Dr Wergiliusz Gołąbek jest rzeszowianinem z wyboru i wywarł ogromny wpływ na rozwój miasta Rzeszowa, zarówno pod względem kulturalnym, jak i naukowym. Jego dokonania jako lidera Filharmonii Podkarpackiej do dziś wspominają melomani za poziom jaki reprezentuje Rzeszowska Orkiestra Symfoniczna oraz międzynarodową renomę Festiwalu Muzycznego w Łańcucie. Dr Gołąbek przez sześć lat pełnił funkcję rektora WSIiZ i konsekwentnie kontynuował politykę umiędzynarodowienia uczelni oraz umacniania jej pozycji w świecie naukowym, co ugruntowało pozycję Rzeszowa jako miasta otwartego o dużym potencjale intelektualnym. .
Dr Wergiliusz Gołąbek urodził się w 1948 roku w Białej Wielkiej w województwie świętokrzyskim. Po ukończeniu gimnazjum w Sosnowcu wstąpił na Wydział Filozoficzno-Teologiczny ATK w Warszawie (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), ukończył także Katolicki Uniwersytet Lubelski. Wergiliusz Gołąbek aktywnie uczestniczy w przemianach gospodarczych, kulturowych i społecznych przełomu XX i XXI wieku. W centrum jego zainteresowań naukowych znajdują się filozofia i etyka oraz związki tych dyscyplin z literaturą i sztuką, dziennikarstwem, turystyką i życiem gospodarczym. Dr Gołąbek to Rzeszowianin z wyboru, sprowadzony do naszego miasta z miłości do żony.
Dr Wergiliusz Gołąbek w okresie od 1980 roku do 2006 roku związany był z Filharmonią Rzeszowską, z przerwą w latach 1988 - 1989. W czasie tej przerwy współpracował i kierował słynną Orkiestrą Wojciecha Rajskiego, znaną obecnie jako Polska Filharmonia Kameralna Sopot (nazwa została zmieniona w latach dziewięćdziesiątych XX wieku). Współpraca z tą orkiestrą umożliwiła Panu Wergiliuszowi Gołąbkowi zdobycie bogatego doświadczenia menedżerskiego. Odbył z nią liczne tournee zagraniczne, prawie we wszystkich państwach Europy, a także w Chinach. Kierowana przez Pana Wergiliusza Gołąbka orkiestra pod mistrzowską batutą Wojciecha Rajskiego zachwycała publiczność i krytyków. Otrzymywali zaproszenia do słynnych sal koncertowych, takich jak Filharmonia Berlińska, sala Gasteig w Monachium, Gewandhaus w Lipsku, Musikhalle w Hamburgu, Sala Pleyela w Paryżu, Musikverein w Wiedniu i Concertgebouw w Amsterdamie.
Jako doświadczony dyrygent Wergiliusz Gołąbek został w 1990 roku dyrektorem naczelnym Filharmonii Rzeszowskiej, co zapoczątkowało znaczną rozbudowę i doskonalenie zespołu artystycznego. Dyrektor zapewnił Filharmonii Rzeszowskiej dobre warunki rozwoju i systematycznego podnoszenia poziomu artystycznego. Stawiał wysokie wymagania muzykom i artystom, którzy ciężko pracowali, aby je spełnić. Filharmonia Rzeszowska była wówczas ośrodkiem kultury muzycznej Podkarpacia i jedną z czołowych instytucji artystycznych w Polsce.
W działalność Filharmonii w Rzeszowie wpisuje się również organizacja i realizacja Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. W latach 1990-2006 dr Wergiliusz Gołąbek pełnił funkcję dyrektora Naczelnego Filharmonii oraz Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Muzyczny Festiwal w Łańcucie ugruntował swoją pozycję jako wydarzenie kulturalne o wyjątkowej randze artystycznej. Koncerty w Łańcucie przyciągały tysiące odbiorców dzięki udziałowi artystów o międzynarodowej sławie, a także dzięki udziałowi od 1991 roku Bogusława Kaczyńskiego.
W 1994 roku, jako jeden z nielicznych Polaków, dr Gołąbek przebywał na zaproszenie rządu amerykańskiego na stypendium szkoleniowym w Stanach Zjednoczonych, które poświęcone było zagadnieniom związanym z kierowaniem i zarządzaniem instytucjami artystycznymi. Szkolenie odbywało się w najbardziej prestiżowych i renomowanych instytucjach artystycznych Stanów Zjednoczonych. Dr Wergiliusz Gołąbek jest także autorem wielu ekspertyz dla Ministerstwa Kultury, Sejmowej Komisji Kultury oraz Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie. Ponadto był członkiem Komitetu Organizacyjnego Kongresu Kultury Polskiej w 2000 roku i współredaktorem Karty Kultury Polskiej przygotowywanej pod auspicjami Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
Dr Wergiliusz Gołąbek, jako Rektor WSIiZ, aktywnie włączał się również w propagowanie kultury dzielenia się wiedzą oraz rozpowszechnianie idei otwartego dostępu do nauki, edukacji i dóbr kultury. Zainteresowanie społeczeństwa nauką zawsze rozumiał jako element misji i ważnego zadania każdej uczelni wyższej, dzięki realizacji którego buduje się kapitał społeczny, a także zachęca do samorozwoju. Do najciekawszych inicjatyw Pana Wergiliusza Gołąbka, zrealizowanych m.in. na rzecz mieszkańców Rzeszowa należą:
Wszystkie w/w cykle spotkań mają od początku niekomercyjny charakter i na stałe wpisały się w kalendarz życia kulturalnego Miasta Rzeszowa. Dla tych osób, które nie mogą uczestniczyć w spotkaniach, uczelnia przygotowuje relacje filmowe, które upubliczniane są na stronie internetowej WSIiZ oraz na kanale YouTube. Warto też podkreślić, że wykładów na żywo wysłuchało już około 30 tys. osób, a w Internecie - filmy mają już ponad 20 mln odsłon. W roku akademickim 2022/2023 uczelnia realizuje już siódmą edycją cyklu "Wielkie Pytania w Nauce", czwartą edycję cyklu "W labiryncie świata" i trzecią edycję cyklu "Przybij piątkę nauce".
Pan Wergiliusz Gołąbek jest ponadto laureatem Nagrody Miasta Rzeszowa oraz został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", nadawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Od 1 czerwca 2022 dr Wergiliusz Gołąbek jest Wiceprezydentem WSIiZ. Członkowie Senatu WSIiZ na posiedzeniu w dniu 24 maja 2022 r. podjęli jednogłośnie decyzję o przyznaniu Panu Wergiliuszowi Gołąbkowi medalu BENE MERITUS DE ACADEMIA (Zasłużony dla WSIiZ).
Napisz komentarz
Komentarze