24 marca 1944 niemieccy żandarmi z posterunku w Łańcucie rozstrzelali Józefa Ulmę i jego żonę w siódmym miesiącu ciąży, a także ich dzieci: 8-letnią Stanisławę, 6-letnią Barbarę, 5-letniego Władysława, 4-letniego Franciszka, 3-letniego Antoniego i 1,5-roczną Marię. Razem z Ulmami zginęli również ukrywani przez nich Żydzi.
"Tragiczna historia Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z ich dziećmi to bezcenny przykład chrześcijańskiej miłości i heroicznej postawy w jednym z najmroczniejszych okresów w historii świata" - napisali radni w podjętym stanowisku.
Jak zaznaczono, "bestialska egzekucja (...) dokonana przez niemieckiego okupanta, stała się symbolem polskiego zaangażowania na rzecz ratowania w dobie II wojny światowej zagrożonych zagładą Żydów". "Zbliżająca się beatyfikacja Rodziny Ulmów jest potwierdzeniem zwycięstwa dobra nad złem i ponadczasowego znaczenia ich heroicznej postawy" - zauważyli radni.
"Postawa ukrywających swoich współbraci Józefa i Wiktorii pokazuje ducha naszej wspólnoty narodowej i postaw wielu innych bohaterów z naszego regionu i z całej Polski. Wobec tragizmu wojny i barbarzyństwa niemieckiej okupacji dokonali oni bowiem wyboru naznaczonego krańcową odwagą i poświęceniem, płacąc za to najwyższą cenę. Wyboru, który był silnie związany z przykazaniami Wiary Chrystusowej, a także kierunkiem wojennej działalności Polskiego Państwa Podziemnego" - przypomnieli radni sejmiku.
W stanowisku podkreślono, że "dar beatyfikacji Rodziny Ulmów będzie bez wątpienia okazją, by ponownie zgłębić w wymiarze wspólnotowym historię owych Samarytan z Markowej, w której skryte są doniosłe i odwieczne aspekty ludzkiego losu i natury a zarazem chrześcijańskiej wizji świata".
"Sejmik Województwa Podkarpackiego, z pokorą i uznaniem czeka na wielką chwilę beatyfikacji Sług Bożych z Markowej. To doniosłe wydarzenie będzie z pewnością dla całej wspólnoty mieszkańców regionu jasnym punktem odniesienia, źródłem nauki i moralnej siły, tak niezbędnych wobec współczesnych wyzwań" - napisano w uchwale.
Radni "zachęcają wszystkich mieszkańców regionu oraz podmioty życia społecznego do upowszechniania dziedzictwa Rodziny Ulmów poprzez przygotowanie działań, które w tym szczególnym czasie będą upowszechniać ofiarę Sprawiedliwych oraz krzewić wartości płynące z ich heroizmu".
"Niech nadchodzące wydarzenia zbudują duchowo naszą wspólnotę, niech wzmocnią jej starania, aby istota naszego rozwoju wspierała się na sile chrześcijańskiego i patriotycznego kanonu wartości, sięgała w uniwersalnych dylematach po testament tej niezwykłej Rodziny, która dla ratowania swoich bliźnich poświęciła największy z darów - swoje życie" - czytamy w stanowisku.
W 1995 roku Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2003 roku w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny. W 2016 roku otwarte zostało w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów.
Beatyfikacja rodziny Ulmów - rodziców i siedmiorga dzieci, zamordowanych przez Niemców za ratowanie Żydów 24 marca 1944 r. - odbędzie się w tym roku na Podkarpaciu. 17 grudnia zeszłego roku papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Ulmów. (PAP)
autor: Alfred Kyc
kyc/ dki/
Napisz komentarz
Komentarze