ludowców.
Napisz komentarz
Komentarze