Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

W Polsce wykonano blisko 11,5 mln szczepień przeciw COVID-19; w pełni zaszczepiono niemal 3 mln osób

Podziel się
Oceń

W Polsce wykonano blisko 11,5 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepiono niemal 3 mln osób. Od 1 do 3 maja w 16 miejscach w kraju będą działać mobilne punkty szczepień dla osób w wieku 36 lat i więcej. 10 maja rozpoczną się szczepienia w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych.
  • Źródło: PAP
W Polsce wykonano blisko 11,5 mln szczepień przeciw COVID-19; w pełni zaszczepiono niemal 3 mln osób
Szczepienie przeciwko Covid19

Autor: Łukasz Kotulak

W Polsce wykonano dotąd 11 470 800 szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych, czyli dwoma dawkami szczepionek firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson, jest 2 965 563 osób – wynika z informacji zamieszonej w piątek na rządowej stronie poświęconej szczepieniom.

Pierwszą dawkę otrzymało 8 597 875 osób. Dzienna liczba szczepień wyniosła 374 948, wobec 331 457 dzień wcześniej.

Od początku szczepień w Polsce, czyli od 27 grudnia ub. r., zutylizowano 11 313 dawek. W tym samym czasie zanotowano 6996 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w tym większość łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i bólem w miejscu wkłucia.

Do Polski dostarczono w sumie 12 901 190 szczepionek, z czego 12 628 420 trafiło do punktów szczepień.

"W piątek otrzymaliśmy już 170 tys. preparatów Moderny i – zapowiadane wcześniej – 100 tys. dawek od firmy Johnson & Johnson – przekazał PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Zaznaczył, że w poniedziałek do Polski powinno też trafić kolejne 1,2 mln szczepionek Pfizera. Na początku tego tygodnia, w poniedziałek, otrzymaliśmy od tego producenta zbliżoną wartość, bo 1,295 mln dawek i 67 tys. preparatów AstryZeneki.

Podczas majówki uruchomione będą mobilne punkty szczepień w każdym mieście wojewódzkim. Do zaszczepienia się preparatem firmy Johnson & Johnson wystarczy aktywne e-skierowanie, bez konieczności rejestracji na konkretny termin.

"Jest szansa na to, aby przez te trzy dni zaszczepić 2,5 tys. osób. Jeżeli będzie więcej chętnych, będziemy je zapraszać do powszechnych i populacyjnych punktów szczepień" – powiedział w piątek wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował w piątek, że od 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały pierwszeństwo szczepienia w punktach szczepień powszechnych.

"Docelowo będzie ponad 630 takich punktów, po co najmniej jednym w każdym powiecie – żeby te osoby, w tego rodzaju punktach, miały pierwszeństwo szczepienia" – powiedział.

Wyjaśnił, że osoba niepełnosprawna wraz z opiekunem bądź opiekunami nie będzie musiała umawiać się na termin szczepienia za pośrednictwem infolinii czy elektronicznego formularza.

"Po prostu będzie mogła przyjechać do takiego punktu szczepień powszechnych i po zarejestrowaniu się w recepcji od razu będzie przyjmowała szczepienie" – powiedział.

Dworczyk zapowiedział także, że 10 maja rozpoczną się szczepienia przeciw COVID-19 w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych.

"Zamówienia na szczepionki dla tych placówek będą traktowane priorytetowo przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Wszystkie te podmioty będą mogły zamawiać szczepienia tak jak niegdyś DPS-y" – zapewnił.

"Zarówno osoba z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jak i opiekun bądź opiekunowie tej osoby" – dodał.

Pełnomocnik rządu ds. szczepień zapewnił, że to wszystko będzie bardzo proste, będzie się opierało wyłącznie na oświadczeniu, nie będzie potrzeba żadnych innych dokumentów.

W piątek prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak przekazał, że 12 dni po pierwszej dawce szczepionek przeciw COVID-19 od firm Pfizer i AstraZeneca znacząco maleje ryzyko zakażenia.

"Skuteczność szczepionki Pfizera – 69 proc. Skuteczność AstraZeneki – 60 proc. Częstość występowania działań niepożądanych mniejsza niż w badaniach" – wskazał.

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, a firmy Johnson & Johnson – jednodawkowy. (PAP)

mgw/ joz/

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: Więcej będzie przyjezdnych niż kibiców ResoviiData dodania komentarza: 25.09.2024, 19:11Źródło komentarza: W czwartek zamknięty parking przy Hali PodpromieAutor komentarza: lózakTreść komentarza: wszyscy mieszkańcy Rzeszowa, nie ma słowa o słoikachData dodania komentarza: 25.09.2024, 19:10Źródło komentarza: Wszyscy liczą, że Rada Miasta Rzeszowa uratuje Pomnik Walk Rewolucyjnych przez zburzeniemAutor komentarza: lózakTreść komentarza: Centrum, znajduje się na Zniesieniu, przy ul. Pasteura 1 w Przemyślu.Data dodania komentarza: 25.09.2024, 19:09Źródło komentarza: Otwarto Centrum Dowodzenia, które ma promować Twierdzę PrzemyślAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Czyli "strzelił z ucha" !Data dodania komentarza: 25.09.2024, 11:19Źródło komentarza: 23 konie rasy huculskiej żyły w skrajnie niechlubnych warunkach. Pomogło anonimowe zgłoszenieAutor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Telefon, smsy, rozmowy telefoniczne, wszystko tylko nie droga i uwaga!Data dodania komentarza: 25.09.2024, 11:19Źródło komentarza: Tragiczny wypadek w Baryczce. Nie żyje 58-latekAutor komentarza: SzamanTreść komentarza: Pranie mózgu przez media nie ma końca, nie znajdziesz artykułu dotyczącego upadających Polskich firm, nie znajdziesz nic co tyczy się życia codziennego Polaków, ich rodzin, kulejącego prawa, chorych polityków, niczego prócz idiotycznych newsów o niczym!Data dodania komentarza: 25.09.2024, 11:18Źródło komentarza: Spadochroniarz skoczył z najwyższego budynku mieszkalnego w Polsce - Olszynki Park w Rzeszowie! [FILM]
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama