Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

80 lat Zespołu Szkół w Sokołowie Małopolskim

Podziel się
Oceń

W Zespole Szkół w Sokołowie Małopolskim odbyły się uroczystości jubileuszu 80-lecia tej zasłużonej dla gminy i powiatu placówki edukacyjnej. To okazja do przypomnienia historii szkoły, podziękowania za pracę wykwalifikowanej kadrze nauczycielskiej, a także spotkań po latach koleżanek i kolegów ze szkolnej ławy.
80 lat Zespołu Szkół w Sokołowie Małopolskim

Źródło: fot. Powiat Rzeszowski

– Przez te 80 lat Zespół Szkół wychował tysiące młodych ludzi, często stanowiących elitę nie tylko lokalnej społeczności. Sokołowska placówka, której organem prowadzącym jest od ćwierć wieku Powiat Rzeszowski, jest chlubą naszego regionu. Dzisiaj mamy okazję do przypomnienia osiągnięć wyjątkowej, oddanej kadry nauczycielskiej i do podziękowania za trud włożony w wychowanie, edukację i ukształtowanie kolejnych pokoleń – mówi Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz, dodając, że dla samorządu powiatowego wspieranie placówek edukacyjnych i rozwój oświaty jest priorytetem.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się już w środę (25 września) mszą świętą w sokołowskim kościele parafialnym, w czasie której homilię wygłosił proboszcz ks. Jan Prucnal. Poświęcony został nowy sztandar szkoły. Czwartek (26 września) to już uroczystości w Zespole Szkół połączone ze zjazdem absolwentów i oficjalnym wręczeniem sztandaru. Władze Powiatu Rzeszowskiego reprezentował wicestarosta Jerzy Bednarz.

Z okazji jubileuszu 80-lecia placówki wyróżniającym się pracownikom Zespołu Szkół wręczone zostały Nagrody Starosty Rzeszowskiego. Otrzymali je: Antoni Kula – dyrektor Zespołu Szkół, Anna Kolano – wicedyrektor oraz Krzysztof Pustkowski – wieloletni nauczyciel Zespołu Szkół w Sokołowie Małopolskim.

***

17 sierpnia 1944 roku, zaledwie trzy tygodnie po wyparciu z Sokołowa Małopolska Niemców, na miejskiej tablicy ogłoszeń pojawiło się obwieszczenie, że z inicjatywy Zarządu Miasta, z dniem 1 września uruchomione zostaje „Polskie Państwowe Gimnazjum Humanistyczne koedukacyjne w Sokołowie”. Był to początek szkolnictwa średniego w mieście.

Tradycje szkolne w Sokołowie mają jednak znacznie dłuższe tradycje. Z dokumentów wynika, że już co najmniej w 1586 roku w miasteczku pracował nauczyciel, istniała szkoła przy miejscowej parafii, funkcjonująca przez kilka kolejnych stuleci. W okresie galicyjskim powstała tu szkoła powszechna, dla potrzeb której w 1883 roku rozpoczęto budowę nowego gmachu, którą ukończono w 1888 roku. Był to wówczas jeden z najnowocześniejszych obiektów w okolicy. W okresie międzywojennym z inicjatywy ówczesnego burmistrza i posła na Sejm Jana Dostycha, wybudowano nowy gmach przeznaczony na potrzeby 7-klasowej szkoły powszechnej, który udało się oddać do użytku tuż przed wybuchem II wojny światowej.

Tworzenie szkoły średniej w 1944 roku nie było sprawą prostą. Mimo wyparcia wojsk niemieckich z tych terenów nadal trwała wojna, wielu młodych ludzi podlegało obowiązkowi poborowemu, stąd też bywały sytuacje, gdy po zdaniu przyspieszonych egzaminów niektórzy uczniowie od razu odjeżdżali do macierzystych jednostek wojskowych, z którymi ruszali na front.

Siedzibą gimnazjum stał się dawny budynek szkoły powszechnej, w którym po niezbędnym remoncie, zajęcia zaczęły się w połowie września 1944 roku. Dokonywano weryfikacji uczniów, którzy często mieli za sobą m.in. udział w tajnych kompletach organizowanych w Sokołowie Małopolskim i okolicach w czasie okupacji. W październiku przeprowadzona została tu pierwsza okresowa klasyfikacja ocen, w listopadzie egzaminy dla młodzieży poborowej. W lutym 1945 roku zaczęła funkcjonować 1 klasa liceum. W pierwszym roku istnienia zapisanych do gimnazjum było 175 uczniów.

Ze względów formalnych, w początkowym okresie szkoła funkcjonowała jako Prywatne Koedukacyjne Gimnazjum i Liceum w Sokołowie. W 1945 roku została ona podporządkowana gminie, zaś w 1950 roku oficjalnie upaństwowiona. Pierwszym dyrektorem był miejscowy nauczyciel, organizator tajnego nauczania w okresie okupacji Michał Winogrodzki. Pierwszą kadrę nauczycielską tworzyli m.in. ks. Alfons Chmielowiec (w czasie wojny kapelan Armii Krajowej w powiecie kolbuszowskim, w latach 1948-56 ze względu na podejrzenia o współpracę z podziemiem antykomunistycznym ukrywający się w klasztorze sióstr urszulanek w Pniewach), ks. Szczepan Szydelski (teolog i historyk Kościoła, przed wojną poseł na Sejm RP i radny miejski Lwowa), znany poeta i pisarz Jan Bolesław Ożóg oraz zasłużony regionalista i badacz lokalnej historii Andrzej Dańczak (w 1964 roku wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Sokołowa).

W 1952 roku szkołę przeniesiono do dawnego budynku sądowego. W 1964 roku szkoła otrzymała pierwszy sztandar. Na przestrzeni lat zmieniała się organizacja placówki, oprócz Liceum Ogólnokształcącego funkcjonowały tu w różnych okresach m.in.: Technikum Ekonomiczne, Liceum dla Pracujących, Zasadnicza Szkoła Rolnicza, Zasadnicza Szkoła Zawodowa czy Liceum Zawodowe.

Obecnie w skład Zespołu Szkół wchodzą: Liceum Ogólnokształcące, Technikum kształcące w kierunkach technik ekonomista, technik informatyk, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz Branżowa Szkoła I stopnia z kierunkami cukiernik, kucharz, mechanik pojazdów samochodowych oraz sprzedawca. W tym roku szkolnym do Zespołu Szkół w Sokołowie Małopolskim uczęszcza ponad 400 uczniów, pracuje tu ok. 40 nauczycieli.

Od 1999 roku organem prowadzącym Zespół Szkół w Sokołowie Małopolskim jest Powiat Rzeszowski. Na przestrzeni lat zrealizowano szereg inwestycji poprawiających komfort pracy i nauki w Zespole Szkół oraz jakość nauczania. W latach 2002-2006, za blisko 4 miliony złotych, zbudowano blok dydaktyczny z klasopracowniami, szatnią dla 500 uczniów, pomieszczeniami sanitarnymi i gospodarczymi oraz utworzono nową salę gimnastyczną z pomieszczeniami towarzyszącymi.

W tym roku szkolnym Zespół Szkół w Sokołowie Małopolskim realizować będzie kilka projektów o wartości ok. 3,2 mln złotych, które pozwolą uczniom na ich rozwój i zdobywanie wiedzy. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego wezmą udział w wyjazdach do hiszpańskich szkół partnerskich w w Alicante i Walencji, zaś uczniowie Technikum i Szkoły Branżowej I stopnia będą mogli skorzystać ze staży zagranicznych w Austrii. Placówka będzie też realizować dwa projekty w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Projekt „Zwiększenie szans na rynku pracy. Nowa oferta szkolnictwa zawodowego w jednostkach oświatowych Powiatu Rzeszowskiego” przewiduje m.in. organizację kursów dla uczniów, zajęcia na uczelni wyższej, płatne wakacyjne staże dla 200 uczniów Technikum, doradztwo zawodowe, doposażenie pracowni zawodowych i wyjazdy na targi branżowe oraz wizyty studyjne w przedsiębiorstwach. Z kolei projekt „Nowa oferta szkolnictwa ogólnego w Zespole Szkół w Sokołowie Małopolskim” przewiduje m.in. zajęcia dla uczniów rozwijające kompetencje kluczowe, zajęcia specjalistyczne dla uczniów na uczelni wyższej, wyjazdy edukacyjno-szkoleniowe do Centrów Nauki, wyjazdy na obozy językowe, doradztwo zawodowe i wyposażenie dla pracowni.

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: Więcej będzie przyjezdnych niż kibiców ResoviiData dodania komentarza: 25.09.2024, 19:11Źródło komentarza: W czwartek zamknięty parking przy Hali PodpromieAutor komentarza: lózakTreść komentarza: wszyscy mieszkańcy Rzeszowa, nie ma słowa o słoikachData dodania komentarza: 25.09.2024, 19:10Źródło komentarza: Wszyscy liczą, że Rada Miasta Rzeszowa uratuje Pomnik Walk Rewolucyjnych przez zburzeniemAutor komentarza: lózakTreść komentarza: Centrum, znajduje się na Zniesieniu, przy ul. Pasteura 1 w Przemyślu.Data dodania komentarza: 25.09.2024, 19:09Źródło komentarza: Otwarto Centrum Dowodzenia, które ma promować Twierdzę PrzemyślAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Czyli "strzelił z ucha" !Data dodania komentarza: 25.09.2024, 11:19Źródło komentarza: 23 konie rasy huculskiej żyły w skrajnie niechlubnych warunkach. Pomogło anonimowe zgłoszenieAutor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Telefon, smsy, rozmowy telefoniczne, wszystko tylko nie droga i uwaga!Data dodania komentarza: 25.09.2024, 11:19Źródło komentarza: Tragiczny wypadek w Baryczce. Nie żyje 58-latekAutor komentarza: SzamanTreść komentarza: Pranie mózgu przez media nie ma końca, nie znajdziesz artykułu dotyczącego upadających Polskich firm, nie znajdziesz nic co tyczy się życia codziennego Polaków, ich rodzin, kulejącego prawa, chorych polityków, niczego prócz idiotycznych newsów o niczym!Data dodania komentarza: 25.09.2024, 11:18Źródło komentarza: Spadochroniarz skoczył z najwyższego budynku mieszkalnego w Polsce - Olszynki Park w Rzeszowie! [FILM]
Reklama
Reklama
Reklama